Kylmä

tunteisiinsa väsynyt

Olen täysin kyllästynyt tähän olotilaan, jossa sydän huutaa tuskaa ja pää vihaa jättämisestä. Olin ennen säntillinen ja rehellinen kaveri mutta eläessäni parisuhteessa minut revittiin kappaleiksi. Pystyin puhumaan asioista vaan vastapuoli ei. Minun tunteeni pilkottiin ja silputtiin maailman tuuliin ja minut viskattiin siinä mukana. Nyt on minun vuoroni. Helv..tiin rehtiys ja rehellisyys.Ne eivät kuulu nykypäivän parisuhteeseen vaan kaverisuhteisiin vain. Omalle siipalle jos olet reilu ja rehti, vilpitön ja paljastat aitoja tunteitasi niin saat kuraa niskaan ja sinua narutetaan vain lopulta. Sitä saa mitä tilaa mullekin sanottiin. Tästä lähin ajattelen vaan itseäni, omaa etuani, naamioin sen muka rakkauden osoitukseksi, vaikka itse asiassa tulen imemään sen itseeni, hyötymään. Murentamaan toisen mieltä, tätähän se on nykyään parisuhde hirveää egojen valtataistelua, aidot tunteet ovat vanhanaikaista. Pidetään hienoja kulisseja pystyssä niin kauan kun löytyy parempi ja vaihdetaan se vauhdista sitten. Ei siinä paljon ihmisyydellä ole sijaa. Hyötyminen on päivän sana parisuhteessa. Mitä hyötyä saisi, hyväksyntää, arvostusta ja hienoa elämää.
Miksi sen pitää olla tällasta? Eikö ihmiset osaa enää elää yhdessä vai mikä geenimutaatio on tapahtunut? Ehkä tämä tosiaan kuvastaa nykyistä elämän tapaa, jossa on koettava kaikkea nyt heti ja mahdollisimman paljon, se on sitä parisuhteen kvartaalitaloutta, jossa tulosnotkahdus tarkoittaa saneerausta, irtisanomisia, potkuja. Pitkäjänteinen toiminta on kuollut, olemme neljännesvuosittain tilivelvollisia ja tulos on oltava aina parempaa muuten suhteen kurssi romahtaa ja tarvitaan yllä mainnittuja toiminpiteitä. Säälittävää mutta pitkälti korkeasivilisaatiomme nykyelämää. Elämä on ihmisen parasta aikaa!!!!!!

18

1777

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • johannes

      Toi sun kirjoitus tuntui kyllä niin todelliselta ja aivan kuin olisin itse sen kirjoittanut. Kaikki samat asiat olen huomannut nykyajan parisuhteessa. Minulle kävi tällä viikolla erittäin kylmästi, nainen jätti aivan tunteetta ja todella kylmästi. Nainen, jolle olin itse ollut rehellinen ja paljastanut kuinka paljon häneen olin ihastunut, laittoi vain sydämeni särkymään. Nainen, joka sai minut kuvittelemaan, että on minulle juuri se oikea. Meidän yhteisyritys ei päässyt edes investointeihin asti, kun yhteistyökumppani jo oli kyllästynyt tuloskehitykseen, paha siinä vaiheessa on enää lähteä mitään korjauksia tekemään, kun kumppani ajattelee vain itseään.

      Olen myös ajatellut tätä sinun vain itsensä ajattelemista parisuhteessa. Onko enää nykyään normaaleja suhteita ollenkaan, vai onko kaikki suhteet menossa tähän suuntaan? Ajatellaan vain omaa hyötyä ja yritetään hyötyä toisesta kaikilla mahdollisilla keinoilla. Pahinta on toisen tunteilla leikkiminen, se satuttaa, jos toinen on tosissaan tunteidensa kanssa. Vaikuttaa kyllä siltä, että ei nykyajan parisuhteessa enää eletä vain sen rakkauden ja läheisyyden takia. Parisuhde tuntuu olevan vain sellainen oman egon nostatus, josta voidaan luopua missä vaiheessa vaan. Ei tunnepuolella ole niin väliä enää, toinen voidaan dumpata missä vaiheessa vaan, kun häneen ei kuitenkaan ole mitään tunteita. Näin kävi minulle, kyllähän se on helppo sanoa ilman tunteita, että nyt loppui. Vielä sanotaan päälle, että ei tämä helppoa ole. No jos suhde on perustunut pelkkään valehteluun, niin ironistahan se on kanssa sellaiseen lopettaa. Tämä on ehkä katkeraa tilitystä, mutta tämä vain tuntuu olevan niin täyttä totta nykyään. Kyllä etsin vielä sitä aitoa suhdetta, mutta en tiedä voiko sellaista enää koskaan löytää.

      • yks nainen

        Itse jouduin tälläisen tunnevammaisen jättämäksi eli kyllä niitä löytyy miehistäkin. En usko että läheisyys ja rakkaus on mihinkään kadonnut kaikilta (elämys-ihmiseltä kylläkin). Tunteiden kertominen on vaikeaa, toinenhan ei ehkä pidäkään, mitenkäs sitten, joudun häpäistyksi, nolatuksi, ja tärkein ITSETUNTONI saa kolauksen, tosin pienen vain, sehän voi hieman kirpaista, mutta en ota sitä riskiä sanomalla että rakastan sinua, olet minulle tärkein asia maailmassa. Pitää olla menestyjä joka asiassa, kokoajan pitää olla uusia parempia elämyksiä, suhteita, ihmisiä, kun ei MIKÄÄN enää tunnu missään. Ne on niitä ihmisiä jotka hakevat elämyksiä, uutuudenviehätyksen hiivuttua, etsitään uusia.. jne jne...


    • tilaus heti!

      Mulle tuollainen, joka osaa ajatella myös itse ja vähän kyseenalaistaa asioita ja vielä sanoa ne ääneen. Älä kosta kuitenkaan viattomille. Aika monet ajattelevat samoin kuin sinä. Sitähän se teettää kun ei suhteissa ei puhuta eikä niitä hoideta.. Eivät monetkaan ihmiset osaa elää yhdessä, varmaan kukaan ei ainakaan aluksi, mutta paljon pahempi asia on, etteivät ne edes HALUA oppia.. Asenne on väärä ihan alusta asti jos kaikki pitäisi saada heti. Kukaan ei osaa oikein antaa mitään. Ihmiset tekevät virheitä niin kauan, että oppivat jotakin, jos oppivat. Mutta jos oppivat, niin elämä on vähän helpompaa ja onnellisempaa. Kuitenkin voi aina valita, miten itse yrittää saada elämäänsä ja suhdettaan paremmaksi, joskus on myös syytä jättää huonot asiat taakse, eikä jäädä niihin. Puhut tosi rumasti, mitä aiot tehdä, mutta älä tee sitä, pyydän. Siinä kuitenkin pahimmat haavat jäävät itselle, jos ei anna edes mahdollisuutta löytää jotakin parempaa. Voi valita tietoisesti haluaako nähdä kaiken ruman vai kaiken kauniin. Ei saa antaa periksi vaikeuksien vuoksi ja pilata elämäänsä ja sydäntään lopullisesti. Sinulla olisi sitä potentiaalia hyvään suhteeseen ajatustesi perusteella. Kun kerran kompastuu, niin ei saa jäädä ryömimään loppuiäkseen, vaan pitää nousta ylös ja alkaa hyppimään ja näyttää elämän ikäville asioille häränpyllyä. Kun täällä kuitenkin pitää taaplata, niin miksi ei edes yrittäisi olla onnellinen, vaikka välillä väsyttäisi. Kyllä se aurinko vielä paistaa ja veikkaan että olet oppinut jotakin tosi arvokasta tulevaa varten.

      • tunteisiinsa väsynyt

        Pistetäänkö kotipakettiin vai ihan pukin konttiin? Tän saa kyllä pikalähetyksenäkin ja takuukin on vielä voimassa, palautusoikeudella jos ei ole tyytyväinen.:) Arvaa oliko mukava lukea toi sun viesti. Täytyy kyllä sanoa, että siinä viime öinen synkkyyteni suli. On tosiaan muitakin, jotka kannattavat samanlaisia arvoja ja käsityksiä kuin minäkin. Enkä tosiaan aio laittaa vahinkoa kiertämään ja kohdella kaltoin uusia kumppaneita tai kumppaniehdokkaita. Anteeksi ajatukseni mutta minulla puhuminen pahaan oloon auttaa vaan nyt ei ole sielunkumppania jolle puhua vaan tänne suollan murhettani kaiken kansan luettavaksi. Parempi kuitenkin kun olen vaan oma lempeä itteni. Ehkä juuri sinä tulet minua vastaan ja hurmaan sinut olemauksellani ja elämä alkaa hymyillä ja onni kukoistaa. Kovia olen kuitenkin kokenut mutta tunnen taas hiukan paremmin ihmissuhdekarikoita ja ihmistyyppejä ja heidän ajatusmaailmojaan. Toisaalta tiedän paremmin mitä itekkin haluan.
        En haksahda näihin kvarttaalisuhdetyypin naisiin enää. Nyt on taas kevyt ja suht taakaton olo.


    • linjoilla

      Erityisesti vituttaa nuoret hyvin koulutetut naiset joille mikään ei riitä ja pitkäjänteisyys on viisivuotiaan ADHD-lapsen tasolla.

      Jossain määrin sitä yrittää alitajuistesti mukautua toisen ihannekuvaan mutta kun naisilla tuntuu kovin olevan ristiriitaisia odotuksia mieheltä. Pitäisi olla mies isolla ämmällä eikä mikään marjanpoimija, mutta samalla pitäisi olla myös herkkä runoilijasielu. Pitäisi olla sitä ja tätä. Ja samaan aikaan.

      Olen monesti nähnyt naisten kirjoittamia listoja erilaisista haluttavista miehen ominaisuuksista ja ihan oikeasti täytyy olla melkoinen psykopaatti joka täyttää kaikki listan kohdat! Erityisesti nämä ns. akateemiset naiset eivät halua tehdä kompromissejä miehen suhteen. He haluavat peilata omakuvaansa "täydelliseen" kumppaniin, jotta heidän omat virheensä eivät nousisi esille muistuttamaan omasta kuolevaisuudesta ja epätäydellisyydestä.

      Jos he sattuvatkin löytämään "täydellisen" miehen, ei sekään lopulta riitä. Kaikissa parisuhteissa tulee ennemmin tai myöhemmin ongelmia ja kun pitkäjännitteisyys on tosiaan lapsen tasolla, ei niistä haluta/voida päästä ylitse.

      Itse olen päättänyt ryhtyä täydelliseksi mulkuksi. Aion hyväksikäyttää naisia niin paljon kuin kerkeän. Sanon mitä vaan että saan pesää säännöllisesti ja jätän tekstarilla kun tulee parempaa ja nuorempaa lihaa näköpiiriin. Olen mies ja minulla on resursseja olla mulkku vaikka 60-vuotiaaksi saakka! Ulkonäköhän tästä vaan parantuu ajan myötä ja viagraa saa netistä. Pakastan spermaani jos tulee joskus tarve saada jälkikasvua jonkun kanssa. Oon kyllästynyt naisiin jotka eivät tiedä mitä haluavat tai haluavat kaikkea.

      nimim. "myydään paljon käytetty iso sydän"

      • nuori nainen

        Olisin vähään tyytyväinen, kunhan löytäisin elämääni rehellisen, luotettavan ja tunnollisen miehen. Miehen joka uskaltaa välillä repäistä ja vähän hullutella, mutta sellaisen joka ei hulluttele joka viikonloppu jossain teillä tietymättömillä.

        Kyllä minä ulkonäköäkin katson, mutta minun miehen ei tarvitse olla malli ja mieluummin ottaisin sellaisen nallekarhun näköisen miehen kuin viulunkielen.

        Tärkeintä on kuitenkin se, millainen on luonteeltaan. Ei tarvitse olla sanaseppo tai ruuneperi, huumoria pitää kuitenkin olla.

        Löydänkö näitä yhdestä miehestä? En tiedä, mutta toisaalta jos osakin löytyy niin olen jo iloinen.


      • yks nainen edelleen

        No ettei menis meidän naisten mollaamiseksi, katselin treffiprofiileja, miesten tietysti. "Osasto asioista joista et innostu" kertoo kyllä kaiken, erästä miestä ärsytti jos nainen kaupasta tullessaan sanoo en ostanutkaan lihaa vaan jotain muuta en muista. Huh huh. Voisi sanoa että enpä ole pikkumaisempaa profiilia nähnyt. Tosin näitä on varmasti naisissakin en väitä. Juu ja akateemiset on osasto aivan erikseen, mielestäni yliopistossa tulisi olla kaikille yhteinen abbro "hyvän käytöksen abc". Niinhän se parisuhteessa tuppaa olemaan että niitä toisen virheitä ja huonoja puolia ei voi sietää, koska ne löytyvät itseltäkin. Parisuhteessa ei uskalleta paljastaa korttejaan, tämä on aivan käsittämätöntä, asioista ei puhuta, tulkitaan elekieltä, vedetään vääriä johtopäätöksiä pelkästään sillä ettei puhuta. Minä kyllä näytän ja sanon tunteeni, mutta viimeisimmän tunnevammaisen ihmisen jälkeen, olen kuin lyöty, minäkin. Mutta toivotaan että löydämme sen oikean tästä elämys-ihmisten-levottomat-sukupolvesta, vaikka mahdollisuudet tuntuvat olevan samat kuin lottovoitossa... ja mä toivon että te kunnon suomalaiset miehet ette alennu gigolo-tasolle, leuka pystyyn, suomalainen reilusti tunteensa osoittava mies on parasta mitä naiselle voi tapahtua. Se on naisen tyhmyyttä jos hän ei sitä ymmärrä.


      • Jaguar
        yks nainen edelleen kirjoitti:

        No ettei menis meidän naisten mollaamiseksi, katselin treffiprofiileja, miesten tietysti. "Osasto asioista joista et innostu" kertoo kyllä kaiken, erästä miestä ärsytti jos nainen kaupasta tullessaan sanoo en ostanutkaan lihaa vaan jotain muuta en muista. Huh huh. Voisi sanoa että enpä ole pikkumaisempaa profiilia nähnyt. Tosin näitä on varmasti naisissakin en väitä. Juu ja akateemiset on osasto aivan erikseen, mielestäni yliopistossa tulisi olla kaikille yhteinen abbro "hyvän käytöksen abc". Niinhän se parisuhteessa tuppaa olemaan että niitä toisen virheitä ja huonoja puolia ei voi sietää, koska ne löytyvät itseltäkin. Parisuhteessa ei uskalleta paljastaa korttejaan, tämä on aivan käsittämätöntä, asioista ei puhuta, tulkitaan elekieltä, vedetään vääriä johtopäätöksiä pelkästään sillä ettei puhuta. Minä kyllä näytän ja sanon tunteeni, mutta viimeisimmän tunnevammaisen ihmisen jälkeen, olen kuin lyöty, minäkin. Mutta toivotaan että löydämme sen oikean tästä elämys-ihmisten-levottomat-sukupolvesta, vaikka mahdollisuudet tuntuvat olevan samat kuin lottovoitossa... ja mä toivon että te kunnon suomalaiset miehet ette alennu gigolo-tasolle, leuka pystyyn, suomalainen reilusti tunteensa osoittava mies on parasta mitä naiselle voi tapahtua. Se on naisen tyhmyyttä jos hän ei sitä ymmärrä.

        Minusta näitä elämyksiä voisi hakea jostain muualta kuin parisuhteesta. Kyllä sen verran pitäisi moraalia olla, että ei elämyksen takia lähde toisen tunteilla leikkimään. Viimeisimmässä parisuhteessa olin todella ihastunut erääseen naiseen. Niin kauan kun suhde oli naisen mielestä "jännittävä", kaikki meni hyvin. Ei sitä joka päivä jaksanut miettiä, että miten naisen yllättäis, kaipaisi vain sellaista normaaliakin yhteisoloa. Nainen dumppasi, ja sanoi vain et kaikkeahan pitää kokeilla. Kyllä se vitutti.


      • yks nainen
        Jaguar kirjoitti:

        Minusta näitä elämyksiä voisi hakea jostain muualta kuin parisuhteesta. Kyllä sen verran pitäisi moraalia olla, että ei elämyksen takia lähde toisen tunteilla leikkimään. Viimeisimmässä parisuhteessa olin todella ihastunut erääseen naiseen. Niin kauan kun suhde oli naisen mielestä "jännittävä", kaikki meni hyvin. Ei sitä joka päivä jaksanut miettiä, että miten naisen yllättäis, kaipaisi vain sellaista normaaliakin yhteisoloa. Nainen dumppasi, ja sanoi vain et kaikkeahan pitää kokeilla. Kyllä se vitutti.

        Niin mut kun kaikki muut extreme-lajit on jo kokeiltu, työpaikkakin vaadittu mieleisekseen heti mulle kaikki tänne tyyliin lisää palkkaa, parempia työolosuhteita yms. Ei jää enää mitään muuta kuin puolison vaihtaminen, kun kaikki muut elämykset on jo koettu. Minut jätti mies täysin kylmästi, paljastamatta ikinä omia tunteitaan. Tämä tunnevammainen ihminen sai minunkin silmäni avautumaan tähän kylmään levottomat-sukupolvi-todellisuuteen. Kyllä minuakin vitutti, mutta ajattelin että mitäpä sitä paskalla kun ei ole peltoakaan. Toivon löytäväni ihanan suomalaisen tuntevan miehen, joka ottais kainaloon ja tuumais "sinua minä rakastan, olet tärkeintä mitä minulla voi olla, olen todella onnellinen että minulla on sinut!"


      • linjoilla
        yks nainen kirjoitti:

        Niin mut kun kaikki muut extreme-lajit on jo kokeiltu, työpaikkakin vaadittu mieleisekseen heti mulle kaikki tänne tyyliin lisää palkkaa, parempia työolosuhteita yms. Ei jää enää mitään muuta kuin puolison vaihtaminen, kun kaikki muut elämykset on jo koettu. Minut jätti mies täysin kylmästi, paljastamatta ikinä omia tunteitaan. Tämä tunnevammainen ihminen sai minunkin silmäni avautumaan tähän kylmään levottomat-sukupolvi-todellisuuteen. Kyllä minuakin vitutti, mutta ajattelin että mitäpä sitä paskalla kun ei ole peltoakaan. Toivon löytäväni ihanan suomalaisen tuntevan miehen, joka ottais kainaloon ja tuumais "sinua minä rakastan, olet tärkeintä mitä minulla voi olla, olen todella onnellinen että minulla on sinut!"

        "sinua minä rakastan, olet tärkeintä mitä minulla voi olla, olen todella onnellinen että minulla on sinut!"

        Kaikki naiset haluaa kuulla tuota. Ilmeisesti kiintymyksen osoittamisessakin vaan on jokin yläraja. Olen oppinut katkerasti, että missään tapauksessa naiselle ei saa sanoa tuota liian usein. Varsinkin jos naisella on heikko itsetunto. Siitähän se kusi vasta päähän nousee ja alkaa ajattelemaan liikoja itsestään.

        Aiemmin seurustelin semimalli-tyyppisten pakettiratkaisujen kanssa mutta vaihdoin "tavallisen ihaniin" akateemisiin kun halusin hieman henkevämpiä keskusteluja. Ilmeisesti täytyy palata takaisin kauneusosastolle, sillä he ainakin ovat tottuneet kohteliaisuuksiin ja osaavat ottaa vastaan positiivista palautetta ilman että kilahtaa päähän heti ja alkaa kuvittelmaan itsensä luomakunnan alfa-amatsoniksi ja vieläpä melko löyhin perustein.

        Olen edelleen sitä mieltä, että nämä sulkeutuneissa Narnia-maailmoissa koko teiniikänsä viettäneet, vasta 25:sena kukkaan puhjenneet akateemiset tapaukset ovat pahimpia mahdollisia. Kolmenkympin rajapyykki lähenee ja äkkiä iskeekin paniikki saada kaikki heti tässä ja nyt. Voi kun oppis vaan jotenkin välttämään sellasia tapauksia.


      • yks nainen
        linjoilla kirjoitti:

        "sinua minä rakastan, olet tärkeintä mitä minulla voi olla, olen todella onnellinen että minulla on sinut!"

        Kaikki naiset haluaa kuulla tuota. Ilmeisesti kiintymyksen osoittamisessakin vaan on jokin yläraja. Olen oppinut katkerasti, että missään tapauksessa naiselle ei saa sanoa tuota liian usein. Varsinkin jos naisella on heikko itsetunto. Siitähän se kusi vasta päähän nousee ja alkaa ajattelemaan liikoja itsestään.

        Aiemmin seurustelin semimalli-tyyppisten pakettiratkaisujen kanssa mutta vaihdoin "tavallisen ihaniin" akateemisiin kun halusin hieman henkevämpiä keskusteluja. Ilmeisesti täytyy palata takaisin kauneusosastolle, sillä he ainakin ovat tottuneet kohteliaisuuksiin ja osaavat ottaa vastaan positiivista palautetta ilman että kilahtaa päähän heti ja alkaa kuvittelmaan itsensä luomakunnan alfa-amatsoniksi ja vieläpä melko löyhin perustein.

        Olen edelleen sitä mieltä, että nämä sulkeutuneissa Narnia-maailmoissa koko teiniikänsä viettäneet, vasta 25:sena kukkaan puhjenneet akateemiset tapaukset ovat pahimpia mahdollisia. Kolmenkympin rajapyykki lähenee ja äkkiä iskeekin paniikki saada kaikki heti tässä ja nyt. Voi kun oppis vaan jotenkin välttämään sellasia tapauksia.

        En ole ikinä kuullut kenenkään naisen valittavan että mies sanoo liian usein rakastavansa. Sanoppas alfauros onko se siis todellakin niin kun se on kerran sanottu rakastavansa se on aina voimassa kunnes toisin todetaan... Ota hyvä mies sellainen nainen jolla on itsetunto kohdallaan jota et tarvitse pönkittää. Kyllä semmoset erottaa heti ensi treffeistä alkaen. Sähän oletkin kätevästi lokeroinut naiset henkeviin ja kauneusosastolle. Toivottavasti tutkimuksesi tuloksena pystyt välttämään narnia-naiset, kolmekymppiset, semimalli ja tavallisen ihanat akateemiset ja löytämään sen oikean.


      • Jaguar
        yks nainen kirjoitti:

        En ole ikinä kuullut kenenkään naisen valittavan että mies sanoo liian usein rakastavansa. Sanoppas alfauros onko se siis todellakin niin kun se on kerran sanottu rakastavansa se on aina voimassa kunnes toisin todetaan... Ota hyvä mies sellainen nainen jolla on itsetunto kohdallaan jota et tarvitse pönkittää. Kyllä semmoset erottaa heti ensi treffeistä alkaen. Sähän oletkin kätevästi lokeroinut naiset henkeviin ja kauneusosastolle. Toivottavasti tutkimuksesi tuloksena pystyt välttämään narnia-naiset, kolmekymppiset, semimalli ja tavallisen ihanat akateemiset ja löytämään sen oikean.

        Ne liian itsevarmat naiset yleensä on niitä pelinaisia, jotka haluavat kuulla sitä kehumista, mutta kyllästyvät siihen nopeasti. Kun yhden kehut ei riitä, otetaan toinen kiertoon ja dumpataan edellinen kylmästi.


    • kirjoitus

      oli tuo, ite oon just huomannu tuon saman.
      Varsinkin välillä tuntuu että kaikki naiset
      on just tommosia omanedun tavoittelijoita,
      ite olen aina yrittänyt, muutamassa seurustelu
      suhteessa (mitä tässä nyt on kerinnyt olla, olen 26 vuotias mies) olla reilu kumppania kohtaan,
      olen tuonut esiin omia mielipiteitä ja kuunnellut
      myös toisen mielipiteet ja aina olen yrittänyt pitää hyvää huolta toisesta ja olen myös ostanut aina pieniä lahjoja myös merkkipäivinä, ja auttanut myös remontissa ja muuttohommissa, ym.

      Mutta en ole ikinä saanut mitään vastakaikua takaisin naisilta! Siis tuntuu just et käytetään pelkästään hyväksi. Revitään kaikki hyöty irti ja sitten kun ei tarvita niin ei tarvita heitetään vain roskapönttöön.

      Nyt on kyllä elämä opettanut sen verran että en tee kyllä ikinä mitään naisille ilmaiseksi ja uskalla en välittää enää kenestäkään kun tietää että paskaa tulee vaan niskaan...

      Tietysti saattaa myös olla naisia jotka ei ajattele omaa etuaan mutta eipähän ole siitä
      minulla omia kokemuksia.

      Hyvät joulut nyt kuitenkin kaikille (myös naisille) :-)

    • Jaguar

      Olen päättänyt nyt alkaa olemaan niin tunteetta naisia kohtaan, kuin vaan mahdollista. En enää ajattele ollenkaan naisen tunteita, vaan alan tavoittelemaan omaa etua. Niin kauan kuin tunnistan naisen vähänkään "peluriksi", niin saa maistaa omaa lääkettä. Ainoan poikkeuksen tulen tekemään vain, jos naisesta todella aidosti hehkuu se aitous ja suloisuus, näitä naisia ei kyllä paljon ole, mutta heidän kanssa en tule mitään peliä pitämään. Joten ei pelkoa, että tällaista tulee tapahtumaan paljon, koska aitoja tunteista välittäviä naisia ei kyllä tästä maailmasta montaa löydy.

      Tulen olemaan täysi paska ja idiootti siinä vaiheessa, kun kusetettavalla naisella on vähänkään tunteita minua kohtaan. En tule tippaakaan ajattelemaan heidän tunteitaa, sitä enemmän kusipää, mitä tunteettomalta naiselta hän vaikuttaa..kyllä te miehet ymmärrätte tämän tunteettoman. Nainen joka on tunteeton, tulee lämpenemään minulle, koska olen häntä kohtaa tunteeton. Eihän heille voi käydä niin, että joku ei tällaiseen ihastuisi ja tanssisi heidän pillin mukaan. Sehän on täysin mahdotonta! Mutta juuri silloin he alkavatkin käymään kuumana, tällöin alkaakin vasta se tunnepeli..! Naiset jotka särkevät miesten sydämiä omien tarpeidensa takia, tulee saamaan opetuksen. Minulla on aikaa tätä harrastaa, ja uskokaa vaan, tulen tässä onnistumaan.

      • no more

        No more mr. nice guy.

        Pakko muuttaa perusluonnetta kiltistä ja ymmärtäväisestä miehestä tunteettomaksi paskaksi. Ei vaan jaksa enää. Pakko alkaa pelaamaan samaa peliä.

        Olisi hienoa jos ihmiset kohtelisivat toisiaan siten kuin toivoisivat itseään kohdeltavan. Valitettavasti sellanen on vain typerää jeesustelua ja lässytystä. Nykypäivä on ihan erilaista. Joku pohja se on miunkin säkissä.


      • Jaguar
        no more kirjoitti:

        No more mr. nice guy.

        Pakko muuttaa perusluonnetta kiltistä ja ymmärtäväisestä miehestä tunteettomaksi paskaksi. Ei vaan jaksa enää. Pakko alkaa pelaamaan samaa peliä.

        Olisi hienoa jos ihmiset kohtelisivat toisiaan siten kuin toivoisivat itseään kohdeltavan. Valitettavasti sellanen on vain typerää jeesustelua ja lässytystä. Nykypäivä on ihan erilaista. Joku pohja se on miunkin säkissä.

        Pakko antaa samalla mitalla takaisin, mitä on itse saanut kokea. Silmä silmästä. Ja tämä pätee vaan kyllä sitten näihin pelurinaisiin, mutta niitä riittää ja ne kuuluukin saada opetuksen. Saapa nekin sen jälkeen miettiä kuinka paska fiilis on, kun sydän särjetään. Ja kyllä se sydämen särkeminen niillekin onnistuu, kunhan pelaa vaan vielä fiksummin kuin ne.


    • ihmettä

      joskus käyt miehellekin vähän kipeästi. Jos joku nainen valittaisi samaa asiaa, niin varmasti nainen haukuttaisiin tyhmäksi ja sinisilmäiseksi. Asia yritettäisiin väkisin vääntää naisen viaksi,vaikka ei olisikaan. Keksitään sata syytä miehen luonteesta ja geeneistä ja mistä hyvänsä, että saadaan asia muka järkiperäisesti selitettyä, että niinhän sen kuuluu ollakin, että pelimies pelaa ja nainen on tyhmä. Mutta annas olla jos jollekulle näistä samoista miehistä käy juuri niin, siinä ollaan kostamassa heti koko maailmalle.. Ehkä nyt hiukan enemmän ymmärrätte myös naisia, jotka tietävät, mitä se pelimiehen uhriksi joutuminen tarkoittaa.

    • been hurt

      Onko siinä sitten järkeä kostaa koko sukupuolelle jonkun muutaman tytön töppäysten takia? Sillon ainakin se tyttö on oikeesti pilannu sun elmää (mieti kuin tyytyväinen se voi SITTEN olla). Ei tolla meiningillä ainakaan löydä sitä omaa kultaa... ei ihme että tytöt satuttaa itsensä aina miesten kanssa jos muutama huonohko kokemus muuttaa tuollaiseksi.
      Uskaltaako tässä enää seurustella kenenkään kanssa?!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      88
      5516
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4732
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      3047
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      89
      2958
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2584
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      61
      2039
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      1976
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      114
      1439
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1328
    Aihe