Aloitin muutamia päiviä sitten syömään suolatabletteja,kun natrium on alhaalla. Se johtuu Trileptalista,jota menee aamuin illoin 2 1/2 tbl epilepsiaan. Suolatabletteja menee aamuin illoin 1 tbl päivässä. Onko siitä jotain haittaa? lääkärille sain soittoajan vasta ensi torstaiksi. Natrium on ollut alhaalla viime kesästä lähtien. Se aiheuttaa väsymystä,heikotusta ja olen muutaman kerran pyörtynytkin. Nyt noilla suolatableteilla jotenkin pysyn kunnossa. Lääkäri vaan viimeksi sanoi,jos kotikonstit eivät auta nostamaan natriumia,sitten vaihdetaan lääkitystä. Olen yrittänyt syödä suolaisia herkkuja ja lisännyt ruokaan suolaa,mutta eihän suolaa voi nyt loputtomiin syödä? En jaksa tätä. Seuraavaksi mätkäytän lääkärille,että kirjoittaa respetin suolatableteille,tai sitten vaihdetaan lääkitystä. Mahtaako kukaan muu paiskia ongelman kanssa,vai olenko ainut,joka kärsii? antakaa neuvoja,vaikka ette olekaan lääkäreitä.
alhainen natrium
4
14713
Vastaukset
- suolaa suolaa
Ollessani kuukausia sairaalassa vaikean leikkauksen jälkeen, suola-arvoni laskivat. Kehoitettiin syömään suolapitoista ruokaa ja sipsejä. Saatoin vetää paketin suolalihaa naamaani kertaheitolla, jotta olo kohenisti. Lopuksi annettiin suolatabletteja, mutta ne oksettivat sillä kun se imeytyi mahalaukkuun niin tuli paha olo. Mieluummin söisin kyllä suolapitoista ruokaa ja sipsejä ja muuta vastaavaa, jos mahdollista. Ikävä vaiva ja huono olo tosin tulee kyllä jos tuo suola puuttuu elimistöstä.
- Anonyymi
Pähkinät jotka on maustettu suolalla ovat kanssa hyvä suolan lähde ja suola silliä perunoiden kanssa on kanssa tehokasta .
- Anonyymi
Trilbtal kuulemma ja Tiina Saarelsinen hetti Vimpatin kehiin täysi fiasko näkö ja kävely ei onnistu.
Nyt 5.9.soittaa minkä keksii nyt.
Myös alkoholittoman oluen kielsi. Juon sitä edelleen. Pyydän uudet kuvat päästä ja toisen lääkärin lausuntoja.- Anonyymi
Minulla myös alhainen na-arvo.
Olin diabetesvuosikontrollissa
Kysyttiin vaan hikoilenko, sanoin etten ollenkaan.
Eikä ole kovinkaan alhainen, mutta mainitsi siitä.
Nyt näkyi käynnistä, että vältettävä liiallista vedenjuontia. En todellakaan juo liiaksi. Päinvastoin, aina silloin vaan juon, kun muistan. Kehoitetaanhan juomaan 1-2 litraa, tai enemmänkin.
Nyt olin leikkauksessa, sairaala (3vko), tunnetusti vähäsuolaista ruokaa. Nyt kotona tekee mieli suolaisempaakin.
Olisiko, tai liittyisikö jotenkin vähäpissaisuus tuohon alhaisuuteen. Tai mitä se syksyn jälkeen olisi. Nyt 10min. päästävä wvc, mitään ei tule, tai tippa vaan.
Saraalassakin sain öisinkin käydä useaan kertaan wc. Ehkä paheni, kun oli katetri onkin aikaa. Tuleeko teillä normaalimäärä. Ei oikein mukava. Saa juosta turhan takia.
Tai yritänkin juoda vettä enemmän, kun mitään tule.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1226598MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny535654Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.764416NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun844296Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja924049Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841426- 791235
- 3341227
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a51167Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?35978