tarkoitus olisi hommata kevään/kesän aikana kakkosautoksi käytetty asuntoauto (max 15000€)
1.9 diiselleitä olisi näköjään paljonkin tuossa hintaluokassa tarjolla, mutta jaksaako se vetää peräkärryä, jossa n. 200kg moottorikelkka?
Pitääkö suosiolla katella käytettyjä 2,5L diisseleitä?
1.9 diiselleitä olisi näköjään paljonkin tuossa hintaluokassa tarjolla, mutta jaksaako se vetää peräkärryä, jossa n. 200kg moottorikelkka?
Pitääkö suosiolla katella käytettyjä 2,5L diisseleitä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
no eiköös ton painose ny vedä vaikka mopolla...
kärry n. 250kg siihen kelkka 200kg ehkä ahkio jne...
yhteispaino noin 500kg
ainakin mun 1,3L perushenkilöauto hyytyy tuon kanssa. ylämäet aina nelosella ja ei ole pelkoa ylinopeudesta.
jos asuntoautossa on matkalaisia 5kpl ja heidän varusteet perässä 500kg niin
1,9 L diisel riittää?
Onko sinulla kokemuksia niistä?
Onko se 1.3L kenties vanha Fordin 1,3 / 8 venttiilinen kone ?
Niissä ei muutenkaan voimaa ja sitkeyttä juuri ole.
Kyllä Fiatin 2,5 TDI vetää peräkärryä, niin ettei edes tunnu perässä.
Vaihteita pitää tietenkin käyttää, niinkuin matkailuautossa muutenkin.
Alkovimalli vaatii jo itsessään enemmän voimaa ilmanvastuksesta johtuen, joten veturiksi sipisi paremmin intekroitu korimalli, tai peräti pakun koriin rakennettu.
Noista 1,9 koneista olen havainnut sellaisen ilmiön, että usein on myyntiilmoituksessa maininta "kansi laitettu".
2,5 koneissa näitä mainintoja ei ole näkynyt, miksiköhän näin ?
Kepittämään joutuu aika tiuhasti, ja viitosen käytön voi unohtaa kokonaan. Liikkeelle lähdöt talviaikana ja hidasvauhtiset ylämäet voivat muodostua ongelmiksi etuvedosta, ja pitkästä painavasta takaylityksestä johtuen. Lumiketjut voivat olla välttämättömät apuvälineet huonommissa olosuhteissa. En suosittelisi ainakaan alkovimallilla vetämistä. Lopultahan vetokilometrien määrä talvessa ratkaisee, onko se mielekästä touhua.
Jo pelkästään painavan auton (3500kg kokonaispaino) liikutteluun on 1.9 kone mäkisessä maastossa vähän alamittainen.