Onko kenelläkään kokemusta ko. lääkkeestä kivun hoidossa?
Minulle määrättiin neuropaattiseen kipuun sitä ja en juuri ole löytänyt siitä kirjoituksia kivun hoidossa.
Minulle määrättiin neuropaattiseen kipuun sitä ja en juuri ole löytänyt siitä kirjoituksia kivun hoidossa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minulla on kokemusta ko. lääkkeestä. Ei tosin sopinut minulle ja jouduttiin vaihtamaan.
Lääkkeen annostuksen suurentaminen ja lopettaminen tulee tapahtua vähitella, ei kertaheitolla. Muutoin voivat sivuvaikutukset olla aika rajuja.
Minulle kävi siten, että aloitusannos oli liian suuri ja hilkulla oli, etten joutunut vatsahuuhteluun: Puhekyky katosi, lihakset eivät toimineet. Ajatus toimi kirkkaasti, mutta mikään muu ei. Olivat katsoneet vanhaa painoani ja määränneet annostuksen sen mukaan.
Tehokas, hyvä lääke muuten.
Mulla nostavat periaatteessa kolmessa päivässä sen sille tasolle millä jatkan sen.
Onkoha se sitte liian nopea tahti..? hmm.
Ensimmäisenä päivänä 1x200mg > 2x200mg > 3x200mg ja tarvittaessa 4x400mg.
Sain tuota kyseistä lääkettä muutama vuosi sitten kolmoisherosärkyyn ja sain siitä valtavan allergia reaktion.Oireina;liikkuminen oli kuin olist ollut painottomassa tilassa..kävelit mutta tuntui kun olist pomppinut,tuntui kuin matka ei olisi lyhentynyt ollenkaan vaikka kuinka kävelit...oli jotekin ulkopuoleinen olo,viimmein 2-3vrk tuosta alkoi huulet turvota ja suu muuttua paksuksi,kädet ja jalat turvota,päätä särkeä.
Kaikenkaikkiaan käytin lääkettä noin kaksiviikkoa ennen kun menin lääkäriin.
Nyt jälkikäteen hupaisalta tunutuvaa,mutta tk lääkäri käski ottaa vaan syrtekkiä ja kattoa viikon.ONNEKSI menin soitin kumminkin samana iltan keskussairaalan päivystyspolille ja sain määräyksen tulla HETI sinne...lopputulos todella paha ja vaarallinen reaktio astmapotilaalle.
Hoitona kaksi piikkiä siellä ja tarkkailuun yön yli.
Ja kun on huonotuuri niin elimistö ampui yli ja allergiareaktio laukaisi mulla punajäkälän ja sitä hoidettiin sitten yli 6kk kortisoonilla että saatiin pois..ja taas maksoi.
Mitekähän olisi käynyt JOS olisin jäänyt viikoksi kotia odottelemaan syrtekin vaikutusta?Kuollut olisin.
Määräsikö lääkkeen neurologi vai tk lääkäri? OLE TARKKANA annostuksen kanssa ja HETI LÄÄKÄRIIN JOS TULEE SIVUOIREITA!!!!!!!!!!!!!!!
Viikon oon syöny nyt ja vasta yhen napin päivässä.. Olo on kuin katujyrän alle jääneellä, migreenin tapaista päänsärkyä, koko ajan oksettaa, ruoka ei maistu, ahdistaa, ei jaksa tehdä mitään.
Taitaa olla ensimmäinen ja viimenen viikko ko. lääkettä mulla.
Tk lääkäri määräsi, kun ei muuta lääkettä keksinyt. Häh? Eikö ole tosiaan ole muita kipulääkkeitä?
Kirjoitin tuossa yllä sinulle Neurotol slowsta. Minulle sitten annettiin kokeiltavaksi Neurontin 300 mg. Sopinut hyvin. On eri vahvuuksina ja niitä voi tarpeen mukaan ottaa useampiakin päivässä. Lääkäri kehui sen olevan uusinta uutta neuropatioiden hoidossa. Kysele tästä omalta lääkäriltäsi. Jos tähän yhdistää vielä tehokkaan kipulääkkeen (vatsaa ärsyttämättömän) niin avot!