miksi vaimo

Minkälaiset miehet antavat vaimojensa lukea sähköpostinsa? He,jotka ovat "tossun alla" vai sellaiset,jotka ovat jo pettäneet vaimonsa luottamuksen jollain tavalla???? Epäilen viimeistä!!!!Kokemusta???
141954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Me miehet ollaan varsinkin sitten olevinaan niin rehellisiä varsinkin jos meillä on jotakin salattavaa... ;)

Äänestä

En usko että kukaan lukee aiheetta, aina on jokin "painava" syy. Esim. nyt se klassinen, eli vahva epäily pettämisestä (tai salailusta - vakavammasta sellaisesta - ylipäätään).

Äänestä
  • Kannattaa silti muistaa, että myös sähköpostit ovat
    kirjesalaisuuden alaisia, eli posteja luvatta lukeva
    syyllistyy rikokseen.

    Äänestä

  • Kjip kirjoitti:

    Kannattaa silti muistaa, että myös sähköpostit ovat
    kirjesalaisuuden alaisia, eli posteja luvatta lukeva
    syyllistyy rikokseen.

    Avatun eli varsinaisen vastaanotajan jo lukeman sähköpostin lukeminen ei ole rikos. Mutta en hyväksyisi kenenkään henkilökohtaisia viestejäni tutkivan. Tuskin se lähettäjäkään on sitä julkiseksi tarkoittanut. Moraalista ennen kaikkea on kysymys. Kaikilla on oikeus yksityisyyteen mutta varmimminhan ne yksityiset viestit pysyvät yksityisinä salasanalla turvattuna.

    Äänestä

  • ante-ros kirjoitti:

    Avatun eli varsinaisen vastaanotajan jo lukeman sähköpostin lukeminen ei ole rikos. Mutta en hyväksyisi kenenkään henkilökohtaisia viestejäni tutkivan. Tuskin se lähettäjäkään on sitä julkiseksi tarkoittanut. Moraalista ennen kaikkea on kysymys. Kaikilla on oikeus yksityisyyteen mutta varmimminhan ne yksityiset viestit pysyvät yksityisinä salasanalla turvattuna.

    Ei se ihan noinkaan mene. Et sinä saa mennä luvatta
    toisen posteja tutkimaan, vaikka hän olisikin ne
    jo lukenut. Sähköpostissa on useimmiten salasana,
    jonka syöttämällä tunkeudut toisen suojattuun
    sähköpostiin. Sama juttu kännykän PIN-koodissa.

    Eihän edes työnantajalla ole nykyään oikeutta lukea
    työntekijän yksityisiä sähköpostiviestejä. Jos esim.
    lomalla olevalle on tullut työnantajalle välttämätön
    viesti, sen avaamisesta on tehtävä kirjallinen
    selvitys ja siitä on ilmoitettava ko. henkilölle.
    Nuo välttämättömät viestit tunnistetaan lähettäjän
    yms. avulla.

    Äänestä

a. mies voipi olla rehellinen, jolla ei oikeasti ole mitään salattavaa.

b. mies voipi olla epärehellinen, jolla ei ole salattavaa tässä sähköpostissa, koska vieraiden naisten kanssa kirjoitellaan toisella sähköpostilla.

Äänestä

Itselle ei tulisi mieleenkään katsoa toisen postia. Jos "äijäni" puhelin soi,ja hän itse ei ole lähettyvillä, vien puhelimen hänelle katsomatta, kuka soittaa. Ehkäpä siksi, että ei ole vielä ollut aihetta epäillä mitään. Ja ehkä myös siksi, että emme ole vielä kihloissakaan...

Äänestä

Tuskin voi sanoa, että juuri tietynlainen mies antaa naisen lukea sähköpostinsa. Minä ainakin voisin tyttöystäväni lukea sähköpostini, jos se hänestä onnellisemman tekisi. En käsittele salaisia asioitani sähköpostilla ja vaikka käsittelisin, niin tuskin siellä mitään sellaista on, josta tyttöystäväni jotain hyötyisi.

Ennemmin kysyisin millainen vaimo haluaa lukea meihensä sähköpostit? Sellaiset, joilla on lapsellisen huono itsetunto vai joiden mies on pettänyt luottamuksen? Epäilen ensimmäistä!

Äänestä

no, esim. sellaiset jotka töiden puolesta joutuvat tsekkaamaan kaikki tulevat postit.
Yleensä duuniposti on duunia ja henk.koht posti hoidetaan muuta kautta jos tarvetta on.,
Sähköposti on kyllä tyly väline, se saa ihmiset kuvittelemaan vaikka, mitä jos alkaa potaskaa leperrellä asia-aiheissakin.

Turha kumminkaan kuvitella, että vaimot myös vastailisivat miestensä nimissä. Kyllä lähettäjä meillä aina on se kenen nimi alaa lukee!

Äänestä

Jolla itsellä on hyvin harvoin aikaa tai kiinnostusta istua tietokoneella. Sitä paitsi ei minulla ole mitään salattavaa vaimoltani, niin miksen antaisi lukea?

Äänestä

Mies jolle tulee sähköpostia muilta naisilta ja vieläpä intiimejä henk.kohtaisia, eli pettäjät kiinni ja saunan taa ja nirri pois.

Äänestä
  • TÄYSIN SAMAA MIELTÄ!!

    Pettäjät multiin.

    Äänestä

  • kanssa olen kirjoitti:

    TÄYSIN SAMAA MIELTÄ!!

    Pettäjät multiin.

    Pysykää asiassa.Lukekaa ensimmäinen!!!!!!

    Äänestä

  • lukee? kirjoitti:

    Pysykää asiassa.Lukekaa ensimmäinen!!!!!!

    Miksi mies pettää? siitähän on kyse kun mies ei halua, että vaimo/tyttöystävä saisi tietää suhteesta mitään. Miestä vaan vituttaa kun jää kii.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lukee miehensä "postia... kirjoitti:

Minkälaiset miehet antavat vaimojensa lukea sähköpostinsa? He,jotka ovat "tossun alla" vai sellaiset,jotka ovat jo pettäneet vaimonsa luottamuksen jollain tavalla???? Epäilen viimeistä!!!!Kokemusta???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu