Yksin, hylätty, epäonnistunut ja tarpeeton!
nettirabbi
1214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
otsikko sinulla nimimerkki nettirabbi. Tuli vaan mieleeni ja haluan kommentoida sitä, että jos ajattelee itsestään, että on epäonnistunut ja tarpeeton, ei kyllä arvosta Jumalan luomistyötä pätkääkään. Ei Jumala ole luonut epäonnistuneita ja tarpeettomia ihmisiä. Hän on luonut ihmisiä, joilla on kaikki kyvyt ja lahjat onnistumiseen. Jokainen ihminen on Jumalan suuri luomistyö ja jokaisella on tarkoitus. Jokaisella ihmisellä on kykyjä ja lahjoja, joilla Jumala on siunannut juuri tätä tiettyä ihmistä. Muilla voi olla muunlaisia lahjoja, mutta kaikki on tarpeellisia ja hyödyllisiä.
Ihminen voi olla yksinäinen. Se voi olla seurausta omasta valinnasta tai muiden valinnasta. Useimmilla ihmisilla on kuitenkin kyky ottaa kontakteja muihin. On olemassa erilaisia kerhoja, yhdistyksiä, puhelimia, tietokoneita ja kirjeitä, joiden avulla voi yhteyttä pitää muihin Jumalan luomiin.
Hyljättyjä ihmisiä on olemassa. Elämän ei ole tarkoituskaan olla "ruusuilla tanssimista". On siunaus, että voimme kokea myös niitä negatiivisia kokemuksia, että viisastuisimme ja tulisimme tuntemaan myös elämän varjopuolia. Nämä negatiiviset kokemukset vahvistavat meitä ja ymmärrämme siten myös muita, jotka ovat kovien kokemusten keskellä.
Haluan vaan sanoa tällä kirjoituksella, että tsemppiä vaan kaikille ihmisille tällä elämän tiellä. Ollaan kiitollisia Jumalalle kaikista kokemuksista ja käännetään ne nurjat asiatkin vahvuuksiksi. Ja ennenkaikkea arvostetaan itseämme, sillä me ollaan Jumalan luomia ja hän arvostaa ja RAKASTAA meitä.