Olemme ostamassa Opel Omega 2.2 bensa farkkua vm 2001. Onko kokemuksia ko. autosta jos on niin kertokaa kuinka hyvä ja onko kannattava ostos?
Opel Omega farkku
tilaa tarvitaan
4324060
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Opelista tulee painonsa arvoista kultaa, kunhan upottaa tarpeeksi rahaa korjauksiin!
opel monttuun ja mece tilalle on laatua ja teknikkaa
mercedes tekniikkaa voidaan odottaa oooopelissa vasta 15 vuoden päästä mersu on huippu
ota lada ssopii opelisteille hähhääää
Omegassa on hinta/laatu-suhde kohdallaan. Saat 2000-luvun tilavan farkun 90 -luvun Volvon, BMW:n, Audin tai vastaavan hinnalla. Ja on vielä hyvät varusteet ja pieni kulutus. Että siitä vaan ooppeli-kaupoille!
Opelissa kaikki vuodet yksissä mädissä kuorissa.
Miksi ne on halpoja, siksi kun ne on niin paskoja ettei kukaan osta. Kaikki Opelit on tällä hetkellä kuin väärää rahaa. Ehkä uusimmat mallit menisi, mutta niitä ei vielä ole markkinoilla.
Voimmeko päätellä, että suomessa asuu tyhmää kansaa?
Opelit oli aikoinaan myydyimpiä uusia autoja useita vuosia.
...opelit on ihan ok, paitsi helmat ja lokarin kaaret mätii aika herkästi. Peltiremppa on yllättävän halpaa (helmatkin maksaa vain muutaman kympin; työ tosin enemmän jos ei teetä jossain amitsussa) ja kannattaa teettää jos aikoo pitää autoa pitkään. Muutenkin käyttöarvo kepittää vaihtoarvon 100-0
Ei tään ikäises opelis enää ruoste jyllää
sä oot ajasta jäljes , kyl ne oli ne yheksän
kymmen luvun alku puolen opelit jotka ruostui
.Osta vaan hyvä auto äläkä usko näitä täällä
jotka muka tietää jotain.Hakkaa muuten ominaisuu
ksissa monen monen muka parempi merkkisen auton
mennen tullen
Sivuovienlasien alatiivisteen alle sieltä rupeaa ruostumaan.
Tiivisteessä oleva metalliväkänen rikkoo maalipinnan paikalleen painettaessa.
Muuten hyvä auto ja vastinetta rahalle.
näin vain on oooopeli on heiko laite
oopeli mies pääsee Mersun kyytiin vain takapenkille ja rahalla
enemmän oon nähny mätiä mersuja kun ooppeleita uusiakin
Itselläni Omega -02 2.6 V6 Farkku ajettu 120 tkm. Takalasin alaosa koko matkalta tiivisteen reunasta ruosteessa. Sytytyspuolat hajoaa myös jossain vaiheessa. Muuten kiva auto. Niin ja myös takaluukun alareuna ruosteessa.
pestä aika ajoin!
Itselläni on kokemusta sekä -94 farkusta että -01 sedanista. Kummassakaan ei ollut mitään sen kummempaa ruosteongelmaa. Voihan olla että yksilöissä on eroja. Myös ylläpito/pesu/vahaus vaikuttaa asiaan.
Mutta jos vertaa moneen muuhun merkkiin, niin maalipinta lienee kuitenkin keskimääräistä parempi...
Terve. Olen mahdollisesti ostamassa vastaavaa peliä kuin sinulla. Onko jotain huonuja puolia jota pitäis tietää juuri tosta mallista, omistan kyllä vastaavaan vanhempaa vuosimallia (-96).
ooppeli on syvältä tietää lada mies
Ympyrä ja nuoli, siitä alkaa huoli!
Ympyrä ja nuoli löytyy volvosta, kun taas ympyrä ja salama opelista.
Mercedes teknikka opelissa vasta 10 vuoden päästä
Kovasti on puhetta tosta että opelit ne ruostuu ja meset ne vaan kestää. Omakohtasia kokemuksia löytyy:
-96 opel vectra bensa 1.8
sekä nyt alla ajossa -99 mercedes benz E 320cdi
Ruostumisista sen verran että opelissa oli toki pieniä ruostetäpliä siellä täällä mutta ei mitään kriittistä mikä olisi pistänyt silmään. Toisin kuin tämänhetkisessä mesessä. Käyn juuri parhaillaan vääntöä saanko auton menemään vielä takuu korjaukseen (10vuoden ruostetakuu) läpimädästä perästä. Eli sen mitä itsehuomasin niin kyllä tämä ylistetty mercedes ruostui herkemmin kuin vanhempi opeli. Niin ja opelilla oli mittarissa 450000 ja mersulla vasta 300000.
Mitä tulee tekniikkaan, niin opelin korjaustarve oli 1/6 siitä mitä mersu on seissut pajalla. Korjausten hinnatkin voi jokainen itse päätellä kun mersumekaanikot laskuttavat hieman eri hintaa ihan vaan siitä syystä että niitten haalareissa on tämä hopeinen tähti. Lisäksi mersun edellä käyvä cdi tekniikka on niin monimutkaista ettei sitä ihan jokapaikassa edes ymmärretä (edelläkävijän cdi tekniikka on muuten kopioitu fiatin kehittelemästä JTDstä). Kun taas opelin pystyi viemään jokaiselle nyrkkipajalle ja varmaa oli että auto tuli myös kuntoon. Osatkaan ei opeliin ollut ihan samaa hintaluokkaa mitä mersuun.
Asia joka tekee kylläkin mersun ylivoimaiseksi suhteessa vectraan on ajettavuus! Ja itse asiassa en ole päässyt vastaavaan ajettavuuteen vielä millään autolla, lähimpänä ollaan oltu mv6 opel omegalla.
Niin ja vielä tosta että mersussa ei hinta tipu.. Omassa autossa hinta tippui hieman yli vuodessa sen 10 000 euroa. Vectran myin vuosi sitten ja hinta jonka siitä sai ei paljoa eroa siitä mitä samat maksaa nykypäivänä, olisko hinnan pudotus jonku á tonnin luokkaa.
Harmi että opel omegan valmistus lopetettiin, uudet opelit ei kyllä enää luultavasti olekkaan niin kestäviä mitä B-sarjalaiset. Jos uskaltaisi ostaa bensasyöpön niin mv6 omega olisi kiinnosta jos tekniikka on yhtä kestävää kuin vectrassa. Syy miksi mersua jaksaa korjata löytyykin juuri tästä polttoaineen kulutuksesta, matka ajossa pääsee 6.5 helposti vaikka konepellin alta löytyykin tarvittaessa potkua (lastutettuna 250Hp ja 540Nm).
kyl volvon merkissä on ympyrä ja nuoli jos katsot vanhoja niiden merkkejä
vastaa volvo mies
kato vanhaa volvon merkkiä?
ota laatua javastinetta rahalle ota mercedes
Rahat hukassa oopelissa sijoita Mersuun saat vastinetta rahallesi ja arvo nousuu 5000 e vuosi
Onse kumma ku ite en oo huomannu että tollasilla autoilla jitka on ostettu 80 luvulta tähän päivään asti oisi arvo noussu siitä ku ne on kaupasta ostettu. Ainuut autot joilla alkaa arvo nousta on valmistettu ennen vuotta -78 on nimittäin eri tyylikkäitä eikä tehä mitää päästötestejä eli hyvii rakentelu kohteita.
Taisi olla joku mersunsarja sellanen joka kerkisi ruostuu merimatkalla saksasta suomeen....
Olen ajanut mersulla,volvolla,BMW:llä jne....muttav.2000 mallia olevalla Opel Omegalla 2,5 V6:lla saan edelleen paremman,tasaisemman ja äänettömämmän kyydin kuin esim. mersulla.
mesellä ei osata kehittää lukko perää sutiii yhdellä pyörällä
Itse olen ajanut mersuilla noin viisi vuotta ja nyt vaihdoin omegaan. Tottahan on että mersua vastaavaa autoa ooppelista ei millään saa mutta omega on kyllä hyvä yritys. kummassakin on vikoja, omegassa tiivistteet ja pellit ovat huonot ja mersuissa ei tahdo sähköt aina pelata. Väyrynen on mersun ruostesuojauksesta todella heikko esitys :/ Ja kestäminen on paljon käyttäjästä kiinni. Mutta kannattee kyl omegaa kokeilla, itse en ole pettynyt.
Opeli oli tossa vuosi sitten.Omega ja kyllä hermot meni korjatessa.Tilava kyllä on,mutta epävarma oli!Sinuna harkitsisin ,mutta riippuu tietenkin hinnasta.
on kirjoittanut viestinsä 9.1.2006, eli kolme ja puolivuotta sitten...luultavasti neuvot ei enää auta;)
Omega on luksusluokan auto ajoltaan, mutta ikävät ruostevauriot ovat enemmän kuin yleisiä.
Lisäksi ko. automallia ei enää valmisteta, ja siitä on vaikea päästä eroon paitsi pilkkahinnalla, jonka tosin saat joka tapauksessa ainakin autoliikkeissä.
Itselläni ruoste, on se, mitä en siedä. Olisi vittumaista nähdä, kun kallis auto ruostuu. Täten valitsen autoksi jonkun mikä ei ruostu. Esim. Volvo v70, joita saa liki samalla hinnalla.
Itse olen omistanut ranskalaisista pösön ja rellun, jotka tosin olivat 90-luvun puolelta, joten ne olivat paskoja.
Ranskalaisista, peugeot ja citröen ovat halpoja, ja varmasti hintansa väärtejä vaikka moni muuta väittää. Itse ainakin uskon niin.
Sinne meni hyvä viesti huorien persiisiin. 3.5 vuotta vanha, niinkuin joku jo mainitsi.
Kyllä oikein hyvä ja mukava menopeli. Erittäin hyvä noin takavetoiseksi. Perse ei luista niin pahasti talvella, mutta isoilla nopeuksilla se voi häiritä. Pellit mätii hitusen, mutta ei se menoa haittaa. Suosittelen Caravan-mallia.
Ympyrä ja nuoli...siitä alkoi huoli...
vanha sanonta
kyse olikin opelista eikä volvosta...
Omegan varusteista voi sen sanoo että sama katiska on jenkeissä Cadillac Cateraa
volvo duunari sanoo
Sijoita mersuun niin rahat rapisevat korroosiona käteesi..muutenkin surkeita lahnoja ovat ajaa.
Ihan ok ja yksi tavaratiloiltaan isoimmista farkuista, joita koskaan valmistettu.
Hankintahinta suhteessa ominaisuuksiin on mielestäni aika houkutteleva.
Vuosimallin 2001 Opel Omega on tuoreen A-katsastuksen vikatilaston http://www.a-katsastus.fi/SiteCollectionDocuments/Vikatilasto2010/A-Katsastus_vikatilasto_2010.pdf mukaan melko keskitasoa luotettavuudeltaan, sijoittui sijalle 43 (sijoja 1-72). Taakse jäivät 2001 vuosimalleissa mm. Audi A6, Volkswagen Passat, Volvo V70, BMW 3-sarja sekä Mersun C/E-sarjat, BMW 5-sarja oli niukin naukin parempi. Omassa kokoluokassaan (huomioi taulukossa myös autojen keskimääräiset kilometrilukemat) sijoitus oli siis varsin mainio.
Jos ei tarvitse autoltaan ns. "premium-statusta", mutta arvostaa ruhtinaallisia tiloja, leppoisia ajo-ominaisuuksia, takavetoisuutta sekä kokoisekseen kohtuullista polttoaineenkulutusta (2.2 litrainen), saa Omegasta itselleen suhteellisen huolettoman matkakumppanin erittäin järkevään hankintahintaan.
Ihan vaan tiedoks teille mädistä tomaateista puhuille tuon vuosmallin opelit on sinkittyjä... Ja onhan se ruostetakuu mersussakin mutta häviää niistäkin pelti maalin alta hyvänä esim. voi pitää vaikka vitoa joka ruostuu keskeltä kylke iman mitään järkevää selitystä.
Mitä sit tulee opelin koneisiin niin 2 litranen 8tappi on opelin parhain keksintö ei tule mitään ihmeellistä vikaa ja jakohihnan vaihto on vasta sitten kun se katkeaa ei huoltokirjaan merkattuna ajankohtana. Sitten on toi 2.2 bensa seuraava. Siinä ei ole jakopää ongelmaa kun on ketjukone.
Jos opelin aikoo ostaa niin sellanen jolla on ajettu alle 200tkm tai yli 300 nimittäin tuo 200-300tkm väli on yleensä aika vikaherkkää aikaa. 300tkm jälkeen autoon on vaihdettu jo liuta osia joten sillä pääsee jo 500tkm ilman mitään suurempia ongelmia 700tkm jälkeen menee toinen kansipahvi niin on suotavaa porata hieman ylikokoon lohko ja isommat männät.
ehjäkorista omegaa saat kyll tosissaan etsiä ja muita vikoja varmaan yhtä paljon kuin esimerkiksi C5 sitikassa mutta itse kjorjaan mielummin muuta kuin ruostetta joten jättäisin kyllä omegat kuusakosken kerättäväksi, muut mallit kuin omega voivat taas olla ruosteen kestolta ihan ok mutta niistä ei ole kokemusta.
Turusta päivää - mulla olisi 2.2 dti 04 , tule ja tarjoa ,ajettu 20030 ,ja hyvin huollettu p 040 5067870