Sivistysmaissa ei tapahdu syntyvien lasten kohdalla luonnonvalintaa, joka karsisi sairaat yksilöt pois jatkamasta sukua. Monet periytyvät sairaudet ovat kalliita hoitaa.
Luuletko, että tulevaisuudessa naisille suosittellaan keinohedelmöitystä mahdollisimman terveestä suvusta olevan miehen siittiöillä?
Jos jätetään turha tunteilu pois, niin olisiko se sinusta järkevä ratkaisu aina vaan kohoavien terveysmenojen kuriin saamiseksi?
Luuletko, että tulevaisuudessa naisille suosittellaan keinohedelmöitystä mahdollisimman terveestä suvusta olevan miehen siittiöillä?
Jos jätetään turha tunteilu pois, niin olisiko se sinusta järkevä ratkaisu aina vaan kohoavien terveysmenojen kuriin saamiseksi?
Vastaukset 3
Vanhimmat
ole elämää, jos ei sitä saa itse elää.
Tunteet sivuun siis... jep.
Niin, ehkä silloin ko. asialla voisi olla suurempikin vaikutus kansanterveyteen, jos synnytysoikeus eli oikeus jatkaa sukua on vain ns. rotuvalioilla, naisilla ja miehillä, jotka ovat geeniperimältään täysin terveitä. Nykylääketiede ei kuitenkaan pysty löytämään kaikkia "feeluja" perimästämme, joten jonkinlainen virhemarginaali olisi myös huomioitava. Loppujen lopuksi, vaikka teknisesti ottaen saataisiinkin aikaan ns. täydellisen terve ihminen niin valitettavasti tämän yksilön elämäntavat kuitenkin vesittäisivät nämä arjalaiset tavoitteet. Sitten pitäisi seuraavaksi rajoittaa yksilön oikeuksia ja lisätä velvollisuuksia (mikä ei nyky-yhteiskunnassakaan olisi pahitteeksi), mutta mihin raja pitäisi vetää onkin jo ihan eri juttu.
Rillipäät ja läskit ei saa ravintelis naista/miestä. Vain zärmikkäimmät valioyksilöt kelpaavat = luonnonvalintaa.
Nämä b-luokan geenejä hallitsevat sitten pariutuvat myöhemmin keskenään.
Luonnonvalinta on kyllä siltä osin peruutettu että likinäköinenkin löytää marketista makkaraa eikä kuole nälkään ja läski selviää hengis vaik ei jaksaiskaan juosta susia karkuun.
Ja sitä myöten b-luokan osuus kasvaa.