Ruma päivä

Seitsemän [sjutton också]

Ihmiset. Onko teillä koskaan sellaista päivää joka alkaa sillä toteamuksella, aamulla herätessä että tänään kaikki on ihan päin p*settä? Peilin mukaan näyttää siltä että olet uudestisyntynyt Frankensteinin morsio. Hiukset elää täysin omaa elämäänsä. Kato, finnikin tuli moikkaamaan keskelle naamataulua. Vaatteet on täysin väärät, rumat ja väärän väriset. Kengissä näyttää olevan koiranpaskaa.

Töissä ei saa mitään aikaan koska assarin kummin kaima on mennyt ja heittänyt lusikan nurkkaan ja sitä porataan pitkin päivää ja kelataan ihmiselon kurjuutta. Lounas maistuu selluloosalta ja syöt silti liikaa. Loppupäivä yrjöttää ja sitten eikun skrapaamaan auton tuulilasia ja jäätymään kuoliaaksi ulos.

Kotona odottaa tiskin lisäksi murrosikäisiä pölykoiria. Avaat postit. Visa, tosi kiva. En avaa vielä. Ehkä perjantaina. Kuvia kavereilta kesäbileistä. Olinpa ruskea. Nyt olen sininen. Hienoa.

Miten hitossa voi joku päivä mättää näin? Miksi olen tänään ruma ja lihava, mutta huomenna taas laiha ja nätti? Miksei tänään soittanut kukaan mutta huomenna soittaa kaikki? Miksi helvetti on nyt ja tässä?

PS. Kesälomaan ei ole kuin ehkä jotain 187 päivää!

11

1191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Orange

      Sillä erotuksella että en rusketu kesälläkään.

    • pieni korjaus.

      SEITSEMÄN = SJU / SJUTTON = SEITSEMÄNTOISTA mutta hyvä yritys. Mulla on jokainen päivä nykyistään päin P*SETTÄ :)

      • Seitsemän

        Sjutton också - lähinnähän tuo oli kirous, ruotsalaisten tapaan. Ei sillä mun nimimerkin kanssa ollut mitään tekemistä.

        Ei kai nyt KAIKKI päivät voi olla päivän peetä?


      • pahkura
        Seitsemän kirjoitti:

        Sjutton också - lähinnähän tuo oli kirous, ruotsalaisten tapaan. Ei sillä mun nimimerkin kanssa ollut mitään tekemistä.

        Ei kai nyt KAIKKI päivät voi olla päivän peetä?

        oisit vaan mennyt ajoissa nukkumaan...

        juupajuuh,onhan noita päiviä jotka alkaa ja on päin persauksia,mut enpä oo niistä jaksanut enää välittää...saapahan ainakin nauraa ihteänsä:)


    • dayum

      koska en ole, enkä koskaan tule olemaankaan kenenkään morsio :P

    • vato retro

      Vittu joo. Musta on tuntunut 2,5 kk ihan tolta. Ja tuntuu vielä kai 2 kuukautta. Oon hirveen valoherkkä ihminen ja nyt ei valoo oo. Pimeetä kun lähtee duuniin ja vielä pimeempää kun pääsee veke. Pakkanenkin vituttaa. Töissä on niin vitun tylsää että vois irtisanoutua hyväpalkkasesta duunista ihan vaan sen takia että pääsis kuukaudeks palmun alle juomaan pina coladaa. Vittu kun edes porno, dokaaminen, huorat, uhkapelit ja saunatkaan kiinnosta enää. Taidan pysyä peiton alla maaliskuun loppuun saakka ja juoda siellä kossua.

      Suomi on ihan vitun paska maa. Syy = planeettamme asento aurinkoon nähden. Fyffee kyl on ja ihmiset fiksuja. Aurinkoo ei oo ei tuu, pimeessä ja kylmässä vaan väännät mutteria 10 h/day, palkaks saat kaupasta paskamakkaraa ja hyvän mielen kun puolet palkasta lapioidaan veronimijöille jotka vittuilee kapakassa kiitokseksi. Vittu mä katoon päiväntasaajalle viimeistään kun 45 tulee lasiin. Saa saatanan hyvinvointivaltio tulla toimeen ilman vatoa. One man, one life !

      • -m-

        ...mä tuun sun mukaan ;)


    • aivan loistava kuvaus siitä kuinka yksi päivä voi olla herätyskellon piipityksestä lähtien todella törkeen huono. kyllä tuon tyyppisiä päiviä osuu ehkä yksi joka viikkoon :D

      • p'eestä

        Mä otin auringonpaisteen yllykkeenä, mietin, et oi kun kauniita kuvia vois tulla rannasta, pääsin rantaan, paleltuneena, ja, jes, patteri loppu... damn it! en saanut kuvaakaan! mut aatelkaapas, aatelkaapas jos voitais mennä talviunille ja nousta huhtikuus tai ehkä vasta kesäkuus...ah!


    • kyllä se siitä
    • Riikka3_

      muutko että et taatusti ole ruma ja läski, vaikutit tosi ihanalle ihmiselle! Tai voihan ne rumat ja läskitki olla mukavia:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      25
      2416
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      113
      2031
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1667
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1523
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1457
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1065
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      1006
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      965
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      949
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      947
    Aihe