Ajatuksia

jaakko bauer

Eli muutamia ajatuksia 4 tuotantokaudesta ja yleensäkin sarjasta...

eli spoilaa 4 kautta, jos et halua tietää juonipaljastuksia ni älä lue eteenpäin.














Ensinnäkin aika huvittava yksityiskohta munt mielest on se et tuol Ameriikan maalla ei taida olla muita kännykkämalleja kuin simpukkamalleja. Sain tossa eilen viimeisen jakson 4 tuotantokaudesta katsottua ja mä en ainakaa bongannu sarjan aikana muita kuin simpukkamalleja, no korjatkaa jos oon väärässä.

Toiseks mun mielest on aika ihailtavaa kuin paljon paskaa ihminen voi yhden vuorokauden aikana kestää niin henkiseti kuin fyysisestikin, ilman et vintti pimahtaa totaalisesti.

Eli puhe on siis tosta puolustusministerin tyttärestä Audrey Rainesista:

- Heti aamutuimaan joutuu terroristien kaappaamaksi ja vangiksi.
- Vankeudessa yrittää itsemurhaa, siinä kuitenkaan onnistumatta.
- Viime hetkellä ennen ku isukki on saamassa telotuksessa kuulaa kalloonsa, Bauer saapuu pelastaamaan.
- Muutaman minuutin päästä terrosti pitää asetta ohimolla ja Audrey joutuu puukottamaan tätä reiteen ==> terroristi ammutaan seulaksi ihan siin silmien edessä.
- Näkee muutenki ku kulkee Bauerin matkassa ku porukkaa kaatuu ympäriltä aika tiuhaan tahtiin (Ei mun tietääkseni aikasempaa "kokemusta" tällasesta suorasta toiminnasta).
- Audreyn veljeä on kidutettu CTU:n kuulusteluissa, oma isukki käskee jatkamaan kidutusta.
- Näkee kun hänen aviomiestään kidutetaan sähköllä. Kidutuksen hoitaa Bauer, jota Audrey rakastaa.
- Yksi ydinvoimala sulaa. Tuhannet amerikkalaiset kuolevat.
- Huoli Bauerista joka päivän mittaan hyppii jos missäkin paikoissa ammuskelun ja räjähtelyn kohteena ja terroristien vankina.
- Aviomies saa kuulasta seikkailessaan Bauerin kanssa. Aviomies on lähellä kuolla, pelastetaan (toistaiseksi) leikkauksella. Aviomies kuitenkin halvaantuu.
- Aviomies saa kohtauksen ja joutuu uuteen leikkaukseen. Sattuman, sattuman, sattuman ja sattuman kautta CTU:n tuodaan kuitenkin toinen leikkausta tarvitseva ja Audreyn mies kuolee leikkauksen jäädessä kesken. Päätöksen leikattavan vaihdosta tekee kukas muukan, kuin Jaakko Bauer, jota Audrey rakastaa ( =) Mahtaavaa draamaa lol !!!)
- Audrey saa tietää veljensä olleen, tahattomasti kylläkin, auttamassa hänen kaappauksensa aikaansaamisessa.
- Päivän päätteeksi Audrey saa vielä kuulla/luulla et myös Bauer on ammuttu kuoliaaksi (vaikkei pidäkkään paikkaansa).

Jossei tietoa Bauerin oletetusta kuolemasta oteta huomioon ihan loppumetreillä, Audrey pysty päivän mittaan toimimaan ihan täysipainoisesti työssään eikä mitään romahdusta tapahtunu. Aika ihmeen henkisesti vahva ihminen, vai mitä mieltä ootte ;-) ??!?!?

Toiseks mun mielest oli vähän ihme homma ettei Bauer soittanu siin lopussa Audreylle ja kertonu ettei ookkaan kuollu, tai sit käskeny Tonyn ja Misellen kertoo. Oisha se ollu "ihan kiva" ilmottaa et onki hengissä !!!!!


Sit tulevia kausia ajatellen ois ihan hienoo tekijöiltä, jos ne joskus edes kirjottais Bauerin olemaan väärässä tai tekemään virheen jossain asiassa. Bauerilla on tähän mennessä ollu yliluonnollinen kyky olla aina oikeassa. Alkaa pikkuhiljaa, jos ei oo alkanu jo, syödä niit muutamia harvoja totuudenmukaisuuden hippusia mitä sarjassa on jäljellä tai koskaan ollukkaan.

No ehkä ei sais ottaa näin tosissaan ku TV -sarjasta kuitenki on puhe. Mut muuten 24 on mun mielest laatuviihdettä, helppoa hömppää ehkä, mut hauskaa katsottavaa kuitenki.

Ja sit lopuks viäl toivotaan Jaskalle vähän parempaa onnea tuleville kausille noissa naisasioissa, jumankauta sillähän menee huonommin naisten kanssa ku mulla =). Ehkä sen pitäis muuttaa johki autiolle Karibian saarella mis ei ois minkäännäkösiä yhteyksiä ulkomaailmaan, alkaa hengata jonku paikallisen hula hula tytön kaa ja pysyy kaukana CTU:sta.

No, kaikkihan me tiedetään ettei se taida olla mahdollista...

eipä mul muuta. hyvää kevään odotusta.

5

666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nakedmoon

      Katsoin reaaliaikaisena tuon kauden viime vuonna ja kyllähän sitä hymyilytti Audreyn kohtalo. Toinen sankari on Behrooz... :)))

    • Nakedmoon

      Vitoskausi starttaa pian Jenkeissä. Frank Flynn eli Bauer pelastaa taas Jenkkilän....

      • Nakedmoon

        Elikäs vitoskaudella surmansa saavat ainakin:


        **********
        **********
        **********
        **********













        Michelle, Audrey ja Pressa :( siis Palmer


    • -MN-

      Joo..toi nelos kausi oli OK! Millos 5 kausi jenkeissä alkaa ja milläköhän tahdilla sitä siellä näytetään? Olis kiva alkaa hommailee sitä samantien..nii..mistäköhän sitten nopeiten löytyis?

      Tosta nelosesta: Montakohan äijää Jaska laitto nurin? Telttaretkeläiset ei kummemmin heräilly ku Pressan koneen osia tippu muutaman metrin päähän?!?

      • jaakko bauer

        hyvä pointti minkä olin valla unohtanu laittaa !!!

        Kyl siin itekki naureskelin et kuinkahan monta miestä se mahto poistaa verkostosta, mut eihä niit ny laskemaan ois jaksanu ruveta.

        Veikkaisin 56

        aina ei tienny ku oli tulitaistelu, et keneen "piikkiin" tappo meni

        Jos joku hullu viittii laskea, ni kertokaa meillekin ;-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      94
      1215
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      37
      1195
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      281
      1041
    4. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      952
    5. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      97
      928
    6. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      18
      916
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      13
      898
    8. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      49
      856
    9. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      16
      791
    10. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      162
      788
    Aihe