Hurja haku tanssiin

Naisilla on valtava trve tanssimiseen, minkä saatoin havaita poikettuani naistentansseihin. Vaikka en ole kummoinenkaan parketin partaveitsi, oli meno ja haku niin hurjaa, että täytyi karata kadulle elpymään. En oikein ymmärrä sitä, mistä moinen säkä johtui. Olisiko auttanut asiaa se, etten ryypiskele enkä tupakoi ja mielelläni lahdin jokaisen hakijan vietäväksi. Perustanssit olen oppinut kursseilla ja ne tuntuivat miellyttävän daameja valtavasti. Arvelen nyt, että on huutava puute kelvollisista kavaljeereista.
51519
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kokemuksieni mukaan Flaksi naistentansseissa vaihtelee. Joskus saa istua koko illan ilman että haetaan kuin korkeintaan säälistä ja toisinaan vienti on ihan kohtalaista. Poikkeusiakin toki on, muistan yhden illan vuosien takaa Kotkan Kairossa jolloin en todellakaan kerennyt yhtä tuoppia enenpää kumota koko iltana kun aina vietiin...

Äänestä

Tämä on ihan yleisesti tuosta tanssilavameiningistä:

Kun joku vain keksisi millä "tavalliset" tanssijat ja tanssia tosissaan tanssiseuroissa harrastavat saataisiin eri lavoille. Vähän on sellainen vaikutelma että nykytilanteessa turhautuvat kummatkin. Tanssiinhakijana suoraan sanottua joskus hieman keittää kun vastauksena tulee lista millä tanssilajilla ko. tyttö tai nainen suostuisi tanssiin lähtemään. Ja niissä listoissa ei todellakaan ole enää mitään perustansseja. Jättäisin tällaiset mieluusti tanssiharrastajien vietäväksi, mutta siellä kun ovat naisten rivissä muiden seassa eikä mitään lappua ole rinnassa, niin mistäs heidät etukäteen päättelet. Olisihan se kaikinpuolin kiva että kaikki tanssijat saisivat koko illan tanssia vähintään tasoisensa(?) tanssiin hakijoiden kanssa. Ja älkää nyt muuten alkako hirveästi mitään "vaatetuksen perusteella voit päätellä" vinkkejä jakelemaan.

Minulla ei ole mitään itselle uusien tanssilajien opettelua vastaan, päinvastoin. Joku prioriteetti ja järjestys vain pitää vapaa-ajan harrastuksissakin olla (mitä kaikkea mahdollista kerkeää opettelamaan ja harjoittelemaan) kun tuo lavoilla käynti on vielä ollut sen verran vähäistä.

Niin ja mainittakoon vielä että käyn tanssilavoilla koska pidän; uusiin ihmisiin (=naisiin) tutustumisesta, tanssimisesta sekä aivan yleisesti tanssilavailmapiiristä, verrattuna nyt moniin muihin ravintolatyyppeihin esimerkiksi. Tiedän aivan tarkalleen että varmasti tanssiharrastajilla on lavoilla käymiseen melkoisesti eriävät syyt, ei paljoa keskustelunavauksia esimerkiksi haluta kuunnella.

Äänestä
  • ja ainakaan tanssiravintoloihin en heitä kaipaa. Tanssi on erinomaista liikuntaa, mutta toiset vetää sen överiksi ja siitä tuleekin vastenmielistä. Ennen kävin tanssilavoilla, mutta nykyään kyseiset paikat aiheuttavat suoranaista fobiaa. Alkoi tuntua, että oli oltava puoliammattilainen ja kiideltävä pitkin, "niiauksin" pelit kuin pelit. Itse tanssin mieluiten omin askelini, rauhallisesti, nauttien. Miksi vedetään paineet mukaan tanssimiseenkin, kun sen pitäisi olla rentouttavaa?

    Vaihdoin tanssilavat tanssiravintoloihin ja intiimimpi tunnelma ja myös se, että saa istua pöydässä, puoltavat ravintoloita. Ja ne tanssikiitäjät eivät tule ravintoloihin lattian pienuuden vuoksi ja hyvä niin.

    Äänestä

  • merre. kirjoitti:

    ja ainakaan tanssiravintoloihin en heitä kaipaa. Tanssi on erinomaista liikuntaa, mutta toiset vetää sen överiksi ja siitä tuleekin vastenmielistä. Ennen kävin tanssilavoilla, mutta nykyään kyseiset paikat aiheuttavat suoranaista fobiaa. Alkoi tuntua, että oli oltava puoliammattilainen ja kiideltävä pitkin, "niiauksin" pelit kuin pelit. Itse tanssin mieluiten omin askelini, rauhallisesti, nauttien. Miksi vedetään paineet mukaan tanssimiseenkin, kun sen pitäisi olla rentouttavaa?

    Vaihdoin tanssilavat tanssiravintoloihin ja intiimimpi tunnelma ja myös se, että saa istua pöydässä, puoltavat ravintoloita. Ja ne tanssikiitäjät eivät tule ravintoloihin lattian pienuuden vuoksi ja hyvä niin.

    vai ei käy tanssinharrastajat ravintoloissa.Kyllä kuule ovat tiensä sinnekin löytäneet. Tönivät ja tuuppivat tavallisia tanssijoita ja heillä aina ylevä ilme naamallaan kun luulevat olevansa muita parempia. Ei tanssiminen mitään vaikeaa ole, sen oppii kuka tahansa, ettei sen vuoksi tarvisi ylpeillä. Ne kuviot mitä he parketilla esittävät ovat oikeasti aivan helppoja, vaikka saattavat joidenkin mielestä näyttää vaikeilta. Että näin on.

    Äänestä

Kivaa,että löytyy ravintolasta miehiä ,jotka ovat lähes selvinpäin ja lähtevät tanssimaan myös ilman kauheeta känniä...mikään ei ole inhottavampaa kuin tanssia miehen kanssa joka on räkä poskella ja yrittää välillä hieroa ja käpälöidä jos mitäkin paikkaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Radix kirjoitti:

Naisilla on valtava trve tanssimiseen, minkä saatoin havaita poikettuani naistentansseihin. Vaikka en ole kummoinenkaan parketin partaveitsi, oli meno ja haku niin hurjaa, että täytyi karata kadulle elpymään. En oikein ymmärrä sitä, mistä moinen säkä johtui. Olisiko auttanut asiaa se, etten ryypiskele enkä tupakoi ja mielelläni lahdin jokaisen hakijan vietäväksi. Perustanssit olen oppinut kursseilla ja ne tuntuivat miellyttävän daameja valtavasti. Arvelen nyt, että on huutava puute kelvollisista kavaljeereista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu