hiilihydraattien ja proteiinin suhde?

juu, kysyisim hiilihydraattien ja proteiinin suhdetta massan kasvatukseen. Pitääkö hiilihydraatteja olla kaksinkertainen määrä proteiinin nähden?
91108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Joo eikös se niin ollut et 1:2 eli juuri niikuin sanoit hiilareita kaksinkertainen määärä! korjatkaa joku jos olen väärässä?

Äänestä

Taitaapi olla juuri noin :)

2:4:1 (prot, hh, rasva). Noin oon ainakin minäkin kuullut.

Äänestä
  • Tehkää poijjaat siten, että juoksutatte 800 hiirtä juoksupyörässä, toisille ootte syöttäneet ravintoa x ja toisille ravintoa y, tutkitte jokaisen elukan joka ikisen elimen, vedätte näistä johtopäätökset ja kirjoitatte väikkärin, niin sitten ehkä pystytte perutelemaan makroravinnejakaumanne, lol ;-)

    Äänestä

Massan kasvatukseen? Jos tarkoitat palkkaria, toimiva suhde on 1:1. Jos haluat yleisesti kasvattaa kehosi massaa, syö yksinkertaisesti yli päivittäisen kulutuksen ja unohda noi massanlisääjät. Lisää ruokavalioosi pehmeitä rasvoja, kuten esim. rypsiöljyä, josta saat helppoja ja hyviä kaloreita. Nuo makrojakaumat ovat lähinnä henkilökohtaisia valintoja, kunhan pidät huolen, että prodea tulee vähintään 2g/painokilo/päivä, hiilareita riittävästi ja rasvan osuus kokonaiskaloreista on noin 25-30%.

Äänestä
  • Hiilareita riittävästi tarkoittaa siis sitä että niitä tulee yli kulutuksen.

    Äänestä

  • Albert Beckles kirjoitti:

    Hiilareita riittävästi tarkoittaa siis sitä että niitä tulee yli kulutuksen.

    hiilarit ovat turhia ja saavat aikaan sokeritaudin.
    rasvasta testotasot nousee eikä tarvitse syödä niin paljoa

    Äänestä

  • yli... kirjoitti:

    hiilarit ovat turhia ja saavat aikaan sokeritaudin.
    rasvasta testotasot nousee eikä tarvitse syödä niin paljoa

    Täyttä bullshittiä väittää että hiilarit turhia. Ne nyt vaan sattuu olemaan se energialähde joka ensimmäiseksi käytetään ja jos niitä ei ole tarpeeksi, alkaa keho seuraavaksi pilkkomaan proteiinia energiaksi. Tottakai rasvaakin tarvitaan just mm. testotasoihin mutta se tulee energiantuotantoon vasta hiilareitten ja proteiinien jälkeen.

    Äänestä

  • yli... kirjoitti:

    hiilarit ovat turhia ja saavat aikaan sokeritaudin.
    rasvasta testotasot nousee eikä tarvitse syödä niin paljoa

    Toi on niin silkkaa paskaa että huhhuh!!!!!!!!
    En tiedä kuka sulle on moista kertonu mutta sitä itteensä on puhunu ja kovaa. Lue ensin jotain ravinto-oppaita ennen ku valistat muita!!!!!!!!!!

    Äänestä

  • yli... kirjoitti:

    hiilarit ovat turhia ja saavat aikaan sokeritaudin.
    rasvasta testotasot nousee eikä tarvitse syödä niin paljoa

    Oletpa sinäkin varsinainen välkky! Ei sokerin nauttimisella ole mitään vaikutusta sokeritaudin syntymiseen. Tämä kommentti on jälleen loistava esimerkki ns. asiantuntevista vastauksista tällä palstalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


halu_tietää kirjoitti:

juu, kysyisim hiilihydraattien ja proteiinin suhdetta massan kasvatukseen. Pitääkö hiilihydraatteja olla kaksinkertainen määrä proteiinin nähden?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu