Maailma on muuttunut paljon, varsinkin täällä aiemmin turvallisessa ja melko rauhaisassa Suomessa muutamassa kymmenessä vuodessa. Tottakai täälläkin on aina ollut rikollisuutta ja rikollisia, mutta kyllä muutos on ollut valtava, kun ajatellaan että vielä 70 -luvulla pienissä kaupungeissakin saattoi pitää ovet auki melko turvallisesti, kuten myös kulkea kaupunkien katuja.
Nyt Eurooppaa koittelee merkillinen levottomuuden aalto. Rikollisjengit pieksävät ja ryöstävät ihmisiä kaduilla, junissa, busseissa...jopa kirkkaassa päivänvalossa. Osa rikollisuudesta on maahanmuuttoon liittyviä ongelmia ja tämä on tuonut yhden ongelman lisää, asioista ei uutisoida vapaasti ja perinteisesti avoin eurooppalainen keskustelukulttuurikin on kärsinyt kolauksen. Yhtenä esimerkkinä jokainen voi kuvitella esim. Ranskassa uutena vuotena tapahtuneen junaryöstön, siellä tehtyjen pahoinpitelyjen, tuhon ja raiskausten vähäinen, lähes olematon uutisoiminen ja sen, miten paljon otsikoita aiheesta revittäisiin, jos ryöstätjät olisivat olleet esim. skinheadejä! Peittely ja piilottelu ei vähennä ongelmia, vaan toimii itseään vastaan.
Helsingissä ja muissa isommissa kaupungeissamme on syntynyt uudenlainen rikollisaalto, maahanmuuttajajengien ennennäkemättömän röyhkeä ryöstely- ja pahoinpitelyaalto. Eikä rikollisuuden lisääntymisestä ole vastuussa ainoastaan tietyt maahanmuuttajaryhmät, vaan myös kotoinen rikollisuus ja toisten hengestä piittaamattomuus on kasvussa. Vastuuttomuus ja välinpitämättömyys toisten ihmisten koskemattomuudesta lisääntyy.
Herääkin kysymys, olisiko aika perustaa kodinturvajärjestö ja -joukot? Valtakunnallinen, ehkä jopa eurooppalainen kattojärjestö, joka keräisi varoja ja organisoisi toimintaa turvallisuuden palauttamiseksi kaduillemme, kun virkavalta ei siihen pysty! Miten tuollaisen järjestön ja sen toiminnan laillisuuden laita olisi? Vai ryhtyisikö hallitus vastatoimiin säätämällä lakeja, joilla ko. toiminta saataisiin estettyä? Tuollainen järjestö- ja sen organisoimat kodinturvajoukot voisivat toimia järjestyksen ja katujen turvallisuuden parantamisessa suuremmilla paikkakunnilla, tietysti siviilihenkilöiden oikeuden puitteissa, saahan esim. väkivaltaan puuttua kuka tahansa ja myös ottaa kiinni rikollisia tietyin säännöin. Kun toiminta olisi organisoitua, olisi paikalla aina myös useampi kodinturvajoukon edustaja, joten tapausten todistaminen tarpeen vaatiessa ei olisi ongelma, silminnäkijöitä olisi tarpeeksi.
Suurimmilla paikkakunnilla partioimisen lisäksi kodinturvaajat voisivat muodostaa eri paikkakunnille määräajaksi meneviä partioita. Jos esim. Helsingissä tai Rovaniemelleä kuten viimeksi, ei viranomaisten taholta saataisi järjestykseen näitä uusia ryösteleviä jengejä, sinne voitaisiin organisoida normaalia suurempi, muualta tulleista koostuva erityisyksikkö auttamaan paikkakunnan järjestyksen palauttamisessa. Tehovalvonta saattaisi normaalia suuremman määrän rikollisia vastuuseen ja tilanne rauhoittuisi.
Kodinturvajoukoille voitaisiin järjestää esim. itsepuolustus- ja lainsäädäntökoulutusta. Heillä voisi olla myös yhtenevät asut tai asujen osat, kuten päähineet, takit jne. selkeine tunnusmerkkeineen.
Mahtaisikohan tuollaiselle rauhan turvaamiselle löytyä kannatusta ja vapaaehtoisia? Kenties myös rahoitusta?
Tarvitaanko kodinturvajoukkoja
5
635
Vastaukset
sano suoraan että haluat vain kadulle hakkaamaan ihmisiä.
- vastustaja
teidän toimianne ei suvaita Suomessa!
- Kannatusta Olisi
Jos todella on totta se,että Suomessa maahanmuuttajalla (erityisesti soopeleilla?) on paljon suurempi todennäköisyys ajatua tekemään väkivaltainen rikos kuin tavallisella suomalaisella,niin asialle olisi syytä tehdä jotain. Ei täällä voi mellastaa miten tahtoo,sehän on selvä. Maassa maan tavalla jos ei sitä tahdo käsittää niin sitten sanktioita vaan.
Olen armeijan käynyt parikymppinen mies ja valmis periaatteessa liittymään tätä asiaa tukevaan, toki lainmukaiseen järjestötoimintaan. - ei apua tähän ongelmaan
Puolustusvoimien johdolla ollaan muodostamassa vanhemmista ikäluokista lähtöisin oleville ja sotilaskoulutuksen saaneille vapaaehtoisille tarkoitettuja maakuntajoukkoja. Nämä joukot toimisivat sodan ajan paikallis- ja tukijoukkoina.
Johto säilyy puolustusvoimien käsissä, joten siitä ei ole apua katurauhan säilyttämiseen. Toimin järjestystä ylläpitävänä viranomaisena Espoossa ja voin vahvistaa jonkinlaisen vapaaehtoisen turvapartioinnin tarpeen. Kuka käynnistää projekstin tuottamaan kansalaisille parempaa turvaa ja suojaa?Missä näitä raiskauksia ja hakkaamisia oikein tapahtuu? Liikun usein iltaisin ja öisin kaupungilla (OK, ei Helsinki, joskus tosin sielläkin) enkä koskaan näe mitään mihin pitäisi puuttua jos olisin "koditurvajoukon" jäsen. Tysonit on oikeassa.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3512153IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk511695Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1541343Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.891244- 1431188
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021161Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.851102Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten91068Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701067Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan48992