Minkalaisia kokemuksia teillä on siitä kun perheet ja suvut tahtovat tutustua toisiinsa? Onko tullut esille kulttuurieroja vai onko kaikki sujunut luontevasti?
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
http://images.google.fi/images?svnum=10&hl=fi&lr=&q=Paradrina suvut&sa=N&tab=wi
Ensinalkuun oli iso kulttuuritörmäys, mutta sen jälkeen asiat ovat menneet paremmin. Katsotaan, mitä toiset tekee, ja apinoidaan perässä. Niin sujuu kaikki sukulaisvierailut. Ja koska tämä palsta on thai-turkki-kielteinen, sanottakoon, ettei kyseessä ole kummankaan maan edustajia.
eikä kiinnosta muutenkaan miten muut tulee keskenään toimeen, riittää kun me tulemme toimeen keskenämme.
Äitini kävi Japanissa tapaamassa appivanhempiamme. Sujuvasti apinoi etikettiä ja vaimo toimi tulkkina, kun keskustelivat. Anopin vieraillessa Suomessa oli äidillä ja anopilla taas samat kuviot.
Isäni luona oli oikein hauskaa kun anoppini ja isäni kilvan kehuivat toistensa hoikkuutta. Kas kun molemmat olivat reilusti ylipainoisia. Eli oikein oli välitön tunnelma.
me jarjestettiin kerran vanhemmat ennen haita yhteen, ja kylla se olikin aika kovaa tyota. Jonkin verran molemmat puolet osasivat englantia, mutta kylla me jouduimme mieheni kanssa koko ajan olemaan apuna. Jalkeenpain tuli myos esille monia kulttuuriin liittyvia kayttaytymistapoja, joita sitten seliteltiin kumpikin tahollamme vanhemmille. minulle tama kokemus ei ollut kauhean mieleinen, stressaavaa ja jotenkin vaikeaa, mutta se varmaan johtui ihan omasta asenteestakin... Kannattaa varmaan tehda miten itsesta tuntuu, ja jos ei tapaamiset suju hyvin, niin mita niita turhaan vakisin jarjestaa.
Eiköhän sinunkin kannata olla kiltti kotirouva kuten muutkin suomibimbot ja unohtaa oma kotimaasi ja sukusi. ;) Parempi kaikille.
Häämme vietettiin vaimoni synnyinmaassa Unkarissa, ja sukumme tapasivat ensimmäisen kerran häitä edeltävänä iltana anoppilassa. Molemmat osapuolet kyllä tiesivät toistensa kulttuurien eroista ja osasivat käyttäytyä luontevasti sen huomioon ottaen. Esim. unkarilaiset eivät odottaneet suomalaisilta poskisuudelmia. Vaihdettiin lahjoja ja juteltiin niitä näitä kuka milloinkin tulkkaillen. Ihan hyvin kaikki meni. :)
Ehkä tämä ei ole mikään paras esimerkki, kyseessähän ei ole oikeastaan kaksi eri kulttuuria vaan kaksi eurooppalaisen kulttuurin alalajia. Silloin voidaan jo puhua ihan oikeista kulttuurieroista kun toinen osapuoli tulee Afrikasta tai Aasiasta.
Joka tapauksessa, uskon että kumpikin suku kannattaa valmentaa etukäteen tapaamista varten mutta ei liikaa pelotellen ettei tule liian jäykkä tilaisuus.
...etta kiltti kotirouva..?? mitahan talla palstalla saa olla, kun lista alkaa olla jo aika pitka : bimbo, lutka, suomiblondi ja nyt viela kotirouvakin pitaa lisata listaan, vau! aaripaasta toiseen ;)
no, noista voin sanoa olevani blondi, niin kuin luultavasti olet itsekin (ainakin taaltapain maailmaa katsottuna), jos se nyt jotain jonkun mielesta persoonasta kertoo... Ja kotimaakaan ei ole unohtunut, valilla hyvinkin haikeana ikavoin monia asioita suomesta, erityisesti perhetta. Toivottavasti sina et edusta nykysuomea.
Voi voi, etköhän sinä kaikki nuo kriteerit täytä. ;)