(Anteeksi tyhmähkö kysymykseni :D)
Huulilävistyksestä olen haaveillut jo pitemmän aikaa,ja tällainen käytännön kysymys olisi, että häiritseekö lävistyskoru jotenkin suutelemista ja onko se hygieenistä? Olen melko paljon (päivittäin) huuliyhdeydessä eli tulehtuisiko lävistykseni helposti?
Huulilävistyksestä olen haaveillut jo pitemmän aikaa,ja tällainen käytännön kysymys olisi, että häiritseekö lävistyskoru jotenkin suutelemista ja onko se hygieenistä? Olen melko paljon (päivittäin) huuliyhdeydessä eli tulehtuisiko lävistykseni helposti?
Vastaukset 7
Vanhimmat
ei kaikkiin...
..niin että ei kannata ekalla viikolla ainakaan kauheasti pusutella kun saattaa olla arka muutenkin. Itellä oli ainaki pirun kipee vielä kuukaudenkin päästä.
Mutta sanoisin että ei häiritse (ellei jotain megalomaanista palloa tai rengasta siihen ota :>)
riippuu korusta. Joku pitkä piikki voi tuntua kumppanista suhteellisen ikävältä :>
Itselläni oli joskus ihan tavallinen huulikoru, siis alahuulessa ja keskellä. Tapilla. Oli ihan kokonaan parantunut ja näin. Sitten alkoi suhde, ja suutelu pilasi ikenet sen tapin kohdalta. Siis se hankasi oikeen urakalla, ihan vain yhden illan aikana jo. Jouduin ottamaan korun pois.
Mutta sitten myöhemmin otin molemmille sivuille korut, ne ei reagoineet suuteluun mitenkään. Vähän ne saattoivat sattua, kun ne kerran oli juuri otettu, mutta sen kesti.:D Ja mulla ei ainakaan tulehtuneet. Kunhan vaan niitä normaalisti muistaa puhdistaa.:)
moi! äiti lupas mulle lävistyksen kun mulla on synttärit noin 1kk päästä. äiti sano et saan ottaa kaikkialle muualle ku kulmaan. ajattelin sit ottaa ala huuleen sivulle ni mulla ois tässä pari kyssää.. sattuuko se paljon? millasii koruja siihen saa? ja miten se koru vaihetaan?? kiitos jo etu käteen jos vastaat:)
Enemmän se sivulle ottaessa tuntuu, mut ei sekään oikeestaan satu. Ja sehän on sitte ihmisestä kiinni kuin paljon se tuntuu, joillakin sattuu, toisilla ei.:) Sekin vaikuttaa siihen, että kuin ylös se ottaa. Siis että kuin lähelle huulen rajaa se tulee. Lähempänä huulta tuntuu enemmän.
Ja ihan perustapin tai renkaan siihen saa, kumman tahansa haluaa. Jaa miten se koru vaihdetaan? En nyt ihan tajunnu tota.o.O Se toinen koru vaan otetaan pois ja toinen tilalle.:D
itse otin ylähuuleen korun kesällä ja samana yönä pusuttelin pojan kaa. Ei tuntunut missään, ei ottanut kipeää. kyllä sen silti tunsi että koru oli ja välillä se oli toisen suussa,mutta ei hätää! (: