Kysymys miehille!

Kerrotteko naiselle, että "ei kiinnosta", "et ole se mitä hain" yms, jos ei teitä nappaa? Vai oletteko vastaamatta enää naisen viesteihin ja tällä tavoin osoitatte että ei kiinnosta?

Toinen kysymys: Valehteletteko naiselle, että "oli todella mukavaa, tavataan uudelleen", vaikka oikeasti ei kiinnostanut?
122541
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Näin teen:

1. Jos nainen ei kiinnosta, muuttuu viestien väsääminen väkinäiseksi. Lopulta vie lyhyenkin viestin kirjoittaminen tolkuttoman paljon aikaa ja energiaa. Vastausajat pitenevät. Ja sitten lopulta totean itsekseni, että "äh, ei se varmaan enää edes odota minulta mitään viestiä, joten antaa olla, tämä homma väsähti tähän..."

2. Jotain latteaa pitää aina mennä treffien päätteeksi möläyttämään. Useimmiten juuri tuo "oli mukava tavata". Tuntuu jotenkin liian tylyltä sanoa suoraan, että "tämä oli sitten tässä, kivaa jatkoelämää".

Äänestä

Eiköhän ne ilmeet ja eleet kerro sen jos ei nappaa, toki olen viestittänyt sitten, että et ole sitä mitä etsin.

Äänestä

Sanon treffien päätteeksi etten halua enää tavata. Koitan tietenkin sanoa sen mahdollisimman ystävällisesti mutta kumminkin selkeästi. Viesteissä sanon etten halua enää kirjoitella. En ole ikinä kadonnut noin vaan. En viitsi valehdella että oli mukavaa ja nähdään uudestaan. Sen verran pitää toista kunnioittaa ettei valehtele päin naamaa. m-33

Äänestä
  • Minusta on ihmisarvoa loukkaavaa, jos ei kerro. Sen voi tehdä monella tavalla, sanomalla nätisti, viestillä, soittamalla... Minusta on todella inhottavaa jäädä sellaiseen tilanteeseen, että ei tiedä toisen ajatuksista. Siksi en tee sitä toisillekaan.

    Vain kerran olen katunut, että en saanut heti sanotuksi. Silloinkin hän pelasti tilateen lähettämällä minulle päin viestin, että tästä ei taida tulla mitään...

    Äänestä

  • Olin sokkotreffeillä miehen kanssa. Juttua riitti yllin kyllin, vaikka ei muuten ollutkaan kiinnsotusta. Kun erosimme, kysyin mitä ajattelet tästä nyt. Mille tuntuu jne.

    Sain vastauksen, että ihan hyvälle, mutta lähiaikoina on aika kiirettä. Sen jälkeen alkoi puhua ensivuoden suurista juhlista ja avecista.

    Olen pari kertaa lähestynyt kohteliaasti viestillä, tiedustellen kiireitä ja vointeja. Vastaus tullut aika nihkeästi, jos ollenkaan.

    Annoin hänele näin mahdollisuuden ilmoittaa, ettei kiinnosta. Eipä saanut sanottua.

    Äänestä

Oli itsekin juuri treffeillä josta jäi kyllä hyvä maku suuhun. Kohteliaisuuttani ja uteliaisuuttani sitten laitoin treffikumppanille kiitos viestin. Häntä kuulemma ainakin kiinnostaisi nähdä 'joku kerta'. Muutama viesti vaihdettiin ja olin hänen mielestään 'ihanan mukava'. Eli, olisko jo tuosta pitänyt osata ymmärtää ettei kiinnosta? Kundi on hävinnyt nyt. Olen yhden tekstiviestin hänelle laittanut ja täällä treffeissä kysyin mitä kuuluu. Joten ei voi olla kiinni siitä että olisin 'liian kiinnostunut' tai jotenkin roikkuisin hänessä. Hän on kirjautunut tänään viimeksi sisään, joten viesti on mennyt perille. Mitä veikkaatte?

Äänestä

Miesten tapa on sellainen että jos ei kiinnosta, niin silloin ei vastata mihinkään viesteihin eikä soittoihin. Suoraan ei ainakaan sanota että ei kiinnosta. Teidän naisten täytyy vetää omat päätelmät.

Äänestä
  • Tämä pitää paikkansa...eihän miehet sano että EI.
    Ne "jättää ovet auki" jos vaikka joku päivä kiinnostaisikin jossain mielessä. Naisten on itse tehtävä johtopäätökset, jos ei kerta suoraa vastausta saa. Näin se vaan on!

    Äänestä

  • Nainen.... kirjoitti:

    Tämä pitää paikkansa...eihän miehet sano että EI.
    Ne "jättää ovet auki" jos vaikka joku päivä kiinnostaisikin jossain mielessä. Naisten on itse tehtävä johtopäätökset, jos ei kerta suoraa vastausta saa. Näin se vaan on!

    Miksi naiset eivät sitten vastaa viesteihin mitä niille lähetetään? Itse olen kiinnostaville lähettänyt, mutta minkään laista vastausta saamatta. Ne käy kyllä katsomassa profiilini ja viesti luettu,mutta ei vastausta. En omasta mielestä ole mitään luokatonta lähettänyt. Olisi kai kohteliasta vastata edes sen verran, että ei kiinnosta.

    Äänestä

Aikaisemmin kyllä ilmoittelin, että juttu loppuu nyt tähän, mutta viime aikoina olen saanut naisilta sellaista kohtelua, että alan itsekin ikävä kyllä oppimaan pikku hiljaa nämä nettitreffailun tavat.

Kun itselle valehdellaan suoraan asioista, jotka jo vähitellen alkaa erottaan valheeksi, niin olen alkanut lopettelemaan sen lopetusilmoituksen antamisen. Sitä saa, mitä tilaakin. Ikäväväähän se on, mutta ei mahda mitään.

Eli eiköhän näitä tapauksia ole niin miehissä kuin naisissakin. Turhaa alkaa jankuttaan siitä, että vain miehet tekee tätä.

Äänestä
  • Ihan mielenkiintoinen näkökulma. Kun toiset ovat paskamaisia, minunkin pitää olla. Missä yksilöllisyys, hyvät tavat, ihmisten kunnioittaminen? Onko toisten huono käytös lupa itselle käyttäytyä huonosti? Minusta ei.

    Olen edelleen sitä mieltä, että hyvä käytös on ihmisen omasta mielestä kiinni. Jos siellä on kaikki kunnossa, se näkyy päälle, kuuluu puheessa ja sen tuntee. Jos ei ole itsestään varma, alkaa toimia kuten näkee toistenkin toimivan.

    Ole rohkeasti vain kunnon ihminen. Ei se mitään maksa.

    Äänestä

miksi ylipäänsä ruveta kiertelemään jos ei kiinnosta niin miksi ruveta selittelemään paras vaan laukoa päin näköä että ei kiinnosta (tosin kohtuudella ettei loukkaa)...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tytteli kirjoitti:

Kerrotteko naiselle, että "ei kiinnosta", "et ole se mitä hain" yms, jos ei teitä nappaa? Vai oletteko vastaamatta enää naisen viesteihin ja tällä tavoin osoitatte että ei kiinnosta?

Toinen kysymys: Valehteletteko naiselle, että "oli todella mukavaa, tavataan uudelleen", vaikka oikeasti ei kiinnostanut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu