mielipiteitä?
kofeiini treenibuusterina
kannattaako käyttää
4423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ei, koska se aiheuttaa insuliini piikin =aluks piristää ja lopuks on paljo väsyneempi
Olen ottanu ennen treeniä kofeiinitabletteja. Jos salille lähdettäessä "nuutunut" olo, niin auttaa siihen. Body lehdessäkin oli joskus artikkeli kofeiinin voimaa lisäävistä vaikutuksista. TOIMII ainakin mulla.
no siis väliäkös tuolla. insuliinipiikki kestää ~2 tuntia ja treeni ei edes saa kestää >1 h joten kofeiini on oikein toimiva. se lisää suorituskykyä (erityisesti jos et juo kahvia säännöllisesti) ja saat treenattua lähempänä äärirajoja -> lihakset pysyvät pidempään kasvuvaihteella.
ps. treenin jälkeen onki paljo kivempi olla väsyny ku voi mennä nukkuu ja sitte saa viel enemmän unta ja lihas kasvaa paremmin.
https://jyx.jyu.fi/dspace/bitstream/handle/123456789/19915/CL Laakso.pdf