Eli mulla on käytettynä ostettu huilu ollu ehkä jotain kaks, kolme vuotta. Läpät "napsuu" aivan kauheesti, saa putsata joka välissä. Sitten huilussa on pari lommoa, kolahti flyygeliin harjotuksissa... :) Ja sitten läppien kohdalla huilussa on sellasia ruskeita pisteitä. Voiko näitä korjata? Niin ja sitten kuinka usein mielestänne huilu pitäisi putsauttaa ihan ammattilaisella? Ja mitä huilulle oikeastaan tehdään, kun ammattilainen sen putsaa? En siis tarkoita joka soiton jälkeen tapahtuvaa putsausta ja kuivausta, vaan siis ihan ammattihuoltajan putsausta.
Poikkihuilun kunto/putsaus
felis
2190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ite mä puhistan huilun joka soiton jälkeen harsolla sisältä. Jos läpät alkaa napsumaan, niitä on hyvä puhistaa rizloilla, eli siis sätkäpapereilla. Paperi vaan läpän alle, painat läpän alas ja samalla vedät paperin pois. Paperi imee lian pois läpistä ja napsuminen loppuu.
Joo, ton tiesinkin jo, rizloja on aina varalla huilulaukussa, mutta tarkoitin nyt perusteellisempaa putsausta. Joskus ei meinaa rizlatkaan auttaa. Sellasta ammattihuoltajan putsausta ajattelin enemmänkin.