diesel sammui ajossa

dieselisti

Mikäs neuvoksi, kun diesel sammui ajossa eikä käynnisty uudestaan? Naftaa on tankki puolillaan ja talvilaatuakin pitäisi olla. Sähköt tulee ruiskutuspumpun sammutussolenoidille eikä vedenerotinkaan ole tukossa. Mistäpäin sitä vikaa oikein lähtisi etsimään, kun ei nuo dieselit ole kovin hyvin hallussa.

5

1605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toimii

      kunhan tulee oikea määrä ja oikeaan aikaan tavaraa
      suuttimista.

      Helpottaisi jos olisit kertonut mikä paku ja vm.

    • Lantikkamies

      Suodatin tukossa, joko veden tai kesäpolttoaineen vuoksi.

    • itse kokenut saman

      Voihan se solenoidi olla rikki vaikka siihen virta tuleekin. Mulla se solenoidin tappi (mikä katkaisee polttoaineensyötön sammutettaessa) oli irronnut ja löytyi sieltä pumpun sisältä. Naksahtaako solenoidi ku panee virrat päälle?

    • Oletko mitannut solenoidin sähkön tulon välittömästi sammumisen jälkeen ja onko lähtenyt käyntiin n. puolen tunnin jälkeen? Madza pakusta löytyi tälläinen vika.

    • hri

      Merkistä riippumatta melko yleinen vika, jonka takia matka katkeaa. Jännitteet ovat melko pienet, joten pienikin kosteus, hapettuminen tms. aiheuttaa pysähtymisen. Usein auto lähtee käyntiin uudelleen muutaman minuutin jälkeen sammuakseen taas. Erityisesti suoraruiskuja koskettava ongelma, myös bensiiniautoissa.

      Osat eivät ole kauhean kalliita eikä mitään erityista tuhoa synny, vika on vain kiusallinen jättäessään tielle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      341
      3984
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3610
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2322
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1714
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1668
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1359
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      990
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      102
      989
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      885
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      791
    Aihe