häpeän punasteluani.
lääkettä punasteluun
punastelija
4692
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Propral laskee verenpainetta, ja muutenkin auttaa vapinaan ym. Keskustele lääkärisi kanssa asiasta.
Myös yksi vaihtoehto on leikkaus. Muistaakseni kainaloiden alta puristetaan tietyt suonet kasaan, niin punastelun pitäisi loppua.
Propranololi (Propral, Inderal) on epäselektiivinen beetasalpaaja, joka lääkehoitoa mietittäessä on yleensä ensisijainen. Astma yksi tavallisimmista mahdollisista esteistä lääkkeen käytölle. Annos määritetään yksilöllisesti, ja tarvittava annos vaihtelee suuresti.
Myös ilman reseptiä saa apteekeista rohtovirmajuuri- eli valeriaana-rohdosvalmistetta, jota voi hyvin kokeilla sitäkin jännitystä helpottamaan. Jos tilanne on subjektiivisesti oikein hankala, voi tarkan harkinnan jälkeen myös bentsodiatsepiineista esimerkiksi oksatsepaamia hyvin pienin annoksin käyttää.
Kaikkien näiden lääkkeiden suhteen on yleensä suositeltavaa kokeilla lääkevasteta ainakin kerran ennen h-hetkeä. Näin mahdollisten haittavaikutusten tai liian voimakkaan/heikon lääkevaikutuksen takia ei tilanne mene pipariksi.
Stressihermon salpaus on poikkeuksellisen hankalissa tilanteissa mahdollinen sekin. Edellisen kirjoittajan mainitsemaa verisuonitoimenpidetttä en tiedä. Stressihermosalpauksesta voit lukea vaikka tästä Mediuutisten linkistä: http://www.mediuutiset.fi/doc.ot?d_id=200313
Luulenpa vaivasi helpottuvan vuosien varrella, ja esimerkiksi tuota beetasalpaajaa voi yleensä hyvin käyttää esiintymisjännityksen fyysisiin oireisiin tarvittaessa. Etuna, ettei se vaikuta suorituskykyyn, toisin kuin bentsodiatsepiinit, jotka herkästi väsyttävät. Jos sosiaalinen vaikeus kuitenkin lisääntyy, hakeudu omalääkärille tai psykiatrille, jolloin hoito räätälöidään uudestaan.
Inderal on poistunut Suomen markkinoilta. Propralia hieman edullisempi on Ranoprin, helpompi niellä, hankalampi puolittaa.
Minä en ymmärrä, että miksi punastelua pitäisi hävetä??? Sehän on vain somaa. Ennemmin olisin huolissani aikuisista ihmisistä, jotka eivät enää "osaa punastua" mistään. Kukaan ei ikinä pilkkaa punastelijaa. Päin vastoin. Se mielletään nuoruuteen ja viattomuuteen ja jopa rehellisyyteen. Ei sitä pidä hävetä!
Kumpa minäkin vielä osaisin punastua!