kertokaa kommentteja PARISUHTEESTA kurdilaisien kanssa, kiitos
kurdilaisista
kokemuksia
253619
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Voi olla hyviäkin kokemuksia. Mulla huonoja ja tiedän monta muuta huonoa.
Keskenkasvuisia pikkupoikia aikuiset miehet, phyih!
Kuvitellaan olevansa joitain hyvännäköisiä, siis ne ketä täällä oon nähnyt.
En jaksa tuhlata aikaani kertomiseen, on parempaakin tekemistä kuin avata vanhoja haavoja!
YHDEN hyvän kurdimiehen tunsin joskus Kyprokselta ja tiedän miksi hän on/oli hyvä.
Minun tuntemani kurdimiehet ovat kaikki olleet isomunaisia ja kohteliaita. Suhteet ovat loppuneet muihin seikkoihin :(
niitähän ne kyllä on, mut mitä ne muut seikat on?
Olipa hyvä juttu, en voinut kun nauraa...
Täällä on niin paljon katkeria ja huonosti käyttäytyviä keskikaljan noutajia, että jos ei aiemmin ahdistanut niin, nyt vetäisit pahan....
Huomaavaisia ja kohteliaita, mutta toisaalta mustasukkaisia, holhoavia ja rajoittavia paskiaisia.
Asiat menevät hyvin niin kauan kuin kaikki menee just niin kuin mies haluaa. Mutta jos nainen haluaa vähänkään tuoda omia mielipiteitä tai halujaan esille, suhteesta ei tule yhtikäs mitään.
Ne on muuten KURDEJA, ei kurdilaisia.
Mulla ei ole, mutta olen joutunut muutaman Turkki-hullun ystäväni suhteita katsomaan sivusta. Ikinä ikinä en ottaisi kurdia! Sairaalloisen mustasukkaisia ja kontrolloivia. Jotkut naiset on joutuneet kääntymään islamiin ja ruvenneet pukeutumaan sen mukaan. Perhe-elämästä määrää vain mies.Jotkut ei sitten anna tavata kavereitakaan, joten muutamasta on tullut sitten entinen.
Toisenlaisia kurdimiehiä voi hyvinkin olla. Itse olen törmännyt vain sellaisiin, joiden asenteet kivikaudelta ja koraanista.
Kumpia tarkoitat parisuhteella, kurdin tyttöystäviä vai sitä kotona istuvaa vaimoa?
minulla ainakin. Parisuhteessa kuin missä tahansa kulttuurissa on luottamus kaiken a ja o.
Sepäs se, luottamus p i t ä i s i olla kaiken a ja o. Mutta kontrolli lähtee siitä, etteivät miehet luotaa naisiin saatikka himoitsevasti katsoviin miehiin. Kontrolli kattaa 24 h pahimmillaan, eikä suomalaisnainen saa tavata kuin miehen valitsemia ihmisiä. Mieluummin ei ketään. Mun tuttava sai vauvan vuosi sitten ja sen piti olla 40 päivää vain kotona, mihinkään ei saanu lähteä. Siis vauvakaan ei päässyt ulos vaunuissaan. Joku heidän perinteensä. Ja kuitenkin asutaan Suomessa. Mitä tälle mun ystävälle nyt kuuluu, en tiedä, kun se ei saa tavata suomalaisia naisystäviään. Vääräuskosia jne.
"Parisuhteessa kuin missä tahansa kulttuurissa on luottamus kaiken a ja o"
Kerropa, minkä takia kurdinaiset joutuvat pitämään burkhaa päällään, jos kerran miehet naisiinsa luottavat?
Tietääkseni se 40 päivää sisällä johtuu ihan siitä, että ajatellaan lapsen terveyden kannalta olevan vaarallista viedä niin pientä pihalle. Ja missäs äidin paikka olis muualla kuin sen vauvan luona? Ei tällä asialla ole mitään tekemistä miesten mustasukkaisuuden tms. kanssa.
Ei nyt pitäis taas yleistää tuolla tavoin. Burkha ei ole mikään kurdinaisten "kansallispuku". Katselepa vaikka uutisia. Niistäkin voi oppia paljon.
ettei burkha ole mikään kurdinaisten "kansallispuku". Olen tavannut useita kurdinaisia, sekä kurdiperheitä ulkomailla, ja tuntuvat olevan todella onnellisia. Burkhaa en ole nähnyt kellään. Kurdinaiset eivät laita edes liinaa päähän, paitsi vanhemmat naiset. Riippuu paljolti mistä päin kurdit ovat.
Nyt olisi parempi tutustua VÄHÄN paremmin kurdikulttuuriin ettei päästele suustaan kaiken maailman idiottimaisuuksia.
voin kertoa, että kurdit eivät pidä burqaa edelleenkään, eikä edes niqabia. Jos menee naimisiin ulkomaalaisen/eri uskoisen kanssa niin kyllä silloin pitää ottaa huomioon myös toisen osapuolen tapa elää. Ei voi vaatia että mies/vaimo muuttaa kulttuuritaustaansa tahi uskontoaan.
Ja muuten, ainakin kaikki meidän suvun naiset pitävät huivia.Suurin osa kurdeista pitää.
Et sitten, heheheh, paljoa tiedä.
40 pv kotona: ei mitään tekemistä lapsen terveyden kanssa. Päinvastoin: lapsihan tarvitsisi raitista ilmaa! Mistä lähtien se on ollut VAARALLISTA? Joku siihen kuollut? Se on perinne, jolle ei perusteluja liene. Äidin paikka 40 pv vain kotiseinien sisällä, ei saa mennä kauppaan, apteekkiin, minnekään. Siis vauvankaan kanssa. Siis totaalinen ulkonaliikkumiskielto.
Ja mustasukkaisuus on taas toinen asia, näitä kahta en linkittänyt yhteen. Kurdeille kunnia ja häpeä ovat niin eri käsitteitä kuin meille suomalaisille. Mahdotonta ymmärtää, samoin heidän meidän menoamme.
että suurin osa kurdinaisista pitää huivia.. kuten sanoin, riippuu paljolti mistä päin. Ei todellakaan suurin osa pidä. Olen naimisissa itsekin kurdin kanssa.
omistan talon kurdistanissa ja tiedän kyllä mistä puhun...
Jälleen kerran, riippuu missäpäin liikutaan. Esim "Kurdistanissa" ne pitävätkin varmasti enemmän huiveja mutta muualla voi ola toisin.
Eipä taas tullut ajateltua, että pitää vääntää ihan rautalangasta. Sorry, minun mokani. Kyllä se nyt vaan on just niin kuin sanoin, mutta sitähän sinä, että tajunnut, että tiedän miten ihmiset ajattelevat siellä jossakin. Käsitätkö, että eri kulttuureissa on erilaisia näkemyksiä asioista ja kaikki eivät ajattele kuten me täällä Suomessa? Esim. niin, että vauvaa voi pakkasella nukuttaa parvekkeella. En ole väittänyt yhtään mitään vaaralliseksi, mutta nyt väitän, että eri kultuureja (myös kurdikulttuuria) voi oppia ymmärtämään vaikka ei aina voisikaan kaikkea siihen liittyvää hyväksyä. Jaksamista!
No mutta mene mun kaverilleni sitten vääntämään rautalangasta sun käsityksesi asioista. Hänen kun täytyy elää nuoren kurdimiehensä mukaan. Juurihan minäkin rautalangasta väänsin, ettemme ymmärrä toistemme tapoja. Minäpä tunnustan, etten kaikkein kansojen, maiden, ihmisten tapoja tunne, toisin kuin sinä.Jaksapa itse hyvin, on ehkä raskasta tietää paremmin kuin muut. Mun ystävän tarvii kysyä sulta neuvoa, miten elää ja olla kurdinsa aviovaimona.
talosi sijainnin, kurdistanissa? aikas laaja alue, etten sanoisi.
Mitä minä sun kaverille puhumaan, sinähän täällä peetä jauhat. Käsitit väärin, jos luulet minua avioliittoneuvojaksi:)Jos kaveris hyppii miehensä pillin mukaan, se on hänen asiansa. Mitä se sinullekaan kuuluu? Eikö se valinta ole kaverisi? Ja olipa mies millainen tahansa ei se tarkoita, että kaikki kurdit olis samanlaisia. Eikä se tarkoita myöskään sitä, että esittämäni asiat eivät pitäisi paikkaansa. En myöskään väittänyt tietäväni/ymmärtäväni kaikkien kansojen tapoja, mutta tiedän sen mitä alkujaan kirjoitin. Minulla menee ihan kivasti, kun ei ole turhia pelkoja eikä ennakkoluuloja kaikkien ulkomaalaisten suhteen. Se on helpottavaa, ei raskasta.
nii että luuleeko se että kurdistan on kaupunki?? :) tai sit mä olen tyhmä..
kurdit eivät käytä burghaa(vai miten se kirjotetaan) tuttavani kurdi-äiti pitää kotonakin huivia, koska ei voi ottaa sitä pois kun on koko elämänsä pitänyt..tottunut, saa mikreenin kun ilman huivia tulee kylmä.. mut nuoret siskot pitävät vain siksi koska muslimi maassa vaaditaan, eivät pitäisi muuten..
ensinnäkin täytyy sanoa, että riippuu suuresti siitä, mistä päin kurdi on kotoisin. tavat ovat hyvin erilaisia verrattaessa kurdistanian alueelta tulevilla kurdeilla ja muualle asuvissa. oma mieheni on turkista, joten siitä osaan parhaiten sanoa. verraten esim jossain länsi-turkissa, lomakohteessa tai muuten vain asuvaa kurdia ja itä-turkin kurdia, on tavat ja perinteet hyvinkin poikkeavia..aina on tietenkin niitä jotka ovat vielä poikkeuksen poikkeuksia. oman kokemukseni mukaan kurdi miehet ovat tarkkoja vaimostaan, siis vahtiminen, menojen rejoittaminen jne ei ole vierasta. mustasukkaisuus jne kuuluu usein myös kuvioon. näin ainakin monissa kurdi miehissä joita tunnen. itse olen jästipäinen suomalainen suorasukainen nainen, joten minua ei kotiin "teljetä" itse päätän menoistani ja teoistani. en silti sanoisi ettenkö hiukan miestä passaisi, hoitaisi kotia jne..mutta toisaalta..tiettyjen velvollisuuksien hoitamisen kautta saan kuitenkin nauttia rajattomasta vapaudestani:)