miten tän nyt sanoisin,mut kuukausi sitten tapasin sattumalta tosi ihanan kundin...ainut vaan et hän asuu noin 320 km päässä ja kaipaus on mahdoton...niimpä kysyisin teiltä,jotka jo elätte kaukosuhtees miten olette selvinneet?sen ainakin tiedän et puhelinlasku on mahtava,ja sormet tekstareista turrat!!!
kaukosude...toimiiko...vai?
kepulis
143381
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
nimittäin nykyinen exä rakastui meidän seurusteluaikana uuteen mieheen, joka asuu kauempana. Täytyy toivoo, että vituiks menis. Meikäläinen unohtu samantien ku uus tuli kuvioihin. Vitun hyvä fiilis.
pettää jompikumpi kuiteski.omakohtasta kokemusta.
Kyllä toimii, mutta se riipuu ihan ihmisistä. Itselläni kokemusta kaukosuhteesta Helsinki-Turku, yhteys junalla hyvä, matka kestää vain kaksi tuntia. Ei niin vaikeaa.
Millainen välimatka/yhteydet teillä on? -jos yhteydet hyvät, ja aikaa matkustella vkloppuisin, niin mikäs siinä :)
Onnea. Aina kannattaa yrittää :)
(me erosimme, mutta se ei liittynyt mitenkään välimatkaan)
juu meil matkaa se 320 km ja kundikaverini tulee joka vkl käymään...puhelinlaskuhan se on suuri mut siltikin...
kiitos viel kannustuksesta...
Voi toimia, meidän kaukosuhteemme nykyisen avokkini kanssa kesti vuoden päivät. Välimatka vaihteli sadasta viiteensataan kilometriin. Tosin näimme joka viikonloppu, yleensä jo torstaista alkaen. Tämä taisi kuitenkin sopia meille, voi olla, että "normaali" suhteen aloitus ei olisi toiminutkaan.
Mutta niinhän se on ihan tavallistenkin suhteiden kanssa. Me ollaan puolitoista vuotta seukattu, ekaksi Turku-Stadi-väliä, sitten asuttiin kesä yhdessä hyvällä menestyksellä, ja nyt ollaan Berliini-Stadi-akselilla liikkeellä. Kokemuksesta sanoisin, että 2 kk erossa on aikamoinen kipuraja, sen pidemmän ajan jos joutuu erossa olemaan alkaa levitä pää.
Kannattaa varmaan selvittää se henkilökohtainen kipuraja ja yrittää sitten niin, että se erossaoloaika yi ylity, niin elämä helpottuu huomattavasti. Kannattaa myös säästää yksien ylimääräisten matkalippujen hinta hätätapauksia varten. Näitten käytännön asioiden selvittyä ei voi oikeastaan tehdä muuta kuin toivoa että homma toimii ja kestää. Jos toivo menee, ei se toimi saati kestä.
Meillä kaukosuhde toimi, nähtii kuitenki harvoin ja ikävä oli valtava. Mutta me rakastettii toisiamme nii paljon ettei tullu pettäminen mieleenkään!
Välimaktaa oli vajaa 400km eikä joka viikonloppu nähty, eikä joka toinenkaan. Joskus oli kuukaudenki tauko ettei nähty, mut kaikesta selvittiin.
Nyt ollaan naimisissa ja nähdään joka päivä:)
Suosittelen kokeilemaan, muuten ei voi tietää:)
Meillä välimatkaa muutama tuhat kilometriä ja nähdään n.joka toinen kk. Suhde toimii vaihtelevasti; aivan ihanaa kun nähdään (siis sen alkukankeuden jälkeen-ei tiedä miten päin olis rakkaan seurassa) mutta väliaikoina pää meinaa hajota. Hullun hommaa kaukosuhteet on, mutta ei ilman sitä kultaa siellä kaukana halua kuitenkaan olla.
Meillä kesti puolisen vuotta. Väliä ei ollut melkoisesti, mutta kun matkassa oli useampia mutkia, ei kumpikaan enää jaksanut. Mutta täytyy muistaa, että jokainen tapaus/ihminen on omansa, joten vaikea on mennä ennustamaan minkään suhteen/ihmisen kestävyyttä. Toivotan sinulle voimia ja onnea matkaan, mikäli päätät valita kaukosuhteen.
Meillä on välimatkaa yli 300 km, mutta suhde toimii erittäin hyvin. Hetkeäkään en miettinyt suhteen aloittamista, vaikka tiesinkin että välimatkaa on. Välillä on ikävä, mutta sen kestää:) Opiskelujen takia eri paikkakunnilla, seurustelun alusta alkaen. Junalla matka kestää n. 4 ja puoli tuntia, mutta sen jaksaa kun saa nähdä rakastamansa ihmisen. Nähdään 2-3 viikon välein, lomilla ja kesällä saadaan olla enemmän yhdessä. Kumpikaan ei petä. Odotan kyllä jo poikaystäväni valmistumista, reilun vuoden päästä sitten voidaan muuttaa yhteen. Kännykkälaskukaan ei kasva, kun käyttää nettipuheluita.
Luonteenlaatu on molemmilla kärsivällinen. Pysyy suhde tuoreena, kun ei arki iske. Itse erosin kaukosuhteesta, kun olimme yhdessä kesälomalla..tuli todellisuus vastaan..
Me yhdessä toista vuotta. Pari lomareissuakin on tehty ja molemmat meni aivan ihanasti. Tunteeni vain vahvistuivat reissujen aikana. Ja lomalla muutenkin pitempään oltu yhdessä ja ihan arkea siinä vietetty.
Eihän tuo nyt tietenkään mitään oikeaa arkea ole kuten sitten kun yhdessä asutaan, mutta vähän siinä näkee jo toisen kuvioita.
Vaikka välimatka on pitkä, en vaihtais tätä suhdetta pois.
Hanki mese auttaa vähä ja vebbikamera..laskut pienenee..
joo näyttää toimivan...viel vajaa kuukaus ja kundi kaverini ja minä muutamme ekaan yhteiseen asuntoomme!hahaa voin sanoo et ei olla kertaakaan tapeltu saatikka kinasteltu!
välillä jo epäilin et tuleeko täst jutust ny yhtikäs mitään,mut nyt näyttää jo valoisammalta...eli auringon kanssa kilpaa hymyilen ja toivotan tätä lukeville hyvää kevättä ja loppu vuoden jatkoja...