Hara-raha

tuleva työtön...kö?

Valmistun pian amk:sta ja joudun työttömäksi... tai sitten en. Tiedossa olisi nimittäin hara-paikka, jos vain olen harakelpoinen. Työnantaja itse pyysi minua hommiin.

Yritin etsiä mol.fi:stä ja KELAlta tietoa, mutten ole nyt ihan varma... olen alle 25-vuotias, ammatillisen koulutuksen pian omaava ja kohta työtön työnhakija. Eikös mun pitäisi olla harakelpoinen?

Onko tuota hara-rahaa enää olemassa vai onko se sama asia kuin työmarkkinatuki? Ja kutsutaanko haratyötä virallisesti työelämävalmennukseksi (löytyy mol.fi:stä)? Ja saako työmarkkinatuen lisäksi päivärahaakin?

T: ensi kertaa työttömäksi joutuva, joka ei tiiä mistään mittään :)

6

5426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varmaankin

      Kai siinä täytyy olla työelämävalmennuksesta kysymys. Siihen pääsyyn riittää, jos on ammatillinen koulutus tai vähintään 25v ikää, molempien ehtojen ei tarvitse toteutua. Tämä erotuksena työharjoittelusta, joka on nuorille ammatillista koulutusta vailla oleville.

      Etuudet: työmarkkinatuki, asumistuki ja 8€/työpäivä ylläpitokorvausta. Kesto rajattu, muistaakseni enintään 10kk. Homma voi olla ihan OK, jos firma on luotettava ja aidosti haluaa kouluttaa sinusta osaavan työntekijän itselleen.

      • tuleva työtön...kö?

        Kiitti nopeasta vastauksesta! Yritys on luotettava. Työnantaja on todellakin huipputyyppi, olen tuntenut hänet yli 10 vuotta ja kemiat käyvät hienosti yhteen. Tulevista työtehtävistä, työajoista jne. olemme jo jutelleet.

        Onkos muilla tietoa, onko se hara-raha sitten kuollut ja kuopattu vai eri asia kuin työmarkkinatuki?


      • pekkapp
        tuleva työtön...kö? kirjoitti:

        Kiitti nopeasta vastauksesta! Yritys on luotettava. Työnantaja on todellakin huipputyyppi, olen tuntenut hänet yli 10 vuotta ja kemiat käyvät hienosti yhteen. Tulevista työtehtävistä, työajoista jne. olemme jo jutelleet.

        Onkos muilla tietoa, onko se hara-raha sitten kuollut ja kuopattu vai eri asia kuin työmarkkinatuki?

        harkitse kaksi kertaa ennen kuin menet hänelle töihin. Ystävyys ja tuloksen tekiminen ovat huonoin mahdollinen kumppani.


      • tuleva työtön...kö?
        pekkapp kirjoitti:

        harkitse kaksi kertaa ennen kuin menet hänelle töihin. Ystävyys ja tuloksen tekiminen ovat huonoin mahdollinen kumppani.

        Ei hän ystävä ole, harrastukseni ohjaaja. Olen siis hänen asiakkaansa ja opintojen kautta ollaan tehty ammatillistakin yhteistyötä :)


      • 98kdy

        Työelämävalmennuksen kesto voi olla 12 kk, erityistapauksissa jopa 18 kk, jos sinulla on työmarkkinatukioikeus. Tässä työkkäri käyttää harkintaa. Mene ihmeessä, jos pääset! Saat "jalan oven väliin", voit saada siitä pysyvän työn ja ainakin saat työkokemusta ja ansioluetteloosi merkittävän lisän!


    • tuleva työtön...kö?

      HUHUUU!

      Onko kellään kokemusta hara-työstä lähiajoilta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3613
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2459
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2294
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2057
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1572
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1519
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1309
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1302
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      266
      1275
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1265
    Aihe