nykyisen henkilöautoni uuteen pakettiautoon. Kaupat tehtiin marraskuun alussa ja toimitusaika kirjattiin kauppakirjaan tammikuun puoliväli. Nyt ilmeni, että liike pystyy toimittamaan tilaamaani auton vasta huhtikuun loppupuolella. Pakettiautolle olisi tarve välittömästi. Liike ei kuitenkaan suostu antamaan edes lainaksi pakettiautoa uuden toimitukseen asti, vaikka veisin vaihdokkini liikkeeseen. Onko muilla vastaavia kokemuksia? Minkälaista hyvitystä on mahdollista saada?
Auton toimituksen viivästyminen
Vaihdoin
142637
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Peruutat kaupan, koska toinen osapuoli ei ole noudattanut tekemäänne sopimusta ja piste.
Ei autokaupat muuten opi liikemiestapoja.
Olen samaa mieltä asiasta!
Peru kauppa niin liikkeetkin oppii kunnioittamaan asiakkaita.
Kun lähdet liikkeelle siitä asiasta, että perut kaupan eikä muita vaihtoehtoja ole, koska tarviit pakun heti, niin luulisi liikkeelläkin löytyvän vaihtoehtoja.
Meilläkin oli vastaavanlainen tilanne ja asia ratkaistiin niin, että sain aina pakun käyttöön liikkeestä kun tarvittiin ja tietenkin ilman eri korvausta ja homma toimi hyvin.
Kannattaa myös laittaa mustaa valkoiselle!
tämä on sitä Suomi autoilijan tuskaa, ei olo ole ruusuista vaikka myyntipuheissa liikkeet toista väittääkin.
Tyypillistä suomalaisille autoliikkeille. Valitettavasti.
Silloin kun ollaan kauppaa vasta tekemässä, kaikki on myyjän puolesta niin ruusuista. Mutta kun nimi on saatu paperiin, puheet unohtuu kummasti. Jopa kirjalliset sopimiset (kuten tässä) on autoliikkeen puolesta täysin ilmaa.
On päivän selvää, että jos kaupat on tehty marraskuun alussa ja toimitusajaksi on sovittu tammikuuun puoliväli, ei voi olla mitään järjellistä selitystä, miksi toimitus siirtyisi yhtäkkiä vielä yli kolme kuukautta! Vai onko sinulle edes kerrottu jokin "syy", esim. autotehdas tuohoutunut tulipalossa tms.?
Kyseessä lienee puhdas taktikointi, jolla autoliike / maahantuoja saa jotain etua. Ja sinä maksat...
Saahan siinä ajella jo myydyllä henkilöautolla kilometrejä mittariin aina siihen asti, kun uusi luovutetaan. Ei ne ilmaisia kilometrejä ole autoliikkeelle. Ts. eivät kai ilman hyvää syytä tuota toimitusta siirtäneet. Ehkä saattoivat myydä sen pakun toiselle "paremmalle" asiakkaalle, jolta sai ehkä enemmän käteistä nopeammin kalliin vaihtoauton sijaan.
on taas joku toope. Heti ollaan huutelemassa, että ollaan tultu petetyksi.Jos auton toimitus viivästyy noinkin paljon,niin syy ei varmasti ole liikkeessä vaan tehtaan päässä. Ja siihen suuntaanhan ei jälleenmyyjäliike pääse vaikuttamaan.Ja miksi vitkutella toimituksen kanssa, sillä kyllä liikekin haluaa laskuttaa, eli tässä tapauksessa toimittamaan auton.Huomaa, että kommentin oli kirjoittanut henkilö, jolla ei ole hajuakaan autokaupan todellisuudesta.
Voit purkaa kaupan kauppakirjaan vedoten. Sinulla ei ole mahdollista pyytää minkään näköistä hyvitystä. Toimitat KIRJALLISEN asiakirjan myyjäliikkeeseen, jossa kerrot kaupanpurusta ja sen perusteesta eli toimitus ajan kohta. Voit halutessasi antaa myyjäliikkeelle esim. kaksi viikkoa aikaa toimittaa auton ennenkuin kauppa purkaantuu. Luulisi myyjäliikkeen haluavan sopia asian esim. antamalla jotain lisävarusteita kaupanpäälle. Sinulla ei ole kuitenkaan mahdollista vaatia lisävarusteita/hyvitystä jollei myyjä itse halua antaa.
Jos ette pääse sopuun kauppa purkaantuu.
Muista pyytää toimittamaasi asiakirjaan allekirjoitus tai jos antavat jotain hyvitystä/varusteita myös siitä kirjallinen asiakirja.
Kauppaehdot force majeure ylivoimainen este toimittaa tuote/tavara esim. tehdas palanut, autolautta uponnut. Myyjä tuskin pystyy tähän vetoamaan :)
Autokaupan yleisten sopimusehtojen mukaisesti sinulla on oikeus purkaa kauppa ja vaatia vahingonkorvausta. Ota yhteyttä kotikuntasi kuluttajaneuvojaan. Sitä varten ne siellä ovat ja niiden palkka maksetaan sinunkin verorahoistasi.
Ei ole oikeutta vahingon korvaukseen tässä tapauksessa. Voit varmistaa vaikka asian kuluttajaneuvojalta. Neuvoo muutenkin kaupan purkamisessa. Mitäköhän sopimusehtoa olet lukenut ja miten olet sen tulkinnut.
Kyllä on oikeus vahingonkorvaukseen. Totta helvetissä on jos joutuu myyjän virheen takia odottelemaan ja siitä aiheutuu haittaa. Ehtojen kohta 3. Luovutusajankohta ja myyjän viivästys. Vaikka ei siinä mitään ehtoja tarvita johan tuon sanoo normaali oikeuskäytäntö ja -taju.
Minkälaista korvausta ajattelit.
Ehtojen kohta 3.
,jos myyjän viivästyksellä on ostajelle olennainen merkitys. Kuluttajakaupassa ostaja saa vaatia myös vahingonkorvausta.
Kyllähän tosiasia on, että kohdan 3.OLENNAINEN MERKITYS ratkaistaan raastuvassa. Jos rahaa on antaa palaa.
Ei sitä pystynyt ainakaan kuluttajaneuvoja määritteleen, mutta ehkä olet sitten viisaampi.
Yhden viivästymisen hoitaneena voin todeta ettei ole mahdollisuutta korvakseen. Mikäli olet hoitanut vastaavanlaisen tapauksen olisin halukas tietämään miten onnistui ja tuliko kalliiksi.
Ei siihen mitään rahaa tarvita. Sitä varten on vakuutukset. Sitäpaitsi hävinnyt osapuoli maksaa kaiken kuitenkin eli tässä tapauksessa myyjäliike. Eikö mielestäsi ole olennainen haitta jos joutuu odottamaan auto pari kuukautta enenmmän kuin mitä on sovittu. Ei muuta kuin vuokra-auto alle ja oikeuteen jos eivät muuten maksa.
Olen viisaampi. Espoossa myös kuluttajaneuvoja pystyy määrittelemään mutta täällä ovatkin ammatti-ihmisiä.
Olen hoitanut vastaavan tapauksen. Tai siis lakimieshän sen hoiti. Miksi näkisin itse moista vaivaa kun ei tarvitse. Mitäkö maksoi? Ei tietenkään mitään. Korvaus viivästymisajalta oli vastaavan auton vuokrahinta kyseiselle ajalle. Lisäksi tietysti asian hoitamiseen käyttämäni aika ja vaiva. Kihlakunnanoikeuden päätösnumerokin on jossain mutta en jaksa kaivella.
Höpö höpö.
Älä viitsi palturia kirjoitella ja herättää turhaa toivoa ihmisissä.
"Eikö mielestäsi ole olennainen haitta jos joutuu odottamaan auto pari kuukautta enenmmän kuin mitä on sovittu."
VASTAUS: Ei ole. Ostajalla on (oma)vaitoauto käytössään kokoajan ja taloudellistakaan menetystä tuskin tulee.
"Korvaus viivästymisajalta oli vastaavan auton vuokrahinta kyseiselle ajalle".
MIETI VÄHÄN
Jos kyseisellä henkilöllö on vaihtoauto. On siinä sitten perustellemista oikeudessa korvauksien suhteen. Ethän voi uskoa tota itsekkään.