alhainen natrium

kärsii

Aloitin muutamia päiviä sitten syömään suolatabletteja,kun natrium on alhaalla. Se johtuu Trileptalista,jota menee aamuin illoin 2 1/2 tbl epilepsiaan. Suolatabletteja menee aamuin illoin 1 tbl päivässä. Onko siitä jotain haittaa? lääkärille sain soittoajan vasta ensi torstaiksi. Natrium on ollut alhaalla viime kesästä lähtien. Se aiheuttaa väsymystä,heikotusta ja olen muutaman kerran pyörtynytkin. Nyt noilla suolatableteilla jotenkin pysyn kunnossa. Lääkäri vaan viimeksi sanoi,jos kotikonstit eivät auta nostamaan natriumia,sitten vaihdetaan lääkitystä. Olen yrittänyt syödä suolaisia herkkuja ja lisännyt ruokaan suolaa,mutta eihän suolaa voi nyt loputtomiin syödä? En jaksa tätä. Seuraavaksi mätkäytän lääkärille,että kirjoittaa respetin suolatableteille,tai sitten vaihdetaan lääkitystä. Mahtaako kukaan muu paiskia ongelman kanssa,vai olenko ainut,joka kärsii? antakaa neuvoja,vaikka ette olekaan lääkäreitä.

4

14713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suolaa suolaa

      Ollessani kuukausia sairaalassa vaikean leikkauksen jälkeen, suola-arvoni laskivat. Kehoitettiin syömään suolapitoista ruokaa ja sipsejä. Saatoin vetää paketin suolalihaa naamaani kertaheitolla, jotta olo kohenisti. Lopuksi annettiin suolatabletteja, mutta ne oksettivat sillä kun se imeytyi mahalaukkuun niin tuli paha olo. Mieluummin söisin kyllä suolapitoista ruokaa ja sipsejä ja muuta vastaavaa, jos mahdollista. Ikävä vaiva ja huono olo tosin tulee kyllä jos tuo suola puuttuu elimistöstä.

      • Anonyymi

        Pähkinät jotka on maustettu suolalla ovat kanssa hyvä suolan lähde ja suola silliä perunoiden kanssa on kanssa tehokasta .


    • Anonyymi

      Trilbtal kuulemma ja Tiina Saarelsinen hetti Vimpatin kehiin täysi fiasko näkö ja kävely ei onnistu.
      Nyt 5.9.soittaa minkä keksii nyt.
      Myös alkoholittoman oluen kielsi. Juon sitä edelleen. Pyydän uudet kuvat päästä ja toisen lääkärin lausuntoja.

      • Anonyymi

        Minulla myös alhainen na-arvo.
        Olin diabetesvuosikontrollissa
        Kysyttiin vaan hikoilenko, sanoin etten ollenkaan.
        Eikä ole kovinkaan alhainen, mutta mainitsi siitä.
        Nyt näkyi käynnistä, että vältettävä liiallista vedenjuontia. En todellakaan juo liiaksi. Päinvastoin, aina silloin vaan juon, kun muistan. Kehoitetaanhan juomaan 1-2 litraa, tai enemmänkin.
        Nyt olin leikkauksessa, sairaala (3vko), tunnetusti vähäsuolaista ruokaa. Nyt kotona tekee mieli suolaisempaakin.
        Olisiko, tai liittyisikö jotenkin vähäpissaisuus tuohon alhaisuuteen. Tai mitä se syksyn jälkeen olisi. Nyt 10min. päästävä wvc, mitään ei tule, tai tippa vaan.
        Saraalassakin sain öisinkin käydä useaan kertaan wc. Ehkä paheni, kun oli katetri onkin aikaa. Tuleeko teillä normaalimäärä. Ei oikein mukava. Saa juosta turhan takia.
        Tai yritänkin juoda vettä enemmän, kun mitään tule.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      122
      6598
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      53
      5654
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      76
      4416
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      84
      4296
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      92
      4049
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1426
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      79
      1235
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      334
      1227
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      5
      1167
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      35
      978
    Aihe