Miksi Nuvaring on nykyään lähes kaikilla naisilla käytössä? Onko se muotia? Vai onko se oikeasti hyvä?
Miksi Nuvaring on hyvä?
Tiedonhaluinen nainen
81649
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
...se paljon helpompi kuin esim. pillerit. Ei tarvitse muistaa joka päivä. Ja on se oikeasti ihan yhtä hyvä kuin pillerit, vaikka tässä kohtaa täytyy taas muistaa jokaisen yksilöllisyys. Toisilla ei toimi kumpikaan noista, joillakin toimii vain toinen, ja joillakin toimii molemmat. Ja tietenkin hyvä puoli nuvaringin käytössä on myös se, että se vapauttaa hormoneja tasaisesti, joten ei tule samanlaisia hormonipitoisuuksien äkkinousuja tai -laskuja, eli mieliala ei heittele laidasta toiseen. Joillekin Nuvaring tuo helpotuksen haluttomuuteen.
Kannattaa itse kokeilla, sillä tavalla sen parhaiten näkee, onko se oikeasti toimiva.
Onko sitä käytettäessä mahdollista että kuukautiset jäävät kokonaan pois, vai onko se niiden suhteen samanlainen kuin pillerit?
Sama kun pillerit periaatteessa. Vähemmän vain haittavaikutuksia. Kuukautiset on myös pienentyneet, mutta tulevat joka kuukausi. 2:n vuoden kokemuksella.
On se hyvä ehkäisyväline ja minulla ainakin seksihalut paranivat ja kuukautiskierto pysyy samana. Mielialani kyllä vaihtelevat. Hyvä puoli siinä on, että ehkäisy on kolmeksi viikoksi varmistettu ja sitten on viikon tauko ilman rengasta, jonka aikana kuukautiset tulevat ja sen jälkeen taas uusi rengas paikoilleen jne. Pitää vaan muistaa asettaa rengas ja ottaa pois aina samana viikonpäivänä ja samaan kellon aikaan.
ja Nuvaring oli aivan paska. Ei pysynyt sisällä (ehkäpä siksi, että olen pienikokoinen) ja kumppani sanoi, että se tuntui yhdynnässä inhottavalta, ja kyllä minä sen itsekin tunsin. Aina työntöjen välillä sellainen kummallinen nykäisy, vaikka yritin sitä moneen eri asentoon vääntää. Sellaisille ihmisille varmaankin hyvä, joilla on ongelmia muistaa ottaa pillereitä, mutta minulla on vain ja ainoastaan huonoja kokemuksia. Kamalat sivuoireet yms.
Ei se tietääkseni mikään muoti-ilmiö ole, minä en ainakaan tunne ketään kenellä sellainen olisi.
...saattaa lähteä herkästi jos on löystyneet paikat. Saattaa siihen toki jokin muukin vaikuttaa. Ja nuvaringin voi ottaa kolmeksi tunniksi pois, joten yhdynnän aikana sitä ei ole pakko pitää. Omat poikaystäväni eivät ole tunteneet mitään, ainakaan oman sanomansa mukaan.
Minulla toiminut loistavasi! Pillerit vei seksi halut ja mieliala heitteli todella laidasta laitaan. Nyt on haluja riittävästi... Ja jos rengas tuntuu seksin aikana voi sen poistaa siksi aikaa, kunhan ei ole yli 3 tuntia poissa.
Kokeilin nuvaringia. Sopi minulla huomattavasti paremmin kuin perinteiset pillerit: Mieli ei ailahdellut paria ensimmäistä päivää lukuunottamatta. Ei tarvinnut muistaa joka päivä ottaa pilleriä. Pysyi ihan mukavasti paikallaan ja piti paikat tosi kosteena.
Mutta käyttöön rengas ei kuitenkaan jäänyt. Kuten muutkin hormonaaliset menetelmät, rengaskin laski mielialaani. Vei jotenkin terän kaikilta positiivisilta tunteilta. Sai aikaan aivan tajutonta väsymystä, joka helpotti heti kun otin renkaan pois.
Rengas myös tuntui takaapäin seksiä harrastaessa meistä molemmista, muuten ei juurikaan. Minun orgasmini tulivat huomattavasti hankalammin ja rengas tuntui ikävältä miehen hyväillessä minua käsin. G-pisteorgasmit eivät onnistuneet lainkaan. Seksihalut myös vähenivät selkeästi. Jokapäiväinen seksi muuttui joka viikkoiseksi. Onneksi tilanne palasi käytön lopettamisen jälkeen taas ennalleen.
Renkaanhan saa ottaa pois seksin ajaksi, mutta minulla tuntui aina kovaa vihlontaa puolisen tuntia renkaan poisoton jälkeen, joten seksi tyssäsi usein siihen. Rengas ei myöskään tahtonut heti seksin jälkeen asettua kunnolla kohdilleen vaan aiheutti kipua kohdunnapukan palautuessa aikaan taas alemmas ja työntäen rengasta kasaan. Rengas myös painautui minulla tosi voimakkaasti emättimen etuseinämään, mikä aiheutti sen, että vessassa sai ravata useammin ja renkaan poisoton jälkeen tuntui aluksi siltä kun olisi ollut virstarakontulehdus. Renkaan aikaansaama painauma vaati monta päivää ennenkuin alkoi palautua ennalleen.
Vuodot tulivat hyvin ajallaan ja pysyivät aina renkaan käytön ajan poissa.
Yhdessä päätettiin, että tämä oli meidän taloudessa viimeinen hormonaalisen ehkäisyn kokeilu. Mieluummin hyvä olo, kondomi ja paljon ihanaa seksiä, kuin tappelua ja väsymystä ehkäisyn takia.