USA aloittamassa uutta imperialistista sotaa lähi-idässä. Eurooppa on liian hiljaa, samoin oli kuin ennen toista mailmansotaa.
Vallasta, öjystä, rahasta, alueiden määräysvallasta on taas kerran kysymys.
Englanti asetoverina, Saksa sentään jarruttelee. Mitä tekee Suomen politiikka?
Vallasta, öjystä, rahasta, alueiden määräysvallasta on taas kerran kysymys.
Englanti asetoverina, Saksa sentään jarruttelee. Mitä tekee Suomen politiikka?
Vastaukset 5
Vanhimmat
USA tuli vasta 41 mukaan sotaan kun englanti ja
ranska olivat julistaneet sodan saksalle jo 39.
Onneksi tuli muuten saksa olisi voinut nujertaa
neuvostoliiton ja sitten englannin.
Jenkit on aina puolustanut niin demokratiaa kuin ihmisoikeuksiakin ja me olemme myös saaneet olla oasallisia tästä länsimaisesta hyvinvoinnista. Niin olkaamme me täällä Suomessa kaikessa USA:n rinnalla puolustamassa demaokratiaa. USA:lla on melkoiset saavutukset kommunismin torjumisessa. Onneksi kommunismi on saatu lähes hävitettyä pois.
Sadam heitti kommunistit ensimmäisenä vankilaan päästyään valtaan joskus 1970 luvun lopulla. Ei taida koko maassa olla enää yhtään kommunistia.
Huono argumentti muutenkin tuo demokratian puolustaminen, jos käytetään vieraan maan asevoimia valtion päämiehen vaihtamiseen. Siinä hässäkässä vaan saattaa syytömätkin kärsiä. Kasvualusta uudelle terrorismille. Sadamin syrjäyttäminen on Irakin kansan asia. Ulkopuolinen puuttuminen vahvistaa fanatikkoja edelleen arabimaissa.
Sotilasliitto on päätöksenteon suhteen salainen, niin kuin koko EU:n hallinto on, eikä päättävä salaseura ole vastuussa kenellekään. Komission jäseniä ei ole valittu kansanvaltaisesti eikä europarlamentilla ei ole aloiteoikeutta (eikä kokonaisuudessaan haluakaan tehdä tavallisten ihmisten etujen mukaisia päätöksiä). Suihkukoneet kuskaavat suryhtiöiden lobbareita Brysseliin ja siellä ne säätävät lakeja, joille ei sitten voi mitään. Europarlamentaarikkojen ja ministerineuivoston(neuvosto indeed)jäseniä on valittu näennäisesti demokraattisissa vaaleissa. Tosiasiassa valtamedia painostaa, eikä vähiten Suomessa, äänestämään vallanpitäjäeliitin suosimia ehdokkaita. Elämme yhden totuuden maassa, sen sijaan, että alkuperäisen kansanvallan periaatteiden mukaisesti myös oppositiota kuunnellaan tai ainakin se saisi keskusteluja esim. EU:n haittavaikutuksista ja taustavoimista sekä eroamisvaihtoehdosta, jonka puuttuminen olisi diktatuurin myöntäminen. Media vääristellen väittää EU-tukiaisia unionin suureksi ansioksi. Tässä olisi paikallaan tietty rauhallisuus. Leikkaukset nimittäin vievät Eurotuhkatkin pesästä: minkä EU toi sen EUisti vei. Unioni-rähmintä ei ole kansanvaltaa - demokratiaa. USA:sta tulee poliisivaltio kulissien takaisen vallanpitäjäeliitin jo ammoisina aikoina laaditun suunnitelman mukaisesti. Joku Kissinger tai Zbigniew Brzezinski totesi caesarmaisen lakonisesti, että sotien ja muiden kriisien aikana ihmiset suostuvat sellaisiin asioihin, joihin he muutoin eivät suostuisi: tarvitaan siis yksi suuri kriisi, niin voidaan saattaa voimaan totalitarismi. Uusi maailmanjärjestys. Vaaleja järjestetään, mutta tiedotusvälineet ovat pakkovallan kannattajia ja tyrkyttävät vallanpitäjien korruptoituneita ajatuksia kansalaisille ja pakottavat halveksittavalla propagandalla äänestämään vaaleista toiseen yksiä ja samoja kansan-muka-edustajia. EU:n keskuspankin perustamispuheissa oli mielenkiintoinen heitto.
"No niin herrat, me olemme päättäneet lakkauttaa demokratian."
Ainoastaan EUistejä on lupa äänestää. Tanskan tapaus osoittaa, että vaaleja järjestetään niin kauan kun maanpetoksellin johto saa haluamansa tuloksen. Suomessa on Lipposdiktatuuri. Lipponen tuo pöytään esim. NATO-paperin ja paperista ei neuvotella. NATO:n intresseissä on sellainen kokonaispiirre, että kun öljy puhuu nii demokratia vaikenee. USA puolustaa uusien aseidensa testaamista ja suurvaltaintressiensä, sekä suurpääoman etupyyteitä. USA:lla on Brzezinskin mukaan tavoitteena pelata geopoliittista shakkia, jossa yritetään saavuttaa USAn totaalinen ylivalta maailmassa. Maailmanlaajuiseen totalitarismiin.
Kommunismi oli hyvä demokratian takaaja, demokratian tiellä oltaisiin voitu jatkaa NL:n kaaduttuakin, mutta tilalle otettiin plutokratia. Ylikansalliset markkinavoimat, Maailmanpankki, WTO, IMF ja Ulkomaansuhteiden neuvosto sekä Trilateraalinen komissio. Demokratian arkuun sen lopullisia nauloja ovat hakkaamassa myös Eurooppalaisen teollisuuden harjoittajien pyöreän pöydän klubi, Rooman Klubi ja kaikki globalistista pakkovaltaa kannattavat tahot.
Kyllä me tunnemme nahoissamme, että kansanvaltaa ei voida puolustaa, koska sitä ei ole enää olemassa, ennen kuin se hankitaan takaisin. EU-jäsenyydestä olisi pitänyt säätää perustuslain mukaisessa järjestyksessä. Ylimmän lainsäädäntövallan luovuttamiseen ulkomaille ei riitä yksinkertainen eduskunnan enemmistö. Kansanäänestys ei niin ikään riitä perustuslain tulkintoihin saasti niiden kumoamiseen, vaikka demokratiaa helveksivan massamedian triumfi-rumputuli olisi saanut 100% EU:hun liittymisen taakse. USA puolustaa ainoastaa omia etujaan, eikä ole kysymys siitä, tarvitseeko sen puuttua esimerkiksi Suomen asioihin millään tavalla. Totalitarismiin ollaan menossa, eikä Eurooppa-tiedotuksen väritetty kirjallisuus lohduta yhtään.
Voi surkeutta. Jos yhteisvoimin käännettäisiin valtiovalta toiseen suuntaa. Demoraattiseen päätöksentekoon ylikansallisen saneludiktaatin ajasta, niin kyllä EU ja USA joutuvat palvomaan pahoja henkiään muualla.
Taisi mennä suhteellisen oikein;) Vähän siihen tapaan noita Demokratiasta höpöttäjiä "kuljetetaan", ja aikas lujaa;)
Tuo Arin kommentti oli kyllä koomisimpia täältä lukemiani, pitkiin aikoihin, olettaen tietysti, että se oli tosissaan kirjoitettu;))