mielipiteitäni

ei kukaan jos sekään.

tässä olen viimeaikoina tutustunut yhteiskuntatieteihin sattuneista syistä ja lähes kaikki puoltaa näiden tämänkin palstan rasistien ajatuksia yhteiskunnasta. Kaikki valtiot ovat nykyään ns kansallisvaltioita yksinkertaisesta syystä. Syy on se että mitä yhtenäisemmät säännöt, normit ja kulttuuri sitä vähemmän ristiriitoja.

Asiantuntijan kanssa keskusteltuani sain sellaisen vastauksen että maahanmuuttajien todellinen sopeutuminen on mahdollista vasta sukupolvien päästä ja silloinkin eripuraa aiheuttaa ulkonäkö joka poikkeaa oleellisesti valtaväestöstä.

Suvaitsevaisuus on hyvä idea sinällään mutta vaatii järjen otetta todellisesta luonnosta kaikilla osapuolilla, niin kotimaalaisilla kuin ulkomaalaisillakin ja sellainen tuskin tapahtuu koskaan tarpeeksi paljoa että rasismi kitkeytyisi kokonaan. Puhutaan peloista ja ennakkoluuloista ja onkin totta että ei ole järkevää pelkojensa perusteella vihata ketään vaan se on ollut ihmiselle luontaista koko hänen evolutiivisen historiansa ajan. On ollut hyötyä vihata vieraasta laumasta tulevaa "tunkeilijaa". Näin ollen pelkojen kautta ennakkoluuloissa eläminen ei ole täysin järjetöntä, tai jotakin irrationaalista käytöstä vaan sille on selkeä hyötyperuste.

Rasismi kuitenkin aiheuttaa suuria ongelmia kärjistyessään mutta sitä ei tosiaankaan tapahtuisi jos annettaisi asioiden rauhassa elää monimuotoisuuteensa tarkoittaen siis sitä ettei väkipakolla sekoiteta kansoja ja kulttuureja vaan antaa niiden omalla painollaan sekoittua jos on sekoittuakseen.

Sitten vielä yksi mielipide. Rasismi yleensä mielletään sellaiseksi jossa sorretaan toisia vaikka ihonvärin joka poikkeaa omasta perusteella. Kohdellaan eriarvoisesti. Mielestäni yhtä lailla rasismia on kohdella ihonvärin joka poikkeaa omasta perusteella liian hyvin ihmistä. On totta että usein pakolainen tulee oloista jotka on huonot mutta silti meillä ei ole varaa lelliä ulkomaalaisia, maassa maan tavalla ja jos joku ulkomaalaisen tapa ei sovi meidän kulttuuriimme tai lakeihimme on sitä erilaisilla sanktioilla rajoitettava. Tämä on kaikkien etu, ulkomaalaisten kuin kotimaalaistenkin.

ei tällä kertaa muuta.

4

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suomessa on laki kaikille sama. jos jollain on muuta tietoa esittäköön faktoja.

      • ei kukaan.

        Laki olisi tasa-arvoinen kaikille osapuolille eikä suosisi jompaa kumpaa osapuolta niin hyvässä kuin pahassakaan.


    • kunnolla

      Tuo sinun tekstin tuottaminen on aivan uskomatonta. Eihän tuollaista jaksa kukaan lukea. Paljon sanoja peräkkäin, mutta ei mitään sisältöä. Älä pliiiiiissss ruhdy kirjailijaksi.

      • gagaagagagagajshdajh

        ole hiljaa olmi, jos ei tosiaan ole muuta sanottavaa.

        sunkaltaiset läskitiinut ei saa minkäänlaista rakentavaa keskustelua aikaiseksi, mutta eivät voi myöntää olevansa väärässäkään, sehän tarkoittaisi vuosia kestänyttä oman "valaistumisen" toteamista paskaksi, kun omalle luokalle tuli ensimmäinen nee**** ja pääsit kaveriksi.

        ei kaikki musta ole kaunista.

        ehkä todellisuuteen herättyäsi ja tajuttuasi mitä tämä maailma pitää sisällään, tajuat ettei kaikki ole kukkasilla tanssimista, yhtä vitun hippiaatetta ja rakkautta kaikkia sekä kaikkea kohtaan.

        jos kaltaisesi pellet olisivat olleet enemmistöä suomessa aikanaan, täällä oltaisiin nyt leipäjonossa, etkä sinäkään, pikku mummin lellikki, pelaisi sitä pleikkaria ja söisi mannapuuroa lämpimässä, vaan imisit jonkun jortsua kujalla leipäsi eteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      274
      1708
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      47
      1559
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      152
      1274
    4. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      507
      1077
    5. 141
      1076
    6. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1037
    7. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      1011
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      953
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      901
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      152
      867
    Aihe