Olin erään miehen kanssa antoisassa ja kiihkeässä seksisuhteessa aiemmin, mutta lopetin suhteen kun tajusin, että tulen olemaan se vakipano muiden satunnaisten joukossa, enkä ollut valmis siihen. Meillä toimi fyysisesti ja henkisesti loistavasti, mutta mies ei ollut siinä elämäntilanteessa valmis mihinkään vakavaan. Aikaa kului emmekä olleet pahemmin yhteydessä toisiimme. Viime aikoina hän on ilmaissut kiinnostuksensa ja molempia on alkanut janottamaan vanha suola. Hän kuulemma haluaisi toimivan parisuhteen ja toisin sanoen alkaa ilmeisesti vanhentuessaan viisastua. Hän on sanonut ikävöineensä minua ja miettineensä meidän yhteisiä aikoja ja kysäisi jopa voisinko antaa hänelle uuden mahdollisuuden. Minua kiinnostaa, mutta tiedän kyseessä olevan miehen olevan ainakin sinkkuillessaan hyvin playerimäistä laatua ja suhtaudun häneen melkoisella varauksella, koska en halua pettyä... Mitä kannattaisi tehdä? Miten playerin saa kesytettyä vai saako?
Onko playeristä parisuhdemieheksi?
wildcat
111117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Onko se sellainen kaveri johon pystyis luottamaan.
Siis sillonku teillä oli se seksisuhde, luapsko se sulle jotain tms. Vai pitikö se pelin selvänä. Et ollu mitenkää varalla vaan molemmat tiesi missä mennään?
Jos se on sellainen tyyppi niin minä ainaki luottaisin siihen. Se osaa sanoa jos sitä ei nappaa se parisuhde ja tuskin se nytkää alkaa valehtelemaan sulle.
Mut sit jos olet ollu vaan varalla ja epämääräisten lupausten varjossa niin ehkäpä ei kannata yrittää.
Ainakin hän itse väittää olevansa uskollinen parisuhteessa, vaikka sinkkuillessaan naista vaihtaakin kuin sukkaa. Uskoisin siis pystyväni luottamaan häneen. Seksisuhde oli puhtaasti seksisuhde alusta lähtien ja homma oli siis molemmille selvä. Silti aloin haluamaan jotain enemmän, kun tutustuttiin paremmin, mutta tiesin, ettei siitä voinut tulla seurustelusuhdetta. Mies oli kuulemma aivan hukassa itsensä kanssa niihin aikoihin. Olisi varmasti halunnut jatkaa seksisuhdetta, koska se toimi hyvin, mutta minulle se oli liian vaikeaa, kun tunteet tulivat mukaan. Haluaisin uskoa, että pahinkin playeri on kesytettävissä ja että hänestä olisi potentiaaliseksi parisuhdemieheksi sen oikean tavatessaan, mutta muiden varoittelut huolestuttavat ja laittavat miettimään kannattaako riskeerata.
...kunnes jostain ilmestyy taas kiinnostavampi, haasteellisempi, tai-ihan-mitä-vaan uusi kohde selätettäväksi...mihin se seepra viiruistaan pääsisi?! menneet on menneitä, katselisin kyllä itse jotain ihan uutta...
Tunnetko ketään tai oletko kenties itse ollut aiemmin pahan luokan playeri ja sittemmin löytänyt itsesi onnellisesta parisuhteesta ja täysin tyydytettynä? Aikuistuvatko kaikki miehet jossain vaiheessa ja haluavat jotain pysyvämpää rinnalleen vai elättelenkö vain toiveita?
Toisaalta jos se on ollu sulle tähän saakka rehellinen niin tuskin se nyt siitä miksikään muuttuu. En tosin tiedä kuinka kauan se teidän suhde on kestäny mut vissiin omana aikansa.
Jos tunnet mielessäsi että häneen voi luottaa niin mikäpä estäisi koettamasta. Kannattaa kyllä kysyä joltain kaveriltasi kanssa mielipidettä. Sellainen joka tuntee tyypin vähän paremmin. Jos se saa kannatusta edes 1/3 niin se on jo aika hyvin.
Rehellisiä ollaan oltu molemmat alusta lähtien ja juttu kesti muutaman kuukauden ajan. Kaverit suhtautuvat epäillen, muttei kuitenkaan täysin kyynisesti... Se laittaa miettimään, koska itse on kuitenkin näissä asioissa aina tietyllä tavalla "sokea" eikä ehkä halua nähdä koko totuutta. Tämän herran kohdalla en kyllä naiiviksi aio ryhtyä ja pidän toisen jalan ainakin tukevasti maassa, mutta haluiaisin uskoa, että hän olisi tällä kertaa tosissaan siitä mitä sanoo.
Ja sitten itket kun mies pettää ja jättää kun kyllästyy suhun.
ja mieti tarkkaan mihin olet ryhtymässä. Vanhoista tavoista on vaikea päästä eroon (tiedän kokemuksesta ja olen myös sivusta seurannut). Kertomasi perusteella tulee sellainen vaikutelma, että tuon miehen kanssa saisit olla aina vähän varpaillasi. Kestääkö mies arkea, vai alkaako hän jonkin ajan kuluttua taas kaivata jännitystä elämäänsä, kun suhteenne tulee arkisemmaksi?
Tiedostan tilanteen ja mahdolliset riskit... Mutta onko olemassa playereitä, jotka voivat olla kesytettävissä? Tämä tapaus on kaiken lisäksi vielä seurustelumies, mutta kuten sanoin niin sinkkuna ollessaan meno on villiä. En kuitenkaan usko, että hän suhteessa pettäisi... vai onko se vaan ajan kysymys?
Mä tapasin ite mun nykysen poikakaverin jo melki vuosi sitten. Useamman kuukauden alkusähläyksen jälkeen kyselin missä mennään ja sain kuulla että ei nyt ainakaan seurustella...Ajattelin että turhaan sitä kuitenkaan kokonaan unohtaa kun on niin loistotyyppi. Mä elin sinkkuelämää mutta treffailin tätä tyyppiä useesti. Nyt sitten pikkuhiljaa alkaa ollakin niin että mä en enää olekaan se aktiivinen osapuoli suhteen rakentamisessa. Vaikea se on tietenkään sanoa muitten ihmisten puolesta miten ne toimii...mutta tämä yksilö kesyyntyi ainakin ajan kanssa...pitkän ajan kanssa.
senkun kasvaa.