Semmoinen kysymys olisi että mikä koulu pitää käydä että pääsee merimieheksi? Tarkoitan lähinnä jonnekin rahti/kuljetus laivaan, mutta muutkin tiedot on tervetulleita. Palkka? ym. tietoa. Kiitos jo etukäteen!
Meri
Buddy
1155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
No jos meinaat nimenomaan perinteisiin merimieshommiin ensin puolikkaaksi, sitten matruusiksi, niin tarvitset käytännössä YT- eli yleistoimikirjat. Käyt alkaen puoli vuotta merikoulua joko Raumalla, Kotkassa, Ahvenanmaalla tai Turussa ja olet 60 päivää harjoittelemassa.
Erittäin villin huhun mukaan YT-kirjat saa myös näyttöjen kautta, tällöin suoritat kaksi näyttökoetta/kurssia, 3 viikkoa kappale. Hintaa tulee, mutta aikaa säästyy.
Tällä pääsee siis lähinnä puolimatruusin vakanssille.
HUOM! Raumalla alkaa nyt tammikuun puolessavälissä meri 5-luokka, joka on tarkoitettu niille joilla on lukio tai ammattikoulu käytynä ennen. Sinne jos haet niin saat ainakin YT-kirjat puolessa vuodessa, tämän vuoden elo-syyskuussa.
Jos meinaat jotain uraa luoda, niin kannattaa lukea alan varsinainen tutkinto. Puolikkaat on yleensä merikapteeneita tai perämiehiä, opiskelijoita tai valmistuneita.
Ennenkun lähdet mitään kouluja käymään, niin kannattaa hankkia selvä käsitys siitä mitä merenkulkupisnes on tänä päivänä. Ei siellä laivalla hoilata hiiohoita sammuneiden työkavereiden yli, ja pidetä heilaa joka satamassa. Se on raakaa työtä, poissa kotoa huonoissa olosuhteissa, huonoilla palkoilla.
Palkkatietoa löytyy osoitteesta www.smury.fi, se on unionin kotisivu.