Minulta leikattiin polvi viikko sitten. Meni polvilumpio sijoiltaan ja mennyt useamman kerran jo menneinä vuosina. Onko kellään kokemuksia paranemisesta, kuntoutuksesta jne. Jossain keskustelussa on puhuttu tuesta,jota on käytetty leikkaukseen jälkeen. Polvi taipuu siinä tiettyyn asteeseen. Itselleni ei sellaista annettu.
Polvilumpion sijoiltaan meno
tonttutar
3649
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minulta leikattiin polvi 5v sitten lumpion luiskahdettua.Aika iso operaatio ja kesti kauan toipua.Sellainen mainitsemasi flexiolasta mulla oli 3vkoa.Riippuu leikkauksesta että mikä jälkihoito on kullakin.Fysioterapiaa ja kotijumppaa kuntoutuksena.
Onko polvi ollut täysin kunnossa leikkauksen jälkeen? Miten pitkään meni,ennkuin pääsit jo esimerkiksi juoksemaan ilman mitään kipuja?
Minulla meni nuoruudessani useasti polvet sijoiltaan. Kuulemma johtui rakenneviasta ja löysistä nivelsiteistä. Aina oli pitkä paranemisprosessi kipseineen ja kuntoutuksineen ennenkuin olin taas kunnossa ja polvi taipui normaalisti. Nämä sijoiltaanmenot tosin tapahtuivat 70-luvulla ja varmasti tänä päivänä on hiukan toisenlaiset kuntoutuskeinot. Itse jouduin pitämään epämukavaa, nilkasta lonkkaan ulottuvaa, suoraa "kipsiputkea" 3 viikkoa. Ei naurattanut! Sen jälkeen jalka oli toisalta löysä kuin spagettia eikä pitänyt seisomista tai kävelyä lainkaan, samalla kun itse polvinivel oli kipsin jälkeen täysin jäykkä ja taipumaton. Siinä oli rankkaa, ei täysin kivutonta kuntoutusta edessä, joka kysyi jonkinverran kärsivällisyyttä ja kivunsietoa.
80-luvulla minulle tehtiin "korjausleikkaus", jonka tarkoitus oli estää sijoiltaanmenot; kuulemma otettiin luunsiru, kiristettiin reiden iso lihas polven yli ja kiinnitettiin se kyseisellä luunsirulla sääriluuhun. Paraneminen ja kuntoutus oli täsmälleen sama kuin polven sijoiltaanmenon jälkeen. Kuitenkin: korjausleikkaus tepsi eikä sen jälkeen ole ollut ongelmia polvien kanssa. Kyllä kannatti!
Tänä päivänä käytetään yleensä kipsiä vähemmän kuin siihen aikaan. En tiedä, miten polvilumpioiden paranemistoimenpiteitä on kehitetty. Voi olla, että keinot on toiset ja paraneminen on nyt nopeampaa. Itselläni kesti n. 3 kk ennenkuin olin mielestäni terve, 6 kk ennenkuin pystyin hyppimään ja juoksemaan normaalisti.
Hyvä keino välttää sijoiltaanmenot (mikäli ei ole samanlainen rakennevika kuin minulla) on pitää polvien nivelsiteet ja reisilihakset huippukunnossa, jolloin ne tukevat polvilumpiota ja pitävät sen paikallaan kun ovat tarpeeksi kireät. Eli reisijumppaa loppuelämän. Ei mikään huono asia. Kannattaa ottaa tavaksi.
Lisäksi: Itselleni sijoiltaanmenot tapahtuivat aina liukastumisten yhteydessä, joten olen oppinut olemaan varovainen ja käytän pahalla jääkelillä "mummopiikkejä". Olen saanut tarpeekseni polvileikkauksista!