Konemusiikin luojat ei kyllä hallitse muuta kuin dataamisen. Sitten ku he alkavat käyttämään instrumentteja niin heitä voi alkaa kutsua muusikoiksi ja sen jälkeen heidän luomisiaan musiikiksi.
Niin
ake
4266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kun jaoit tämän kanssamme :D
Eikö syntikkakin kuitenkin ole tähän päivään asti ollut instumentti?
...mennä heittää vaik laser pointtiin tunnin setin, kun konemusiikin tekeminen on susta ilmeisen helppoa. Tule ja yllätä meidät!!
osaa soittaa muuta intsrumenttia kuin rumpuja, olen kuitenkin suht menestyksekkäästi 8 vuotta konemusiikkia tehnyt. Voisin väittää, että konemusiikin teko on huomattavasti vaativampaa, kuin tuo akustisilla soittimilla musiikin tekeminen. Kuitenkin konemusiikissa on oltava näkemys jokaiseen soundiin, bändissä soittajat keskittyvät vain omaan soitantaansa. Olen yhtä mieltä kirjoittajan kanssa, että tämä ns. hittikonemusiikki on hyvinkin sielutonta ja kaavoihin kangitunutta, mutta aiheeseen voi tutustua ja löytää konemusiikista jotain taiteellistakin. Tämä hittimusiikkihan menee paljon undergroundtechnon jalan jäljissä ja käyttää samoja elementtejä hieman yksinkertaistetusti. Mutta kehotan jokaista tutustumaan aiheeseen, ennemmin kuin tuomitsemaan tuosta noin vaan. Ja tiedän, että tämä alkuperäinen kirjoitus oli provo, mutta halusin silti antaa omaa näkökantaa aiheesta.