Suku tärkeä

Sukurakas

Minusta suku ja perhe ovat tosi tärkeitä.
Sisarussarjamme pitää paljon yhteyttä ja on hyvä, että näin jo yli nelikymppisenä on paljon sisaruksia.
Sukujuhlissa on myös kiva käydä, näkee sellaisia serkkuja ja pikkuserkkuja, joita ei muuten tapaisi.
Ei kaikki sukulaiset tarvitse ystäviä olla, mutta kyllä meidän suvussa tavataan mielellään ja yhteiset juhlat kokoavat mukavasti porukkaa.

13

4009

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • blondi-72hki

      muuta sukua en näe koska he asuvat niin kaukana mutta sisarusteni kanssa olen todella läheinen samoin isäni kanssa johon olen tutustunut uudestaan monen vuoden tauon jälkeen.. Mieheni suvusta rakkaimmat ovat hänen isänsä äiti ja isänsä veli,appi oli rakas kun hän vielä' eli.

    • Terapeutti

      Niinpä niin. Suku on parhaimmillan suuri voimavara, muuta voi se myös olla melkoinen rasite ja ahdistuksen aihe. Riippuu niin millaiset sukulaiset sattuu saamaan. Sanotaanhan nimittäin niinkin, että "sisarukset saamme sattumalta, ystävät valitsemme." Mielestäni ihmisellä itsellään on oikeus valita, kuinka paljon oman sukunsa kanssa haluaa olla tekemisissä. On väärin ajatella, että pelkästään veri velvottaisi kanssakäymiseen, jos se itselle tuntuu olevan lähinnä tuskaa. Ihmisellä on oikeus ympäröidä itsensä ihmisillä, jotka saavat hänet tuntemaan itsensä hyväksi. Onni ja autuus, jos omat sukulaiset saavat parhaat puolet esiin, ja sukujuhlat ovat suurin riemunaihe. Haluan kuitenkin tuoda esille, että kolikolla on tämä kääntöpuolikin.

      Sanoisin niin, että perhe/suku on samalla kertaa sekä paras etä pahin. Siinäpä sitä riittää haastetta elämän ajaksi...

      • Sepe

        On se elämä liian lyhyt siihen pahimpaan. Pidetään huoli ettei itse olla niitä pahiksia.


      • rajat kaikella
        Sepe kirjoitti:

        On se elämä liian lyhyt siihen pahimpaan. Pidetään huoli ettei itse olla niitä pahiksia.

        itse tavata alkoholisoitunutta siskoani sillä hän on loukannut minua enempi kun kukaan muu koskaan.Miksi minun pitäs kestää tällästä vaikka hän vetoaa juuri tuohon:verenperintöön!

        Mitä vähempi hänestä kuulen sitä parempaa elämäni on.Alkoholi on pilannut hänen ajattelutapaansa ja hänestä kaikki jotka ei ole samaa mieltä hänen kanssaa on:idiootteja!

        En jaksa kuunnella sillä kielenkäyttö on törkeää ja hän ei kunnioita kenenkään sukulaisen yksityisyyttä.

        Välit on poikki ja pysyy!


      • lonkka

        Ohan se turvallista sulkea kaikki, ja juosta maailmalle karkuun.


    • rthfrthrfth

      Ainakin suku on kauhea risti ihmiselle.

    • blackmagictiger

      NO JAA.NO JOO.ENPÄ TIEDÄ MUTTA KYLLÄ EHKÄ HEI NEKIN KAVERIT ON TUTTUJA JOITA SÄ TUNNET JO ENNESTÄÄN

    • Ei Sukurakas!

      Loppujen lopuks sitä paremmin sukulaisten kanssa tulee toimeen, mitä vähemmän niitä tapailee ja on yhteydessä.

      • Parhaat ystävät

        jeesaavat, jos tarvii ja päinvastoin.


    • mutta ei niin

      tärkeitä että tarttis sietää selän takana panettelua. Niitäkin sukulaisia löytyy jotka eivät osaa muuta kuin mustamaalata sukulaisiaan aina kun joku ei ole paikalla. Pahimpia ovat ne jotka pitävät itseään niin täydellisinä etteivät edes tajua muiden huomaavan että kyse vain heikosta itsetunnosta. Yhdelle kun kerrot privaatisti niin jo toinen on sitä asiaa kyselemäs. Itse en moiseen ryhdy, on sen verran kunnioitus itseään kohtaan ettei ALENNU samaan.

    • viiru

      olkaa onnellisia joilla on hyvin suvun kanssa.
      mulla ei ole

      • mulla

        En ole suvun kanssa missään tekemisissä, eipähän tartte kenenkään kanssa riidellä.


    • Taidat olla nainen..?!? Naisen tukiverkko koostuu äidistä, suvusta ja poliisista..! Kun ei omat kyvyt riitä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe