Aloitin muutamia päiviä sitten syömään suolatabletteja,kun natrium on alhaalla. Se johtuu Trileptalista,jota menee aamuin illoin 2 1/2 tbl epilepsiaan. Suolatabletteja menee aamuin illoin 1 tbl päivässä. Onko siitä jotain haittaa? lääkärille sain soittoajan vasta ensi torstaiksi. Natrium on ollut alhaalla viime kesästä lähtien. Se aiheuttaa väsymystä,heikotusta ja olen muutaman kerran pyörtynytkin. Nyt noilla suolatableteilla jotenkin pysyn kunnossa. Lääkäri vaan viimeksi sanoi,jos kotikonstit eivät auta nostamaan natriumia,sitten vaihdetaan lääkitystä. Olen yrittänyt syödä suolaisia herkkuja ja lisännyt ruokaan suolaa,mutta eihän suolaa voi nyt loputtomiin syödä? En jaksa tätä. Seuraavaksi mätkäytän lääkärille,että kirjoittaa respetin suolatableteille,tai sitten vaihdetaan lääkitystä. Mahtaako kukaan muu paiskia ongelman kanssa,vai olenko ainut,joka kärsii? antakaa neuvoja,vaikka ette olekaan lääkäreitä.
alhainen natrium
4
12601
Vastaukset
- suolaa suolaa
Ollessani kuukausia sairaalassa vaikean leikkauksen jälkeen, suola-arvoni laskivat. Kehoitettiin syömään suolapitoista ruokaa ja sipsejä. Saatoin vetää paketin suolalihaa naamaani kertaheitolla, jotta olo kohenisti. Lopuksi annettiin suolatabletteja, mutta ne oksettivat sillä kun se imeytyi mahalaukkuun niin tuli paha olo. Mieluummin söisin kyllä suolapitoista ruokaa ja sipsejä ja muuta vastaavaa, jos mahdollista. Ikävä vaiva ja huono olo tosin tulee kyllä jos tuo suola puuttuu elimistöstä.
- Anonyymi
Pähkinät jotka on maustettu suolalla ovat kanssa hyvä suolan lähde ja suola silliä perunoiden kanssa on kanssa tehokasta .
- Anonyymi
Trilbtal kuulemma ja Tiina Saarelsinen hetti Vimpatin kehiin täysi fiasko näkö ja kävely ei onnistu.
Nyt 5.9.soittaa minkä keksii nyt.
Myös alkoholittoman oluen kielsi. Juon sitä edelleen. Pyydän uudet kuvat päästä ja toisen lääkärin lausuntoja.- Anonyymi
Minulla myös alhainen na-arvo.
Olin diabetesvuosikontrollissa
Kysyttiin vaan hikoilenko, sanoin etten ollenkaan.
Eikä ole kovinkaan alhainen, mutta mainitsi siitä.
Nyt näkyi käynnistä, että vältettävä liiallista vedenjuontia. En todellakaan juo liiaksi. Päinvastoin, aina silloin vaan juon, kun muistan. Kehoitetaanhan juomaan 1-2 litraa, tai enemmänkin.
Nyt olin leikkauksessa, sairaala (3vko), tunnetusti vähäsuolaista ruokaa. Nyt kotona tekee mieli suolaisempaakin.
Olisiko, tai liittyisikö jotenkin vähäpissaisuus tuohon alhaisuuteen. Tai mitä se syksyn jälkeen olisi. Nyt 10min. päästävä wvc, mitään ei tule, tai tippa vaan.
Saraalassakin sain öisinkin käydä useaan kertaan wc. Ehkä paheni, kun oli katetri onkin aikaa. Tuleeko teillä normaalimäärä. Ei oikein mukava. Saa juosta turhan takia.
Tai yritänkin juoda vettä enemmän, kun mitään tule.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ja taas ammuttu kokkolassa
Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.585636- 1024700
Helena Koivu on äiti
Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.3882784Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?
Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s811284Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.
Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved3381086- 65931
- 28883
Sydämeni on sinun luona
Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun46856Trump ja Venäjä
Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja108846Jatkuva stressitila
On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan52819