Kiinnostaisi creativen zen nano plus, mutta onko kellään tietoa saako soittimeen musiikkia kansioittain. Jos saa, niin saako niitä soitettua kansioittain vai tuleeko kaikki musiikki "pötköön"? Jos esim 1G musiikkia niin aika hanurista ruveta kelaamaan jotain levyä sieltä biisi kerrallaan. Kovalevyllisissä näin voi varmaankin tehdä, mutta mites noi flash-soittimet?
kansiot soittimissa?
teme
5460
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minulla oli flash muistilla Muvo trainer joskus,toimi mutkattomasti tiputtamalla kansion soittimen sisään.Luulen että Nano samanlainen.
Nyt kovalevypohjainen 20gb Zen Touch.Lajittelee esiintyjän/levyn/musiikkilajin mukaan.Biisien pitää vain olla nimetty oikein,joka suhteellisen helppoa paketissa tulleen softan kanssa.Veihän se hetken,mutta mielestäni sen arvoista.
Joo, tiedän että soittimeen voi tiputella kansioita, mutta ainakin eräässä jota olen räplännyt niin kansiot eivät näy soittimella vaan ainoastaan lista biisejä. Tämä on mielestäni tosi huono ominaisuus. Soittimella pitäisi ehdottomasti näkyä tiputetut kansiot sellaisenaan
Käsitykseni mukaan Nano plus toimii kansiosysteemillä.
Mitä tulee biisiluettelo-systeemiin;itse pidän.Voit kuunnella bändin/levyn/genren mukaan ja voit luoda omia soittolistoja.Kansiosysteemi on rajoittunut kansiosoittoon.Mutta kenen peruna,on toisen tomaatti.
Ainakin iPod (ei iPod shuffle) soittimissa on olemassa soittolistat. Ei paljoa tarvitse joidenkin kansioiden kanssa ruveta räpläämään kun vain tekee sellaisen soittolistan. Ja niitä soittolistoja voi tehdä niin monta kuin haluaa. Samoin iTuneksella (musiikin soittoohjelma jolla siirrät musiikit tietokoneesta iPodiin) voit halutessasi tehdä älykkäitä soittolistoja jotka soittavat vaikkapa tietyt artistit tai tietyn genren mukaan musiikkia. Nämä älykkäät soittolistat myös päivittyvät automaattisesti kun lisäät musiikkia iTunekseen.
iPodilla voi myös selata/soittaa musiikkia artistin tai levyjen mukaan.
iPod nano on Flash soitin ja toimiiihan samalla tavalla kuin kovalevyllinenkin iPod.
http://www.apple.com/fi/ipod/
Eipähän tarvitse ruveta harkitsemaan tällaisen soittimen hankintaa. Minä kun haluan soittaa yhden albumin (levyn/kansion) kerrallaan enkä todellakaan viitsi alkaa laatimaan mitään soittolistoja.
Poistin itunesin koneeltani kun sitä ei saa taipumaan haluamaani moodiin.
Creative Movo FM tekee juuri kuten haluankin. Kopioin haluamani levyt kansioihin eikä tarvitse kikkailla.