Bachin barhaat

No niin, nyt haluaisin, että kerrotte J.S.Bachin suosikkisävellyksenne.

Omani: Brandenburgilainen nro.5 D-duuri, Kantaatti BWV147, Matteus-passio, viulukonsertto a-molli BWV 1041, Viulukonsertto E-duuri BWV1042, Toccata ja fuuga d-molli "dorian" (BWV538)
8973
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

on ihan iHQ jos se nyt on se jonka ekassa osassa
on pitkä cembalosoolo muita matteus-passio tietty
kaksoisviulukonsertto d passacaglia c uruille

Äänestä

Luettelenpa minäkin muutamia minua miellyttäviä
J S Bach´in sävellyksiä tai niiden osia, joita vielä ei ole mainittu:
Arioso
Brandenburgilaiset konsertot nrot 2-5
Cembalokonsertto nro 3 D-duuri
Cembalokonsertto nro 4 A-duuri
Preludi "Ave Maria"
Englantilainen sarja; nro 2 a-molli ja 6 d-molli
Goldberg-muunnelmat; 14 kaanonia
Johannespassio; kuorokoraalit nro 67 ja nro 68
Jouluoratorio
Kantaatti nro 82, nro 106, nro 123, nro 159 ja
nro 208 (erityisesti aaria "Schafe können
sicher..."
Konsertto kahdelle cembalolle; nro 1 c-molli ja
2 C-duuri
Konsertto kolmelle cebmbalolle nro 1 d-molli
Konsertto neljälle cembalolle a-molli
Koraalialkusoitto "Wer nur den Lieben Gott..."
Kuusi Schüblerkoraalia
Matteuspassio, erityisesti sen loppukuoro
Sarja nro 3 D-duuri; erityisesti osa "Aria"
Ranskalainen sarja nro 5 G-duuri
Sonaatti huilulle ja cembalolle nro 1 h-molli Sonaatti viululle ja cembalolle nro 2 Es-duuri
Toccata ja fuuga C-duuri BWV564
Toccata ja fuuga d-molli BWV565
Urkukonsertto G-duuri
Urkukoraaleista esim. "Allein Gott in der Höh
sei Ehr" BWV662; Der Tag, der ist so
freudenreich" BWV632; "Jesus Christus,
unser Heiland" BWV626; "Nun komm der Heiden
Heiland" BWV659 ja "Wachet auf; ruft uns die
Stimme" BWV645.
Siinä muutamia.

Äänestä
  • maailman tunnetuin urkukappale toccata ja fuuga d-molli bwv565 ei edes ole bachin... hieno, kiva soittaa mutta pirun vaikea esitettävä/levytettävä. niin läpinäkyvä se on... konsertoista vain yksi on bachin käsialaa, muut sovituksia esim. vivaldilta... g-duuri on prinssi johan ernstin (b oli hänen palveluksessaan weimarissa) sävellys. tosi huono sävellys kaiken lisäksi! yksinkertainen! jokaisen aloittelevan urkurin kokoelma, 8 pientä preludia ja fuugaa eivät nekään ole jsb:n tuotantoa. säveltäjä kandidaatteja on 2. isä ja poika mutten muista nimiä, sori... leipzigin koraaleista löytyy hienoja, samoin schübler-koraaleista. orgelbüchleinissakin on pari nättiä. suuremmat preludit/fantasia/toccatat ja fuugat on hienoja! oma kestohittini on g-duuri fantasia bwv572.

    Äänestä

soitettuna viululla ja uruilla. Pop-biitti myös kiva lisämauste.

Äänestä
  • sooloselosarja tietty!

    Äänestä

  • sellosarja kirjoitti:

    sooloselosarja tietty!

    Soolosellosarja, just!

    Äänestä

Ehdoton suosikkini Bachilta

Äänestä
  • on ehdottomasti parhaasta päästä. Ainoa B:n säilynyt kantaatti, jossa on tuplakuoro. Tosin teoksesta on säilynyt vain ensimmäinen osa.

    Kannattaa tutustua ennen kuuntelua syyhyn (Raamatun tekstiin), joka sai B:n innoittumaan ja vaikuttumaan niin paljon, että sai aikaiseksi tuon teoksen. Nun ist das Heil und die Kraft...

    Tuostakin teoksesta on useita äänityksiä. Kannattaa kuunnella hyvillä kuulokkeilla ja dynamiikaltaan kompressoimatonta/mahd. vähän kompressoitua versiota. Kuten muulloinkin samankaltaista äänitystä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Se pastian kirjoitti:

No niin, nyt haluaisin, että kerrotte J.S.Bachin suosikkisävellyksenne.

Omani: Brandenburgilainen nro.5 D-duuri, Kantaatti BWV147, Matteus-passio, viulukonsertto a-molli BWV 1041, Viulukonsertto E-duuri BWV1042, Toccata ja fuuga d-molli "dorian" (BWV538)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu