Onko kellään omakohtaisia tai tuttavapiirin kokemuksia viisumivirkailijan työstä Venäjällä? Olen lähdössä Pietariin maaliskuussa ko. tehtävään. Olisi mielenkiintoista kuulla, miten työ on koettu? En tarkoita yleensä asumista Pietarissa vaan itse työn sisältöä, työntekijöiden kohtelua, asiakkaiden kanssa asiointi ym? Kuinka paljon ylitöitä saa tehdä? Ylityöthän maksetaan rahana ja niillä voi korjata hieman palkkaa. Palkka kun on todella huono ottaen huomiion elämiseen kustannukset Pietarissa. Myös matkustamiseen menee rahaa. Kirjoitelkaa!
Viisumivirkailija Venäjällä
Keijo
21549
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pietarissa viisumivirkailijana. En tiedä kovin tarkkaan työolosuhteista mutta sanoi hyvin viihtyvänsä. On tehnyt todella paljon ylitöitä usein iltamyöhällä palasi kotiin ja aamuksi heti piti mennä taas. Hänellä loppuu sopimus maaliskuussa. Tiedän myös toisen virkailijan joka on uudempi työntekijä siellä mutta olen rupatellut hänen kanssaan vain kerran en tiedä kauanko aikoo olla. Molemmat mukavia tyyppejä ehkä tutustut tähän uudempaan siellä. Olen ollut heidän molempien luona kylässä Pietarissa. Matkustan aina joskus Pietariin. Olen itsekin ajatellut hakea konsulaattiin töihin mutta vasta muutaman vuoden kuluttua. Henkilökunnalla näytti olevan siellä yhteistä virkistysohjelmaa tutustumista venäläiseen kulttuuriin.
Kiitos vastauksesta! Tiedätkö vielä, miten Ulkoasianministeriö ylityöt korvaa? Eli yksi yhteen vai normaalit kaksi ekaa tuntia 50 % ja loput 100 %.