Olen seurustellut pitkään poikaystäväni kanssa. Asiat on ihan hyvin, mutta laihuuteni on ilmeisesti miehelle ongelma, tai no, ainakin jollain tapaa häiritsevä seikka. Pituus on 172cm, paino 47kg. Harrastan budo-lajeja ja maratonia jonka vuoksi kai ei se paino tuosta nouse eikä muutenkaan, aina tällainen hyshyshyttynen oon ollut. Itse olen sinut vartaloni kanssa, mutta mies kaipaa kovasti vähän kurveja. Sanoo että halatessa tuntuu kuin toteemipaalua halaisi :( Myös termit soppaluu, luuranko ja monet muut "heitot" on jokapäiväisiä. Kaikesta huolimatta mies on kultainen, ja häntä rakastan, ja hän minua.
No, tässä eräänä iltana mies sanoi että jos vain haluan, hän voi kyllä kustantaa silikonit. Rintavarustukseni on kokoa 75 AA, ja ehdotus oli että jos harkitsisin vaikka edes C-kuppiin siirtymistä. Tyrmäsin miehen idean täysin. Ensinnäkin urheilu on elämäni prioriteetti nro 1, juokse nyt maratonia hirveitten tekomelonien kanssa. Ja muussakin urheilussa, tiellähän ne tissit ovat. Pelkkä ajatuskin siitä että kehooni tungettaisiin jotain silikonimöhkäleitä saa voimaan pahoin.
Seuraava ehdotus koskisi varmaan olematonta takapuoltani jota hän kutsuu termillä: jalanjatke. Eikö niitäkin operoida nykyään ties millä konsteilla kurvikkaammiksi, en tiedä, eikä kiinnosta.
Pointti tässä nyt kuitenkin on se, että olisin ehkä piirun verran onnellisempi jos mies hyväksyisi vartaloni sellaisena kuin se on.
Koen että naisellisuus, se todellinen naisellisuus asuu korvien välissä ja ennenkaikkea - sydämessä.
Onko ne pyöreät rinnat ja takapuoli niin jumalattoman oleellisia asioita jos nainen on muuten naisellinen.
No, tässä eräänä iltana mies sanoi että jos vain haluan, hän voi kyllä kustantaa silikonit. Rintavarustukseni on kokoa 75 AA, ja ehdotus oli että jos harkitsisin vaikka edes C-kuppiin siirtymistä. Tyrmäsin miehen idean täysin. Ensinnäkin urheilu on elämäni prioriteetti nro 1, juokse nyt maratonia hirveitten tekomelonien kanssa. Ja muussakin urheilussa, tiellähän ne tissit ovat. Pelkkä ajatuskin siitä että kehooni tungettaisiin jotain silikonimöhkäleitä saa voimaan pahoin.
Seuraava ehdotus koskisi varmaan olematonta takapuoltani jota hän kutsuu termillä: jalanjatke. Eikö niitäkin operoida nykyään ties millä konsteilla kurvikkaammiksi, en tiedä, eikä kiinnosta.
Pointti tässä nyt kuitenkin on se, että olisin ehkä piirun verran onnellisempi jos mies hyväksyisi vartaloni sellaisena kuin se on.
Koen että naisellisuus, se todellinen naisellisuus asuu korvien välissä ja ennenkaikkea - sydämessä.
Onko ne pyöreät rinnat ja takapuoli niin jumalattoman oleellisia asioita jos nainen on muuten naisellinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Vai että mies ehdottaa sulle silikooneja? kylläpä se rakastaa sua sellaisena kuin olet eikö vain?
Pituus on 172cm, paino 47kg. ja hankkisit itsellesi kuppi C ?? painat ihan LIIAN VäHäN kuule!
voitko kuvitella minkänäköinen sust voi tulla jos annat laittaa sulle kuppi C??
Jopa se leikkuri ei suostu laittaa sulle kuppi seetä,leikkuri sanoo" lihota itseäsi ensin vähintään kaksikymmentä kiloa.
ruusunpunaisten lasien läpi? Itse en kutsuisi tuollaista epäkohteliasta, pinnallista ihmistä kultaiseksi. On erittäin törkeää huomautella toisen ulkonäöstä tuollaisia ja vielä vaatia toista tunkemaan luonnottomia, elimistöön kuulumattomia aineita ihonsa alle! ÄLÄ suostu! Toivottavasti löydät miehen, joka rakastaa ja haluaa sinua juuri sellaisena kuin olet. Suhteenne vika on miehesi korvien välissä, ei sinun vartalossasi.
ei ole oleellista isot rinnat ja yleensäkään se miltä näyttää. itselläni on kuppi dd vaikka olen 168 senttinen ja painan vain 48 kg. mieheni ei koskaan mitään sano ulkonäöstäni, ainakaan mitään noin rumaa kuin sinun miehesi, mutta ihan samalla tavalla kuin muutkin miehet, hän on ajan myötä tottunut vartalooni ja se ei häntä niin kuumaksi enää saa kuin alussa :)
eli olit sinä minkä näköinen tahansa, mies kyllästyy siihen samaan kuitenkin. jos olet sinut itsesi kanssa niin se on tärkeintä.
ja tärkeintä on myös että olet terve ja syöt paljon.
olen itse myös aina ollut kauhian piskuinen ja hoikka, mutta jostain syystä rasvaa on kerääntynyt rintoihin. tästä syystä en näytä niin kauhian laihalta. silikoneja en silti ottaisi koskaan, koska kuten sinä, minäkin kammoan jotain vierasta ainetta vartalossa höllymässä...
eläkä välitä näitten puheista että liho liho. jos olet terve ja syöt hyvin niin anna miehes ja muitten ajatusmaailman olla, ja keskity olennaiseen eli elämiseen.
ja ukolles voisit sanoo että pitää turpansa kiinni tai hankkii vesimelonit seuraavaan yksiöönsä.
ärsyttää tuollainen ulkonäön parjaaminen kun tärkein silloin unohtuu.
ja helvetin hyvä että olet sinut itsesi kanssa, toivottavsti sitä asiaa ei pilaa kukaan ihminen missään. eläkä anna pilata.
Miehesi kuulostaa aika ilkeältä. Ja näin henkilökohtainen mielipiteeni on, että ottaisin paljon mieluummin kiltin ja naisellisen pienirintaisen ja -pyllyisen naisen kuin rähjäävän ja epänaisellisen isotissisen. :)
(tietenkin jos pienitissinen ja pyllyinen nainenkin on rähjäävä ja epänaisellinen, niin sit vois joutua miettimään uusiks, mutta et kai sinä sellainen ole?)
Ei ole mitään järkeä seurustella tuollaisen miehen kanssa. Miltä hänestä mahtaisi tuntua kun ehdottelisit hänelle irto-osia ym. kirurgisia toimenpiteitä hänen ulkonäköönsä liittyen?
Mies on todellinen itserakas ääliö ja on sulaa hulluutta olla tuollaisen kanssa. Hän riskeeraisi sinun hyvinvointisi pelkästään sen vuoksi että saisi kouria isompia tissejä voi huoh....
taas yksi ääliö .............................
joka katsoo kaiket päivät internetistä sitä pornoa.sitten alkaa vaatia naiselta silikoonit!
Ainakaan hienotunteiseksi ei voi miestäsi moittia. Jotkut meistä ovat niin eksyksissä, että he luulevat toisten olevan olemassa heitä itseään miellyttääkseen.
Sinä olet kyllä laiha ja voi olla että miehesi onkin huolissaan siitä. Asioista voi olla vaikea puhua niiden omilla nimillä ja "heitot" voivat olla tapa kertoa tästä huolesta. Mutta sitä en tiedä, miten ne silikonit asiaa auttaisivat...
Joka tapauksessa, nuo jutut ovat asiattomia. Ehdottaisitko itse hänelle miehen strategisten paikkojen pidentämistä ja leventämistä tai kutsuisitko häntä kivasti pikkupiliksi tai lerpaksi? No et, koska se olisi ilkeää.
Pistä miehesi tilille puheistaan ja käske hänen lopettaa. Tuollainen puhe ei kuulu mihinkään ihmissuhteeseen.
on joillain ihmisillä verissä. Ei sillä välttämättä mitään pahaa tarkoiteta. Ja kyllä minnuu ainakin voisi kutsua kivasti pikkupiliksi, ei miun itsetuntoni ole elimen koosta kiinni.
Silikoniehdotuksesta en kyllä osaa sanoa mitään. Toivottavasti se oli tosi tyhmä ja huono vitsi? Jos ei, niin potki äijä pihalle.
Mutta aika hoikka taidat olla. Mutta ei todellakaan tarvitse suostua silikoneihin vain miehesi takia. Sitten jos sinä, ja vain sinä, haluat silikonit, niin sitten ehkä. Ei miehen vaatimuksesta.
Mutta jos palataan tuohon naisellisuus-juttuun, niin kyllä minustakin nainen on naisellisempi silloin, kun hänessä on jonkinlaista pyöreyttä. Jos vartalo on sellainen anorektikon vartalo, että luut törröttää, niin ainakaan minusta sellaista ei ole mukava katsoa.
Tarkoitan pyöreydellä sitä, että ne luut olisi ainakin suurin piirtein piilossa, nainenhan voi olla vaikka miten hoikka ja pieni kokoinen, ja olla silti "naisellinen" :)
Olen miehenä samaa mieltä kuin nuo edellisetkin kirjoittajat: lemppaa tuollaisia kommentteja esittävä keskenkasvuinen nulikka pihalle!
Valitse mies joka hyväksyy sinut omana itsenäsi, sellaisena kuin olet, kaikkine hyvine puolinesi -ja tietysti myös särminesi. Selkeästi nykyinen miehesi haluaisi tehdä sinusta näyttelyesineen jota voi esitellä kavereille; hakekoon tällainen mies kaltaisensa naisen.
Fiksu mies hyväksyy sinut juuri tuollaisena kuin olet, valitse siis sinä sellainen mies joka on arvoisesi!
Miesnäkökulmaa tarjosi M47
Onkohan 47 kiloa riittävästi? Kyllä urheilija tarvitsee myös jonkinverran lihasmassaa.
jotain joka toimii ja joka on aito.
pitäis yrittää saada ylös. sinulla on alapainoinen. Terveyden takia, yritä saada lisää joku 5-6 kg vielä ehkä joku kilo lisää. no ehkä ei oo helppoa suulle hos on luonnollisesti nopea aineenvaihdutus.
Sähän oikeen nutipään oot kaverikses löytäny. Ainakin sen naismaku on ihan perseestä, A/B -kuppimimmit kun on kaikista seksikkäimpiä! Ei oo tainnu poju saada tissiä pienenä!
Daissaa se heebo, sen kommentitkin on ihan törkeitä. Sussa mitään vikaa oo.
Rakkauteen kyllä kuuluu sellainen leimautuminen, että pitää kumppania täydellisenä juuri sellaisena kuin hän on. Pienet vajavaisuudetkin vain lisäävät tällöin kumppanin houkuttelevuutta. Tee siitä johtopäätöksesi. Itse en sitä paitsi voisi kuvitellakaan seurustelevani naisen kanssa, jossa on silikonia enkä ymmärrä, miten semmoisen ihon alle pumppaaminen lisäisi naisen viehättävyyttä.
Ensinnäkin, kiitos kovasti vastauksista, neuvoista, kommenteista. Hiukan yllätyin - en ehkä itse enää näe/koe miesystäväni "heittoja" niin kummallisina. Kuuloni on kehittynyt ilmeisen selektiiviseksi, syystäkin:) Ja yllätys myös siksi että en oikeastaan odottanut yhtään vastausta :)
En tiedä lemppaanko miestä tämän vuoksi vielä, mutta keskustelu aiheesta on ihan varmasti paikallaan. Silikonit työntäköön vaikka omaan takapuoleensa, minä en niitä huolisi vaikka ilmaiseksi saisin.
Ei nuo heitot vielä itsetuntoa ole päässeet nakertamaan - korkeintaan hiukan hetkeksi horjuttamaan.
Näitä lukiessa tuli kyllä mieleen että millaistakohan olisi olla ja elää miehen kanssa joka hyväksyisi vähän törröttävät luut tai pikkuruiset rinnat... ylipäätään tämän koko paketin, sellaisena kuin se on. Täytyy myöntää - tunne herätti omituisen kaipuun.
Entä jos sittenkin, joskus, joku...?
Pohdit millaista olisi elää miehen kanssa joka hyväksyisi sinut sellaisena kuin olet, kokonaisuutena.
Aika tasapainoista, oletan!
Sinulta jäisi se alitajuinen tsemppaaminen ja ehkä myös hyväksynnän hakeminen pois.
Riittäisit miehelle sellaisena kuin olet!
Se vapauttaisi energiaa moneen muuhun asiaan, samalla ehkä "elämän suorittamisen" tarve vähenisi. Jos mielessä heräsi pieni kaipuu muutokseen niin hyvä; moni ajelehtii elämänsä mukana miettimättä onko tämä todella sitä mitä hän sisimmässään haluaa.
Jos ravistelin mieltäsi niin se oli tarkoituskin ;-)
Miesnäkökulma
Ravistelitpa hyvinkin. Kiitos.
Hyvää jatkoa toivotellen,
Anne, se laiheliini.
Luepa muuten Dr. Phil: "Pidä huolta itsestäsi". Se ei ole niin populistinen ja viihteellinen kuin Philin tv-esiintymiset. Luin itse ja se ravistelee ajatuksia.
Todennäköisesti ravistelee sinuakin, ehkä kovaakin. Tuollainen ravistelu on kuitenkin hyväksi -jopa välttämätöntä- koska vain siten otat ensimmäisen askelen muutoksen tiellä kohti parempaa elämää, sellaista jota sinä itse haluat elää.
Miesnäkökulma
Olet todella laiha. Silikonirinnat saattaisivat näyttää sinulla todella luonnottomilta ja kauheilta. Kehossa pitää olla hieman enemmän rasvaa, jotta silikonirinnat kaunistaisivat kantajaansa. Toisekseen.. ne myös saattavat aiheuttaa terveydellisiä ongelmia ja implantit pitää uusia muutaman vuoden välein. Edessä siis olisi monta kivuliasta leikkausta. Älä siis laitata niitä poikaystäväsi vuoksi.Saattaisit katua jälkeenpäin!
Minusta tässä tekstissä ei ollut kysymys siitä, aikooko hän hankkia silikonirintoja vai ei. Tekstin kirjoittaja vaikuttaa sen verran fiksulta ettei mene leikkaukseen. Kysymys oli miehestä ja hänen vaatimuksistaan.
Hei, olet ihan oikeassa, kiitos kun oikaisit. Taidat tietää naisten ajatusmaailmasta enemmän kuin moni sinua paljon vanhempi :)
Tuli semmonen tunne, että pitäisi sanoa aiheesta jotain fiksua, mutta kaikki mitä tuli mieleen on jo sanottu. Ja tunnut itsekin sen verran fiksulta, etten katso asiakseni lähteä hirveästi neuvomaan.
Sanon nyt kuitenkin, että tuo miehesi kielenkäyttö ei todellakaan ole sellaista, mitä sanotaan rakastamalleen ihmiselle. Tommoset heitot on törkeitä ja veikkaanpa, että miehelle myös jonkinlainen keino alistaa sua henkisesti. Sinuna miettisin tarkkaan, haluatko tuollaisen miehen rinnallesi.
kenenkään äijän mielipiteen takia muuttaa naiseuttasi, sitä mitä olet!
Olet varmaan sportti tyyppi? jos äijälle ei kelpaa, thats it. en mä ainakaa alkais suhteeseen mis toinen sanois et hanki isommat tissit. sanoisin et tee ite kropastas timmimpi jne tai kasvata kalun kokoa ts. mee leikkaukseen..
olet varmasti hyvä sellaisena kuin olet, miksi muuttaa itseäsi toisen takia, jos et sitä itse halua? miellyttääksesi?? heihaloo.meressä on paljon kaloja.
itse olen timmi 70B kokoinen nainen , eli aika pienirintainen, muta myös pienikokoinen eukko.
Jos et ite sitä halua. koe tarpeelliseksi niin forget the guy!