Vapaudesta

Miksi kukaan ei näytä arvostavan vapautta? Onhan se aina parempi kuin huono suhde. Loppujen lopuksi onko niitä hyviä suhteita olemassakaan?
6499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä vapaus aina surkean parisuhteen voittaa!
ja niitä hyviä parisuhteita on todellakin olemassa ja niihin kuulukin tärkeänä osana tuo vapaus.

Olen vapaa olemaan minä ja saan vapaasti rakastaa sinua ja vapautuneesti voimme olla me.

Äänestä

Kyllä mina ainakin arvostan sinkkuutta. On paljon hienompaa sanoo että oon sinkku. Tuntuu jotenkin tosi tylsiltä ihmiset jotka sanovat seurustelevansa. Monet jäävät vain roikkumaan huonoon suhteeseen. Siinä menee laadukasta aikaa hukkaan.

Äänestä

Minun kyselyssäni suurin osa mainitsi sinkkuuden hyväksi puoleksi juuri vapauden ja kun näitä viestejä lukee niin kyllä moni täällä ihan tosissaan tuntuu oikeasti nauttivan vapaudesta ja sinkkuudesta, minä mukaanlukien. En kiellä etteikö parisuhteessa olisi sellaista, mitä kaipaan tai etteikö tulisi hetkiä, jolloin toivoisin että olisi joku, mutta niin se on toisinkinpäin.

Ja on hyviä suhteita, minulla on ilo todistaa parhaan ystäväni aivan upeaa suhdetta. Olen vuosien varrella ystävystynyt myös hänen miehensä kanssa ja me kolme olemme erottamattomat. He sanovatkin aina, että seurustelevat minun kanssani, hehheh.

Äänestä

Kyllä sinukut varmasti arvostavat vapauttaan, mutta
monelle se parisuhteen kaipuu on suurempi kuin
vapaudenkaipuu.

Kyllä niitä hyviä suhteita on. Ei mikään suhde tietenkään
aina ole ruusuilla tanssimista, mutta esim. paras
ystäväni ja hänen naisensa ovat mahtava pari. Täydentävät
mukavasti toisiaan ja arvostavat toisiaan.

Äänestä

Minä nautin vapaudesta ja siitä mitä se pitää sisällään, mut siitä huolimatta ois kiva olla joku jonka kaa tehdä kompromisseja...

Äänestä

Ei vapaus helppoa ole.On helppo tehdä muiden perässä.Kyllä parisuhteessa jokin juju on kun sitä on miljoonia vuosia harrastettu.Muinaisina aikoina yksinäinen ihminen oli kuoleman oma.Ei tällainen asetelma nopeasti muutu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysymysmerkki (n) kirjoitti:

Miksi kukaan ei näytä arvostavan vapautta? Onhan se aina parempi kuin huono suhde. Loppujen lopuksi onko niitä hyviä suhteita olemassakaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu