Salaiset "mustat listat"

SalaliittoVarjoprojektiPimitys

Monikaan ei tiedä niin sanottua "mustaa listaa" jota pidetään internetissä tai paremminkin intranetissä. Hanketta on kaikessa hiljaisuudessa tukenut myös työministeriö ja työvoimatoimisto ja Te-Keskus. Mustalle listalle tulevat ne työntekijät ja hakijat joista työnantajilla on "huonoja kokemuksia" Tietokanta sisältää kuvat,henkilötiedot ja jonkinlaisen raportin siitä miksi työnhakija on "mustalla listalla" Olen yksi harvoista joka on päässyt tutkimaan tuota listaa ja jos puhun tai paljastan sen olemassaolon joudun itsekin sille ja saan potkut. Musta lista saattaa myös sisältää "tosistusaineistoa" esim valokuvia ja äänitteitä työnhakijasta ja tekijästä. Tällaisiinkin tiedostoihin olen törmännyt tietokannassa.

Kysymys kuuluu: Valvooko "Isoveli" liikaa kaikkea ja onko kaikki tiedot meistä liian nopeasti saatavilla? Mitä seuraavaksi? Entä jos tietoja väärinkäytetään? Miksi salailu ja kiistäminen?

6

1706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heko

      Joo... varmasti uskotaan tuohonkin väitteeseen.

    • intranet/ekstranet/internet

      tuskin ainakaan intrassa ellei teidän firmassa sitten kerätä teistä jotain omaa listaa, heheheh... herää kysymys, mitä kicksejä saat siitä, että heität tällaisia järjettömiä provoja täällä. joku 'viattomampi' saattaisi tällaiseen jopa uskoa. ;-)

    • totta..

      Näitä on olemassa ....eipäilyttävämpiä ovat juuri nämä rekrytointifirmat joiden kautta firmat suuressa määrin etsivät henkilöstönsä...Nämä utelevat henkilöistä tietoja mm. entisten/nykyisten työnantajien,opettajien yms..kautta. ja nämä tiedot tallennetaan tietokantoihin jotta näitä tietoja voidaan myydä eteenpäin kysymättä asianomaiselta..epäilemättä lain vastaista toimintaa mutta milläs todistat..

      • Uustyötön

        hävittämään tiedot, kun työhakuprojekti on ohi.

        Useimmat firmat kysyvät luvan tai ilmoittavat tallentavansa tiedot tulevia toimeksiantoja varten. Silloin on viimeistään aika ilmoittaa, ellei halua tietojansa käytettävän. Useimmat työnhakija ovat kai ihan tyytyväisiä, jos saavat työtarjouksen entisen hakemuksensa perusteella. Rekryfirmat pitävät yleensä hakemuksen tietoja vain rajoitetun ajan omissa tiedostoissaan.


    • Uustyötön

      Tieto ei pidä paikkansa, älä turhaan pelottele hyväuskoisia. Laki ei salli tuollaista, eikä kenelläkään ole mitään järkevää syytä sellaiseen leikkiin ryhtymiseen.

      Tosin Suomi on pieni maa ja tietyillä aloilla Eurooppakin. Siksi kannattaa miettiä, ennen kuin pilaa maineensa omilla törttöilyillään. Ei koskaan voi tietää, koska tulee taakse jätetty esimies tai työkaveri uudestaan vastaan. Kysytäänkö häneltä ehkä suositusta työtä hakiessasi.

      Jos oikeasti olisit voinut nähdä jotain kertomasi kaltaista, ehdottaisin, että ota heti yhteys viranomaisiin ja kerro näkemästäsi. Tekijät eivät selviäisi rangaistuksetta.

      Ota rauhallisesti, älä turhaan huolestu, äläkä ala hupsuja kuvitella.

    • jotain-poliittista

      ---Jos oikeasti olisit voinut nähdä jotain kertomasi kaltaista, ehdottaisin, että ota heti yhteys viranomaisiin ja kerro näkemästäsi. Tekijät eivät selviäisi rangaistuksetta.---

      --- Kaikki joukkovainonnan kohteiksi joutuneet ihmiset ovat jokainen joutuneet mm. järjestelmällisen työsyrjinnän kohteiksi, koska he ovat päätyneet poliittisista syistä mustille listoille.

      Näiden mustien listojen tarkoitus on estää näiden joukkovainottujen henkilöiden työnsaanti ja tehdä heidän elämänsä mahdollisimman vaikeaksi taloudellisella puolella.
      Mutta se ei vielä riitä, vaan heistä on sen lisäksi leviteltävä mm. internetissä perättömiä juttuja, joilla on tarkoitus pilata näiden hankilöiden uskottavuus sekä maine.

      Lähinnä pääasiallinen tarkoitus lienee siinä, että näiden mustamaalattujen henkilöiden julkinen uskottavuus on saatettava sille tasolle, ettei ainakaan nämä ihmiset, jotka eivät näistä toisinajattelijoista vielä tiedä mitään, niin päätyisivät jo sillä ensimmäisellä googletuksella saamaan näistä henkilöistä sen mustamaalatun kuvan, joka heistä siellä googlen hauissa mm. löytyy.
      Kopio: http://nwohavaintojapromo.blogspot.com

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      452
      3373
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      114
      2597
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      84
      2132
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      162
      1940
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      146
      1765
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      93
      1580
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      38
      1471
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      349
      1308
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      32
      1275
    10. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      4
      1093
    Aihe