niin ei uskottomuus kysy ammatillista etiikkaa. On se nähty...Vaikka näkisi työssään miten ihmiset, perheet ja avioliitot hajoaa, lapset kärsii, niin itsekkäitä ja omaa etuaan ajattelevia ihmisiä löytyy joka ammatista.
Ihmettelen vain kuinka nuo ihmiset voivat sitten puhua ja olla tietävinään perheen tai parisuhteen parhaasta sekä tukemisesta, jos itse toimivat omassa elämässään niin sikamaisesti.
Jättäisivät ainakin puheet ja esittämisen vähemmälle, ettei tekopyhyys paljastu liian räikeänä.
Ihmettelen vain kuinka nuo ihmiset voivat sitten puhua ja olla tietävinään perheen tai parisuhteen parhaasta sekä tukemisesta, jos itse toimivat omassa elämässään niin sikamaisesti.
Jättäisivät ainakin puheet ja esittämisen vähemmälle, ettei tekopyhyys paljastu liian räikeänä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Älä tee niin kuin minä teen vaan tee niin kuin minä sanon." on hyvä lausahdus jokaiselle ihmissuhdetyöntekijälle. Kuka tässä maailmassa pystyisi toimimaan 100-prosenttisesti omien ihanteidensa mukaisesti?
Esimerkiksi minä tiedän ihmissuhdetyöhön kouluttautuneena, kuinka sosiaalisia suhteita kuuluisi periaatteessa hoitaa. Joskus kuitenkin tulee menetettyä hermot lapsille, kiristettyä miestä seksittömyydellä, ajateltua rumasti muiden lasten vanhemmista, annettua tukkapöllyä omille...
Jokainen ihminen elää arjen pyörityksessä ja joutuu kohtaamaan odottamattomia asioita: olipa kuinka psykologi tai pappi tahansa. On eri asia tietää asiat teoriassa ja pystyä toteuttamaan niitä henkilökohtaisessa elämässä. Aina ei näe metsää puilta, ja silloin voi mokata. Ja nyt en puhu pelkästään pettämisestä.
Mun mielestä asenteesi ovat kieltämättä vanhanaikaiset: tiedoksi, että papit ja opettajatkin ovat ihan tavallisia ihmisiä. Poliisi voi ajaa kolarin, lääkäri voi olla lihava ja kokin lapset eivät saa välttämättä kotiruokaa. Ammattitutkinto ei takaa kenellekään erinomaista ja virheetöntä elämää.
Vaan tumitsevat toisia ja puhuvat suu vaahdossa uskollisuudesta ja lasten elämän kunnioittamisesta.
...rajansa kaikella suvaitsevaisuudella. Olen itsekin ihmissuhdealalla ja tiedän heikkouteni, mutta kaikki heikkoudet ja virheet eivät ole samanarvoisia.
Uskottomuus on jokaisen ihmisen oma valinta.
Ihmissuhdetyöntekijöillä on oma, yksityinen elämänsä, kuten kaikilla. He todistavat olevansa vain ihmisiä toimimalla toisin kuin ehkä neuvovat, suosittelevat, ohjaavat. Ja heti ovat ilkeät kielet tuomitsemassa: tekopyhä! Ja toisaalta, ihmissuhdetyöläisiä ollaan aina suomimassa siitä, kuinka he voivat tietää mikä on oikein ja miten pitää tehdä, jos heillä ei itsellään ole kokemusta asiasta.
Oikeastaan ihmissuhdetyöläisiltä saa neuvoja vain kysyttäessä ja usein maksua vastaan. Eivät he tuomitse, ehkäpä he kritisoivat ja kyseenalaistavat julkisuudessa, mutta heille hakeutuvat useimmiten tarvitsevat ja toivovat saavansa apua, joten sitä he saavat.
ovat ihmisiä kuten sinä tai minä. Erilaisia kaikki keskenään ja myös asiakkaisiinsa verrattuna. Eivät he moraaliaan, etiikkansa ja vastauksia asiakkailleen jakele vaan kysymyksiä ja ajatuksia, joiden avulla asiakas itse osaa jäsentää/muokata/muuttaa omaa elämäänsä. Jokaisen elämä on omissa käsissä eikä kenenkään muun.