Mitä tehdä, kun seksi ei oikein naiselleni maistu? Olen yrittänyt erinlaisia lähestymis tapoja ja myös välillä suoraa toimintaakin, mutta tuntuu siltä kun se seksi ois hänelle "pakkopullaa". MITÄ TEHDÄ SEKSII TEKEE MIELI ?????
mitä tehdä???
hunter74
91217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ovatko kaikki muuta osa-alueet yhteiselossa tasapainossa? Kodinhoito, vapaa-ajan vietto, luottamus, raha-asiat jne...
Nainen on siitä jännä kapistus, että henkinen puoli vaikuttaa fyysiseen TODELLA paljon ja jos jollain osa-alueella on kitkaa, se heijastuu melko varmasti muillekin.
Ehdoton ykkönen on tietysti puhuminen. Puhu naisen kanssa, ota selvää, mistä kiikastaa. KUUNTELE.
Sitten kannattaa keskittyä johonkin muuhun kuin seksiin ja sen haluamiseen. Hemmottele naista ilman, että edes yrität johdatella tilannetta seksiin. Älä vaadi, vaan tee naisen olo muuten niin hyväksi, että halut voivat taas herätä.
Tässä nyt jotain ajatuksia. Loppuun pakko mainita, että aina ei huvita ja esim. hormoonit voivat viedä halut pidemmäksikin aikaa. Silloin täytyy yhdessä yrittää selvitä ja löytää molemmille osapuolille sopiva ratkaisu.:)
No jos ihan pakko on nyt heti, niin osaat varmaan aikuisena ihmisenä helpottaa oloasi itse, hih, ja sen jälkeen paneutua asian ytimeen eli miksi naisellesi ei seksi maistu.
Syitä on lukemattomia. Omista kokemuksista tulee seuraavat syyt ainakin mieleen:
Jos parisuhteessa on jokin muu asia pielessä, jokin asia joka askarruttaa naistasi, ettekä ole asiasta yhdessä keskustelleet, niin seksi ei maistu.
-jos miehen kaikki naiseen kohdistuva läheisyys aina viittaa seksiin, ja aina johtaa siihen, seksi ei maistu. Halailu ja pussailu myös ilman seksiä on tarpeellista!
-e-pillerit vie joiltakin naisilta halut
-joskus vain ei tee mieli. Tässä tapauksessa miehen pitää luovuttaa kokonaan ja odottaa kunnes naisen tekee mieli.
-jos seksi on kaavoihin kangistunutta rutiinia, se ei inspiroi. Silloin tarvitaan vähän uusia kikkoja.
-hormoonitasapaino voi olla sekaisin ja seksi ei maistu. Nälkä palaa tasapainon myötä.
-ja joskus ei tee mieli ennenkuin mies todellakin aloittaa touhun jolloin tekeekin yhtäkkiä mieli
Voi teitä miesraasuja kun me naiset olemme niin pirun monimutkaisia... Tuon syyn etsiminen voi olla pitkäkin prosessi. Juttele naisesi kanssa. Hän tietää kyllä syyn. Turhaa lähteä arvailemaan kun syy voi löytyä jopa siitä, että kumminkaimankaverin villakoira kuoli eilen...Tsemppiä! Kyllä ne halut palaavat, enemmin tai myöhemmin.
Tätä on kestäny jo usean kuukaude ja oon yrittänyt ymmärtää "välillä" mut....
Nytkin on jo kohta kaksviikkoa, kun edellisen kerran ennen tän illan pakkeja edes yritin vihjast siihen suunntaa. Millä voisin kokellä palauttaa hänen seksi himot takaisin??? Ennen me sekstailtiin jopa ysean kerran päivässä, Mut se oli vuosia sitten. Ei kait kolmekymppiset lopeta siksin harrastamista!!
lopeta. Mulla on ongelmana sama, mut kyseessä on haluton mies. Seisokkivaikeuksia, tiedetään. Haluja olis, mut ei toimi.
Kaikkea on yritetty, mut hyvä, jos kaks kertaa kuus saan. :( tahtoo useammin! Mä näivety pian tähän puutteeseeni.
Monesti on niin, että nainen tai mies käyttää seksiä ikään kuin vallan käytön välineenä parisuhteessa. Eli nainen tai mies voi kieltäytymällä seksistä käyttää valtaa parisuhteessa tyyliin "enpäs anna kun sinä kerran sitä haluat".
Viisainta olisi kääntää selkänsä tälläiselle pihtaajalle ja näyttää, että tämäpä ei tehoakaan. Näin neutralisoidaan vallan välineen voima.
Ei onnistunu meillä selänkääntäminen, se loppu kokonaan. On kuulemma epänormaalia ja sairasta touhua tässä iässä(50 ). Olenkohan poikkeava kun se vaan mulla mieli tekee. Olen kokeillut keskustelut sun muut lirkuttelut mutta ei auta. Vaimo sanoo että siunaa ittes ja paa maate.
Selänkääntämisellä tarkoitin, että kävelee pois siitä suhteesta ja jättää sen pihtarin pihtaamaan yksiksensä eikä alistu oikuttelevan pihtarin komentoon.
On naisia, jotka haluaa ja samin on miehiä, jotka haluaa.
Ne, jotka ei halua, voivat olla keskenänsä haluamatta toisiansa. Keksiköön sitten jonkun muun vallankäytön välineen, jolla kiusata toinen toistansa.
Jos joku kiusaa, niin älä jää kiusattavaksi.
kumminkin rakastaa ja haluaisi helliä ja saada hellimistä.
Toista vaan ei kiinnosta, siitä saa ittelle pahan mielen. Sit ku kiinnostas, ni sit mun pitäski olla heti valmis (vaik yleensä kyl olenki!)
Heipä!
Oman kokemukseni mukaan se, jos seksi ei maistu johtuu yleisemmästä etääntymisestä. Edellisen poikaystäväni kanssa seksihalut alkoi mennä samaan aikaan, kun suhde muutenkin alkoi mennä alamäkeä. Kun toinen ei enää tuntunut niin rakkaalta ja läheiseltä, alkoi rakastelultakin mennä pohja.
Toisaalta nykyistä poikaystävääni, tulevaa aviomiestäni haluan kokoajan ja olisi hyvin vaikeaa kuvitella, että voisi tulla aika, ettei seksi enää maistuisikaan. (Toki raskaus-synnytys-imetys -kuviot ovat asia aivan erikseen.)
Toisin sanoen, jos haluat parantaa seksielämäänne, mieti miten teillä menee yleisemmin. Onko suhteestanne häviämässä rakkaus ja kunnioitus? Onko parisuhteestanne tulossa vain totuttu tapa olla yhdessä?