Mr K.A.T aikaansai mielessäni mahtavaisen kaaoksen, jota nyt sitten yritän purkaa.
Eli:
Eli onko Suomen ID ja Amerikan ID erilaisia, ja jos ovat niin miten?
(Otaksun, esim. "silver ring" -järjestön debattia lukeneena, että USA:ssa irrottautuminen YEC:istä mahtavaisen suurta siinä kun Suomessa -kenties "johtoportaan" YEC:aatosten vuoksi- taas pikemminkin tasapainoillaan[vai onko kretskuja suomenmaassa niin vähän,että pitävät yhtä kuten Suomenruotsalainen "bättre folk" Korsolaisessa kansanperinteessä...])
Alueelliset erot
2
195
Vastaukset
Käsittääkseni tilanne on se, että
amer. ID:n tavoite on lyödä kiilaa eritoten sikäläiseen koulujärjestelmään, jossa Jumalaa ja VT:tä ei saa mainita nimellä jotta menisi läpi (troijan hevosen menetelmä, josta muuten Leisola evolutionisteja syytti Oulussa kerran). Monet siellä ovat eriuskontokunnista, Dembski katolinen, Jonathan Wells moonilainen eli paljon monikulttuurisempi kuin Suomessa. Ja ICR:n YECismi oli johtanut 1987 kreationismin korkeimman oikeuden karikkoon. Johnsonia kirjansa omien sanojensa mukaan ei YEC vakuuta.
Suomessa monokulttuurisempaa (Reinikainen, Leisola ovat ev.lut.kkossa) ja koululaitoksessamme saa myös opettaa uskontoa.
Ylen Radio1:n äskeisessä debatissa Reinikainen ja juontaja jne laskivat viimein pellit auki eli selvästi myönnettiin, että ID=Raamatun luomiskertomukseen perustuvaa monoteististä kreationismia.
Ja ennenkaikkea täkäläisen suom. ID:n "johtoaseman" ovat omineet aiemmin YEC:inä (tai ainakin iänmäärityksiä kyseenalaistaneina) tunnetut tahot. Lubenowin kirjan käännettyään ja Nooan tulvaan uskovana ei enää ole kyseenlaista mihin IDisti Leisola kuuluu.. (surullista).
Poikkeuksena ehkä "analyysi" (HS-blogi jne), "outsider"(skepsis.fi:ssä), joille OEC kelpaa, mutta he eivät olekaan painetun tekstin mitalla ID-edustajia. (Heille olen ehdottanut OE-vallankumouksen tekoa täkäläisen ID:n parissa. ;)
"Teppo Terävä" (tiede.fi:ssä) oli tosi janus-kasvoinen, yhden otsakkeen alla puolusti YEC/Nooaa, toisella ei suostunut sanomaan iästä mitään.. amerikoista omitulla taktiikalla.
Tuttumies voisi joskus tarkemmin kommentoida mitä iänmääritystutkija Vesa Palonen esitteli "Luomisen lauantaissa" ja mikä oli pyrkimys. Ainakin hänellä on työhyllyssään ID-teoksia eli ID-fani.
(Mukavaa jos on kaaosta sielläkin päässä, kun mullekin olet tehnyt viimeaikoina ;).Koska olosuhteet rapakon eri laidoilla ovat tyystin erilaiset, tapahtuu (ellei jo ole tapahtunutkin) ID:lle se, mitä evoluutioteoria ennustaakin t.s. lajiutuminen.
Luonnonvalinta suosii Amerikoissa suulaampia ja aggresiivisempia muotoja, kun taas Euroopassa menestyvät tahdottomat, lukutaidottomat, sokeat ja kuurot ID-muodot.
Tulevaisuudessa euro-ID:läinen ja amer-ID:läinen eivät kykene saamaan lisääntymiskykyisiä jälkeläisiä.
(ei aivan vakavalla naamalla)
T: illuminatus
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1097068Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4945221Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1453211Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2152611Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t352297Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431262En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771222Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111159- 1111123
Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä671106