levynkannet?

iTunes on löytänyt loistavasti kaikkien levyjen tiedot jotka olen koneeseen heittänyt, mutta levynkansia en vain ole vielä nähnyt. missä vika, ilmeisesti jokin asetus, jolla ne saa näkymään iPodissa?
6976
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Levynkannen kuva pitää "raahata" siihen vasempaan reunaan siihen varattuun lokeroon, eikai ne nyt itsestään sinne tule ;)

Ei muuta kun googlettamaan!

Äänestä
  • olisi voinut odottaa, että käyttäjäystävällisenä iPod olisi tehnyt tämän automaattisesti. Aiempi soittimeni Archos teki tämän itsestään, kun latasi kamat Music Matchilla. iPodilla vielä opittavaa.

    Äänestä

widget

Äänestä
  • internet

    Äänestä

iTunes ei hae automaattisesti kansia. Käyttäjän tulee itse skannata tai hakea esim. Amazonista tai Googlesta kannet ja ladata ne iTuneksen kappaletietoihin.

iTunekseen saa kappaleisiin kansikuvat monella eri tapaa.
1. Raahaa vaikka webselaimesta kuva iTunes kansikuva ruutuun joka löytyy vasemmasta alanurkasta.
2. Jos haluat lisätä saman kansikuvan moneen kappaleeseen niin valitse ensin monta kappaletta kerralla (shift tai ctrl nappia apua käyttämällä), valitse kansikuvanäkymäksi "Selected Song" ja raahaa kansikuva kansikuvaikkunaan.
3. Jos haluat korvata kansikuvan moneen kappaleeseen kerralla niin hae ensin kansikuva valitse valitut kappaleet ja paina ctrl i. Hae kansikuva netistä, raahaa kuva kansikuvaikkunaan.

Syynä siihen ettei iTunes hae kappaleiden kansikuvia on se ettei tällä hetkellä ole olemassa yhtäkään virallista kansikuvatietokantaa josta ohjelmat voisivat hakea kansikuvia kappaleisiin samaan tapaan kuin CD:n kappaletiedot. Samoin on toinen juttu haluaisiko Apple tukea sellaista toimintoa joka heikentäisi iTunes Music Storesta ostettujen kappaleiden hyviä puolia. Itse kun ovat kovasti mainostaneet juuri sitä että kaikissa iTunes Music Storen kappaleissa tulee kansikuvat.

Kansikuvia varten on olemassa myös joukko ohjelmia jolla käyttäjä saa helposti iTuneksessa oleviin MP3 kappaleisiin kansikuvat. Niiden tapa hankkia kuvia on hieman kyseenalainen koska ne hakevat kuvansa esim. Amazonin verkkokaupan websivuilta kuvat jolloin se kuormittaa websivustoja tarpeettomasti ilman että Amazon hyötyy siitä itse mitään. No itse iTunes kansihakuohjelmiin.

Macille:
Clutter (ilmainen)
- http://www.sprote.com/clutter/
CoverScout (maksullinen, todella hyvä)
- http://www.wuffwuffware.com/products/CoverScout.html
iTunes Catalog (maksullinen, suosittu)
- http://www.kavasoft.com/iTunesCatalog/artwork/index.html
Album Cover Finder (maksullinen)
- http://www.amphonicdesigns.com/albumcoverfinder/

Windowsille:
iTunes Art Importer 0.9.2 (ilmainen, todella hyvä)
- http://www.yvg.com/itunesartimporter.shtml
eyeJamz for iTunes (maksullinen)
- http://www.eyejamz.com/ejitunes.htm
Album Cover Finder (maksullinen)
- http://www.amphonicdesigns.com/albumcoverfinder/
iCoverArt (maksullinen, halpa vain 5 USD)
- http://www.maximized.com/shareware/icoverart/

Äänestä
  • >yhtäkään virallista kansikuvatietokantaa josta ohjelmat voisivat hakea kansikuvia

    Miten olisi vaikka Apple MusicStoren tietokanta?

    >Kansikuvia varten on olemassa myös joukko ohjelmia jolla käyttäjä saa helposti

    Haittapuolena, että kaikki kanssikuvat ovat erikokoisia ja eritasoisia. Ja virheprosentti, että se laittaa väärän kanssikuvat, näillä ohjelmilla on todella suuri.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


omena kirjoitti:

iTunes on löytänyt loistavasti kaikkien levyjen tiedot jotka olen koneeseen heittänyt, mutta levynkansia en vain ole vielä nähnyt. missä vika, ilmeisesti jokin asetus, jolla ne saa näkymään iPodissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu