sanokaapas onko tää aamupala hyvä:
rasvaton piimä 2 dl
tomaatti
kukkakaalia 150 gr
parsakaalia 30 gr
homejuusto 35 gr
hk:n sienisalaatti 60 gr
Kiitos
rasvaton piimä 2 dl
tomaatti
kukkakaalia 150 gr
parsakaalia 30 gr
homejuusto 35 gr
hk:n sienisalaatti 60 gr
Kiitos
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hyvänen aika sentään! Söisit täysjyväleipää tai puuroa tms, se pitäisi nälän lounasaikaan saakka. Jätä homejuustot ja sienisalaatit pois, niissä on kauheasti kaloreita ja huonoja rasvoja. Kasvisten syönti tietenkin on ihan positiivista.
Kuinkas paljon kaloreita kertyy sinun aamupalaan?
Minulla 400 Kcal tuosta ateriasta, ja kun juustoa on vain nokare ja sienisalaattia vähän 80 gr(100gr/180Kcal), niin eipä ole epäterveellistä.
Hiilareita olen tarkoituksella ryhtynyt rajoittamaan, koska olen huomannut niiden lisäävän turvotusta.
Ja tuo oli vain esimerkki tämän päivän aamupalasta...
olla täyttävä ja ravitseva, mutta jätä kuitenkin tuo homejuusto ja sienisalaatti pois, kuten jo neuvottiin. Syö vaikka weetabixia tai puuroa.. tms.
ei kiitos hiilareita minulle.
Syökää ruishiutalepuuroa mustikkasoppaa.
Puuro tehdään yhdelle näin:
Kattilaan kaksi kahvikupillista kylmää vettä joka pannaan kiehumaan. Veden kiuhumista odotellessa mitataan kahvikuppiin puurohiutaleen ja suolaa vähän (1/4 kahvilusikkaa). Kun vesi sitten kiehuu sekoitetaan puurohiutaleet siihen ja hämmennetään kymmenkunta sekunttia, jonka jälkeen otetaan kattila pois kuumalta levyltä, kansi päälle.
Sitten voitkin mennä aamupesulle ja tulet syömään puuron mustikkasopan kanssa. Puuro on hautunut sopivaksi. Helppoa ja terveellistä. Selviät hvyin lounaaseen.