Onko kokemusta ihmisillä kromista? Olen lukenut bio-kromista paljon. Eikö muilla kromi ravinteilla ole samaa vaikutusta vai miten?
kromi
utelias
2646
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minä olen syönyt kahteen otteeseen kromilisää makean himoon. Merkkiä en ekalta kerralta muista, nyt on sellainen kun kromisan. Ekalla kerralla söin vaan pelkkää kromia eli se 50 mikrogrammaa/pv ja auttoi. Nyt ostin ensin vitamiinitabletteja joissa oli tuo sama määrä kromia ei sanottavaa vaikutusta, sitten ostin siihen lisäksi vielä tuota kromivalmistetta ja mulla loppui makean syönti seuraavana päivänä. ei yksinkertasesti enää tee mieli. Tietysti jos on kauhea nälkä/väsymys tms niin tekee kyllä makeaa mieli, mutta nyt se ei ole sellaista hallitsematonta. Toisillahan siitä ei ole apua ja toisilla vaikutus alkaa vasta jonkun ajan kuluttua. Itse lisäsin tuon kromiannoksen vielä sen vitamiinitabletin lisäksi, kun jostain luin, että joku oli ottanut 200 mikrogrammaa päiväannoksena ennenkuin auttoi siihen makean himoon.
Itselleni tulee jauhea suklaan himo heti sen jälkeen kun olen ottanut kromi-tabletin mutta se menee kyllä ohi kun syön jotain makeaa esim. hedelmän =)