Junttius ja Rockabilly

Miksi melkein kaikki tuntemani tyypit jotka ovat ns. rokkareita ovat suhteellisen junttia porukkaa? Onko se vaan että seura tekee kaltaisekseen vai mikä siinä on. On varmasti fiksujakin tyyppejä joukossa, mutta en ole vielä tavannut kovinkaan moneen.
4627
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

... vaikka nyt aluksi miten se junttius ilmenee. Kai sulla joku perustelu asialle on?

Oletko ihan varma että sinua ei kukaan pidä junttina.

Äänestä

Mie oon sitä mieltä, että junttius on lähinnä asenne, eikä edes kovin huono. Junttius on maalaisuutta ja aitoutta. Tyhmyys on taas sitten esim. näitä rasismihommia ja ahdasnäköisyyttä. Junttius ei tee kenestäkään tyhmää ja toisinpäin. Ja tyhmyys tiivistyy vain itseään viisaina pitävien ihmisten joukossa (juntit eivät pidä itseään edes liian fiksuina).

Äänestä
  • iihanaa ruohon tuoksua kuin kesällä 69 se oli se rauhan ja rakkauden kesä voih ne pojat pitkine hiuksineen oli kuin joitakin villin mannalku asukkaita grr.

    Äänestä

  • sulla varmaan on pieni pili tanan paskalta haiseva juntti hippi mee muualle homoileen täältä vaikka sinne seta keskusteluun kuin aiemmin sanoin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kjy kirjoitti:

Miksi melkein kaikki tuntemani tyypit jotka ovat ns. rokkareita ovat suhteellisen junttia porukkaa? Onko se vaan että seura tekee kaltaisekseen vai mikä siinä on. On varmasti fiksujakin tyyppejä joukossa, mutta en ole vielä tavannut kovinkaan moneen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu