Minkälainen vaikutus on esim light limsoilla laihduttajaan? onko pahasta? ku jos siin ei oo kaloreita ku alle 3 kcal per desi ja rasvaa ei oo eikä siis kaloreitakaa niin onks sil jotai muuta vaikutusta? kiitos!
Limsat
Omena
4574
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sokerinhimoa ja saa sut siten syömään lisää herkkui.
Minulla taas light-limu on loistava nälänviejä, eikä tosiaankaan lisää makeanhimoa, päin vastoin. Nimim. -27kg.
Mutta toisaalta en kyllä vanno että minulla on hampaat enää ensi kesänä suussa... =( Aina sillä kolikolla pitää olla toinenkin puoli!
Lightlimsat ei mulla ainakaan lisää makeanhimoa. Mulla ainakin se toimii hyvin juuri makeanhimoon! Esim light jaffa on hyvää ja pepsimax myös. Aspartaami ym makeuttajat ei oo varmaankaan yhtään sen parempia kun sokerikaan, mutta on ainakin kevyempiä..
Toinen mahdollisesti hampaaton ensi kesänä :)
mä en kyllä suosittelis light limppareita.. itsekin käytin niitä karkkien tilalla, mutta juttelin kerran yhden hammaslääkärin kanssa ja se kerto, että light limpparit (ja ilmeisesti kaikki limpparit) on todella vaarallisia hampaille, siis kun niitten ph on paljon matalampi, kun suussa normaalisti ois, ni ne ihan oikeesti syövyttää hampaita..sen jälkeen mä lopetin kyllä limppareitten juomisen..