Joulun jp päivät ???????????????

mitenkäkö???

Hei! Eli olen kuukausipalkalla ja nyt mietinkin noita jp korvauksia.Minun työpäiväni sattuvat maanantaista-lauantaihin.Miten monta jp päivää siitä kertyy? eli onko se niin että esim.itesnäisyyspäivä viikolla minulla olisi pitänyt olla 3 vapaata.pidin kolmen viikon jaksossa ihan vaan ne normaalit 6 pvää eli kaks per viikko.olenko nyt ihan hakosessa vai olisiko kuulunut 3 lisää listaan.Tuntipalkkalaiset olivat saaneet 3 päivän jp palkan ja minulta oli ensin poistettu kaksi päivää kuukausipalkasta jonka jälkeen ne oli lisätty jp päivinä takasin mutta eihän se noin voi mennä.

Eli laskin nuo itsenäisyyspäivän ja jouluaaton ja joulupäivän ja tapanin niihin kuuten päivään.


Ja syy miksi en liittoon soita on se että täältä saa maalaisjärjelläkin ymmärettävän vastauksen.

3

3131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3-vuototyö

      Minä ainakin sain jp-päivistä erilliset sunnuntai tai aatto korvaukesteu kuukausipalkan päälle.

    • MMMMMM

      Eli ilmeisesti olet mara-alalla,kun JP-päivistä puhut...

      Ensinnäkin,tapaninpäivästä ei kerry jp-päivää.Itsenäisyyspäivä,joluluaatto ja päivä kerryuttävät.

      Jp-päivien pitämisestä sanotaan tessissä niin,että 1.7-31.12 kertyneet jp-päivät tulee antaa seuraavan vuoden heinäkuun loppuun mennessä.Eli ei siis samalla viikolla mille ko. päivä sattuu,silloinhan vasta ansaitset sen jp-päivän.Ja meillä ainakin kuukausipalkkalaisilla se ei näy palkassa mitenkään,sehän on vaan palkallinen vapaapäivä...eli sittä ei siis makseta kuukausipalkan päälle mitenkään.

      • .......

        Mutta jos olet kk-palkkainen ja teet töitä ma-pe ja lauantaille sattuu jp-päivä niin saako sen rahana vai vapaapäivänä sitten myöhemmin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      25
      3148
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      823
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      760
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      720
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      36
      614
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      601
    7. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      41
      550
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      20
      549
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      539
    10. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      531
    Aihe