Ostin 7/04 noin 27.000 eurolla 12/99 rekisteröidyn Väyrysmersun E 220 CDI automaatin. Nyt ajokilsoja 286 tkm eikä hyvitetä enää edes uuteen autoon kuin 9000-12000 euroa! Auto on siisti, tosin pientä maalikukkaa ovien kulmissa (ei haittaa yleistä siistiä ilmettä), huollettu Vehossa ja vaikka ex-taksi niin todellakin kunnossa.
Onko tämä edes laillista? Siis se että autokauppias huijaa ensin kovalla hinnalla ja sitten sama lafka ei edes erimerkkiseen uuteen autoon hyvitä mitään! Törkeää sanon minä.
Onko tämä edes laillista? Siis se että autokauppias huijaa ensin kovalla hinnalla ja sitten sama lafka ei edes erimerkkiseen uuteen autoon hyvitä mitään! Törkeää sanon minä.
Vastaukset 29
Vanhimmat
ole tapahtunut, itse olet vapaaehtoisesti ja tyytyväisenä ylihinnan maksanut. Se on vaan nyt niin että autoilu on kallista. Tämä on sitä valmistautumista autoverottomaan aikaan. Miksi muuten vaihdat jos autosi on hyvä? Halvimman kilometrit vielä edessä.
maksanut noin paljon pahiten ruostuvasta autosta, niin olisi syytä tarkistuttaa pää.
Autoliikkeet tietävät että autollasi on todennäköisesti ajettu 5-600000km
Paljoko mielestäsi olisi oikea hyvityshinta 7vuotta vanhasta autosta? Kuka yleensäkkin maksaa noin vanhasta noin paljon, kuun uuden auton, uuden takuulla saa melkein samalla hintaa?
Tarkista ovien tiivisteiden tausta ja takaluukku.
1. Väyrysmersussa on ollut aika paljon ongelmia, joka on laskenut niiden hintaa käytettynä.
2. Vasinkin hinnat ovat laskeneet ns. suomi-autoissa, jotka ovat usein kuvaamasi kaltaisia, eli paljon kilometerejä ja korikin on saanut kokea paljon täkäläisillä teillä.
3. Autoliikkeet ovat jo ottaneet tulevan autoveron laskun huomioon hyvityshinnoissaan. Autoalalla kun on parhaat tietokanavat alaa koskettaviin muutosten valmisteluun.
kukaan vaan ei halua vanhoja taxeja, joissa on miljoona kilsaa ja luukut ruosteessa. autokaupalla EI OLE tietoa mistään tulvista muutoksista sen enempää kuin muillakaan. PISTE
No tuleva veronalennus nyt on varmasti kaikkien tällä alalla olevien tiedossa. Ajankohdasta ja määrästä ei vain ole tietoa. Kyllä se "riski" näkyy hyvityshinnoissa ja varastojen koossa.
Saat 12te käteistä, pääset ostamaan uuden käteisellä. Joko laatikko on kertaalleen vaihdettu? Jos ei ole niin varaudu siihen, yksi kaunis aamu ei vaan liiku, tai sitten liikkuu hätäohjelman varassa kakkosvaihteella ja pakilla.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000000575&posting=22000000012951455
Itse olen suunnitellut vastaanlaisen tuomista
Saksasta, mutta ongelma on se,että tullin määräämä
markkina-arvo on ed.autolle yli 20 000 €.Joten myös veroa tulee 6500 euoroa.
Ihmettelen vain mistä auto-grey/tullin tilastot
löytävät ed.hinnat
630tkm ajettu entinen ruotsalainen taksi.
Lommoja, teknistä vikaa, ym. MB 290TDT Autom-98 Tullin mukaan 16te auto. Sitten ihmetellään valitusten tulvaa, kun ei edes yritetä toimia oikein.
ne, jotka näitä loppuun ajettuja romuja ostavat, ei tulli.
Tällainen "romu" on paljon helpompi myydä oikealla hinnalla kuin vähän ajettu helmi oikealla hinnalla. Hintaeroa on n.10te. Se on monelle iso raha, ja mersun loppuunajoista sinulla tuskin on edes mututietoa.
on myydä uudenkarhea, käteisellä yleensä. Ei tarvi kinata kumimatoista.
Siinähän se tuli suomalaisen oikeudenmukaisuuskäsitys: Paskaa autoa saa verottaa mielivaltaisesti, hyvää autoa ei.
Niin, montako tarjousta olet pyytänyt? Nopeasti katselin pyyntihintoja, niin olivat n. 19-20 Ke. vastaavissa autoissa.
Oisko tuollaisen saanut kenties halvemmalla vuosi sitten? Esimerkiksi tuontiautona ja vähemmillä kilsoilla. Tälläistä tämä on .. Olisit ostanut uuden japsin. Ei noin vanhasta autosta voi odottaa kovin suurta hyvitystä vaikka ne aivan älyttömiä niistä pyytääkin.
Löysää sitä firman kravattia. Ei noin pimeitä lausuntoja tule kuin toistaitoisen nyhverön suusta.
Ei sitä oikein tahdo kukaan ottaa, edes hinnalla. Siis edellinen kori. Mannekin tajoaa vain puolet.
Takseilla ajetaan 400-500 tkm ennen kuin ne latetaan kiertoon. toi ilmoittamasi lukema on alakantissa ollakseen entinen taksi ja autoliikkeet ( jobbarit) kyllä tietää sen kun kerran sitä harrastavat.
Nää tollot ei tiedä autoista mitään! Ittellä -02 Väykky, 200 CDI A. Mahtava ajaa, myös talvella, kun esp. Vain pikkuisen ruostetta etuovien alakulmissa ja takaluukun lukkopesän ympärillä, helppo korjauttaa. Mukava, ja pieniruokainen, ja vahattuna naaourit saa kateellisiksi. Mullakin ex-taksi, ajettu vasta 589 tkm ja pelaa kuin kello.
kyllä sun naapuria harmittaa kun sinä lähdet sillä vinossa kulkevalla, RUOSTEESSA olevalla, savuttavalla nato-ohjuksella ! Joopeppilan pena kun ohitti sut siinä säkkijärven suoralla pappatunturillansa, sanoi jotain roikkuvan autosi alta.
Mb:ssä käyttää huonoo maalii tai lakkaa?
Hinta/laatusuhde ei ole kohdallaan.
Täällä kateelliset tuulipukujalmarit haukkuu mersut kun raukat joutuvat ajamaan täryyttävällä corollalla tai muulla peltiloodalla. Semmoinen ihminen ei ole koskaan päässyt nauttimaan ison sakemannin jämäkistä matka-ajo-ominaisuuksista, cdi-dieselin upeasta väännöstä tai automaatin pehmeästä toiminnasta. Ja idioottivarmasta toiminnasta ja tasaisesta ilmastoinnista. Noh, eihän sitä tuulipukujalmari tajua muustakaan mitään, sitä Haloskaa vaan äänestetäänkin...
Taisi mennä nimimerkki väärin: siinähän luki että autot... vaikka piti lukea se idiootti
näköjään, räksylehmä.
Jos joku yrittää myydä 12/99 rekisteröityä ex-taksi Väyrysmersua 286 tkm ajettuna tammikuussa 2006.
Km-lukeman pitäisi olla ainakin kaksinkertainen. Paljonko olet ottanut mittarista pois?
Missä netti osoitteessa on entisiä takseja myynnissä?