Päärynä...

Siis oon päärynävartaloinen.Hölkkään joka päivä
8-15 km. Pituus 174 cm ja paino 75 kg.
Miten ihmeessä nämä reidet ja takamus ei pienene.
Juon vettä noin 4 litraa päivässä, syön kalaa,kanaa,riisiä. Aineenvaihduntani on aina ollut hidas.Aikomukseni olisi juosta ensi kesänä maraton, mutta painoa etenkin reisistä ja takamuksesta pitäisi saada pois. Vyötärön ympärys mulla 81 cm ja takamuksen 114 cm.Apuva...
Kaapissa vino pino farkkuja jotka ei siis mahdu jalkaan.(KOKOA 42 JA 44)
71041
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

moi! mul on sama et mul on alaruumis paksu, ei nyt hirveen paksu mut just sillee massa kerääntyny sinne oikee ihanasti :D ihme et jos hölkkäät joka päivä noinkin pitkän matkan että se alaruumis ei sitten kaventuisi, nimittäin mä oon nyt alottanu kävelyn ja hölkkäyksen, oon joka päivä lenkkeilly jne niin oon heti saanu tuloksia näkyviin. peppu on pienentyny jonku verran ja reidet samoten.. eli mulla nimen omaa just toi on auttanu toi hölkkäys.. ootko kokeillu pelkkää kävelyy? ku sehän on oikee kunnon rasvanpolttokeino ettet hölkkäis vaa kävelisit vaan.. entä mimmoi sun ruokavalios on?

mun mummo oli sellai et ku se käveli joka paikkaa joka päivä, monta kilsaa päivässä mut silti se ei "hoikistunut".. ni ku se oli kuntoutuksessa niin siellä sille sanottii et ku se kävelee niin paljon niin sen vartalo on jo tottunut siihen niin ei laihdu.. en sit tiedä onks siin mitään perää mitä sille siel sanottii mut voikohan sul olla jotai samaa. ku onhan se ihme jos hölkkäät noinki paljon joka päivä etkä silti hoikistu.. kauan oot hölkkäilly?

Äänestä
  • Minulla on sama ongelma kuin mummollasi. Olen aina liikkunut paljon, vaikka olenkin aina ollut pullukka. Asuin maalla ja siellä sai sitä hyötyliikuntaa mukavasti. Kävelin joka päivä parin kilometrin koulumatkan molempiin suuntiin tai sitten hiihdin saman matkan tai menin pyörällä. Lisäksi olen tanssinut koko elämäni käytönnössä. Harjoitukset olivat kerran viikossa kaksi tuntia kerrallaan. Lisäksi kävin vielä lenkillä.

    Sitten yläasteella huomasin, että alkaa kiloja olla liikaa. Ajattelin, että selviän niistä lisäämällä liikuntaa...vai toisin kävi. Jos olisin halunnut pelkällä liikunnalla laihtua niin olisin joutunut käymään 3 tunnin lenkillä joka ikinen päivä...Ei hyvä.

    Olen edelleen pullukka, mutta edelleen laihduttaminen on pelkän ruokavalion varassa. Ei yksinkertaisesti ole aikaa liikkua niin paljon, että pystyisin liikunnalla laihtumaan.

    Äänestä

  • Niin toi mun ruokavalio on aika niukka. Syön vain yhden lämpimän ruuan päivässä.Joskus tai oikeastaan pari kertaa viikossa sorrun syöpöttelyyn eli syön jääkaapin miltei tyhjäksi.Olen hölkkäillyt monia vuosia eli kunto on ok.Siksipä yritänkin maratonia ensi kesänä.Puolikkaita on tullut juostua. Olisihan se kevyempää hölkätä kun tuo takamus ja reidet kaventuisi.Äitini ja toinen siskostani on myös "reiteviä" eli geeneissähän tämä myös on.Pitäis jotenkin pitää tuo syöpöttely kurissa ja syödä pieniä aterioita päivässä 3-4 kertaa, mutta jotenkin siihen ei pysty. Luultavasti johtuu siitä kun 14 vuotiaana laihdutin 60 kg:stä 45 kiloon (onnex paino nousi takaisin) jäi kuitenkin jonkinlainen ahmiminen päälle.Koskaan en oksenna vaikka eilen leivoin pullia ja söin 11 pullaa yhteen menoon.Olo oli sitten sen mukainen.

    Äänestä

  • Hölkyttelijä kirjoitti:

    Niin toi mun ruokavalio on aika niukka. Syön vain yhden lämpimän ruuan päivässä.Joskus tai oikeastaan pari kertaa viikossa sorrun syöpöttelyyn eli syön jääkaapin miltei tyhjäksi.Olen hölkkäillyt monia vuosia eli kunto on ok.Siksipä yritänkin maratonia ensi kesänä.Puolikkaita on tullut juostua. Olisihan se kevyempää hölkätä kun tuo takamus ja reidet kaventuisi.Äitini ja toinen siskostani on myös "reiteviä" eli geeneissähän tämä myös on.Pitäis jotenkin pitää tuo syöpöttely kurissa ja syödä pieniä aterioita päivässä 3-4 kertaa, mutta jotenkin siihen ei pysty. Luultavasti johtuu siitä kun 14 vuotiaana laihdutin 60 kg:stä 45 kiloon (onnex paino nousi takaisin) jäi kuitenkin jonkinlainen ahmiminen päälle.Koskaan en oksenna vaikka eilen leivoin pullia ja söin 11 pullaa yhteen menoon.Olo oli sitten sen mukainen.

    voi voi :( ei hyvä juttu.. itselläni ei mene ikinä kuin max 3 alas ja sit tulee jo niin paha morkkis että huh..

    Äänestä

Kannattaa varata aika ravitsemusterapeutille, joka voi laatia oikeaoppisen ravitsemusohjeistuksen. Kaikki on kuitenkin loppujen lopuksi kiinni ruokavaliosta. Liikunta edesauttaa painonpudotusta ja sen merkitys korostuu entisestään painonhallinnassa.

Itse ajattelin aina aiemmin, etten saa pudotettua painoa millään, mutta toisin kävi. Tein ruokavaliossani suuren remontin ja vajaassa kolmessa kuukaudessa lähti 17 kiloa. Ahmimiset loppuivat kuin seinään, kun aloin syödä terveellistä ruokaa useasti päivässä. En kuitenkaan kieltänyt itseltäni herkuttelua, mutta vaihdoin herkut kevyempiin vaihtoehtoihin. Toivon teille kaikille tsemppiä. Kannattaa varata aika ravitsemusterapeutille pikimmiten! =)

Äänestä
  • Laatiko ravitsemusterapeutti sulle ohjeen ruokailuun jolla sait siis tuon 17 kiloa pois 3 kuukaudessa? vai oletko käynyt edes? antoiko se ihan sulle selvät ohjeet mitä syöt joka päivä jne vai vaan ohjeet esim lautasmalliin jne?

    Äänestä

Ei se kumma oo jos oot läski ku sun ruokavalio on päin persettä. Tiputa kalorit vaan miinukselle ni siitä ne läskit alkaa lähtemään. Kalorilaskuri googleen niin sieltä saat laskettua ku pidät päiväkirjaa syömisistäs.

11 pullaa, no huhhuh. Turha mitää geenejä on syyttää, naisilla ne läskit menee noihin paikkoihin ja miehillä mahaan enemmän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hölkyttelijä kirjoitti:

Siis oon päärynävartaloinen.Hölkkään joka päivä
8-15 km. Pituus 174 cm ja paino 75 kg.
Miten ihmeessä nämä reidet ja takamus ei pienene.
Juon vettä noin 4 litraa päivässä, syön kalaa,kanaa,riisiä. Aineenvaihduntani on aina ollut hidas.Aikomukseni olisi juosta ensi kesänä maraton, mutta painoa etenkin reisistä ja takamuksesta pitäisi saada pois. Vyötärön ympärys mulla 81 cm ja takamuksen 114 cm.Apuva...
Kaapissa vino pino farkkuja jotka ei siis mahdu jalkaan.(KOKOA 42 JA 44)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu