Aivot pilalla?

Kärsijä-

Minulla on tällainen tarina. Joskus nuorempana 16-19 vuotiaana tuli käytettyä kannabista silloin tällöin. Kunnes eräs kerta erehdyin koittamaan "ekstaasia" heittomerkit siksi koska siitähän ei tiedä mitä se oli. Ekstaasin käytimme nuuskaamalla. Illan muistan vieläkin kuin eilisen. Noin puoli tuntia nuuskaamisesta alkoi olo muuttua kuumaksi, tuli iho kihelmöiväksi, pisuhätä kun tuli menin vessaan ja en saanut millään virtsattua kunnes pitkän yrittämisen jälkeen onnistuin, takaraivosta rupesi lähtemään sellasia "sähköisiä sykäyksiä selkärankaa pitkin sormiin ja varpaisiin, iho oli kananlihalla, suu kuivu kiinni, siis todellakin niin kiinni ettei sitä saanut auki muutakuin kielellä avaamalla, silmiä kirveli, oloni muuttui niin karmeaksi että lähdin kotiin kyseisestä paikasta ja kotona oireet jatkuivat muistaakseni muutaman viikon kunnes lopulta "katosivat" ja alkoivat esiintymään lievempinä. Tapahtuneesta on yli 4 vuotta aikaa ja tämä kerta säikäytti minut niin että lopetin "väärässä seurassa" liikkumisen.
Joka tapauksessa asialla oli tällainen huonopuoli. Kyseisenä iltana kun tätä ekstaasia käytimme (minun ensimmäinen ja viimeinen kerta), alkoi minulla todella oudot oireet mitkä todella vieläkin jatkuvat. Eli oireina on, silmien punoitus/kuivuminen, silmät ovat aina iltaisin "tummat" ja tuijottavat, suun kuivuminen, hampaiden narskuttelu/yhteen pureminen, leukojen jännittäminen niin että ne puutuvat (tämä tapahtuu ilman että ajattelen sitä edes itse), vaikeaa unettomuutta, päänsärkyjä, ajatuskatkoksia, muistivaikeuksia, sormien/varpaiden palelua, huimausta, voimakasta väsymystä, kasvojenalueen ihon punoitusta, erilaisia jännitystiloja esim. kaupassa alkaa samantien kun astun sisään niin naamaa kuumottaa ja kasvot todellakin muuttuvat äkkiä punaisiksi, ja mielihäiriöitä, toisinaan tunne olevani skitsofreeninen ja mielessä pyörii väkivalta ja toisten satuttaminen/tappaminen, hämärässä näyttää kuin olisi lumisade telkkarista silmien edessä himmeänä, toisinaan tuntuu takaraivon alueella jossain siltä kuin sielä olisi joku "kipinöivä alue pään sisällä", välillä iltasin tuntuu siltä että nyt "napsahtaa päästä joku ja menen tekemään jotain todella kauheaa itselle ja muille".
Se miten olen näin kauan kestänyt on se että oireet välillä katoavat melkein kokonaan, useimmiten pahenevat mitä pidempään olen ollut hereillä, masennuslääkkeitä olen syönyt muutaman jakson yhteensä 13kk ajan. Terveyskeskuslääkärillä olen käynyt ja joissain tutkimuksissa joskus, niissä ei selvinnyt mitään. Pitäisikö minun mennä neurologille yksityiselle "tiedän että pitäisi" ja kertoa sille tämä tarina? Olin niin helvetin tyhmä että joskus kun menin sinne terveyskeskuslääkärille niin jätin kertomatta mistä nämä oireet alko ja sielä kävin joku 4kk tämän kyseisen illan jälkeen.
PS: Tiedän olleeni todella tyhmä, mutta pitääkö minun nyt nuoruuden virheen takia kärsiä loppuelämäni? Mielessäni on pyörinyt itseni lopettaminen. Ja joka päivä ajattelen asiaa ja sitä miten yksi virhe voi tuhota koko elämän. Eniten harmittaa se että olen koittanut voittaa oireet ja elänyt jo pidempään terveellisesti, en polta, juo paljon, ja urheilen säännöllisesti syön suhteellisen terveellisesti.

5

1192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entinen ekstaasin käyttäjä

      Olen aikanaan käyttänyt ekstaasia (MDMA) kymmeniä kertoja, pillereinä ja myös puhtaana MDMA-jauheena. Yleensä nautin sen nielemällä, mutta joskus myös nuuskaamalla. Tuntemuksesi eivät viittaa kyseiseen aineeseen. Suosittelen kuitenkin hakeutumista neurologin vastaanotolle, mikäli oireita on jatkunut noinkin pitkään ja asia vaivaa jatkuvasti mieltä. Muista myös kertoa lääkärille, että oireesi ilmaantuivat huumeiden käytön jälkeen. Voi kyllä olla tietysti mahdollista, että kuulut harvinaiseen ihmisinryhmään, joka on yliherkkä ekstaasille.

      Lisätietoja ekstaasin vaikutuksista.
      http://www.erowid.org/chemicals/mdma/mdma_effects.shtml
      http://soul.fiveam.org/~robsku/dihkal/ekstaasi.html

      Ps. Pysykää kaukana huumeista, niillä voi helposti tuhota terveytensä.

    • Hoitoalalla

      Nuo kaikki oireet eivät minkään lääketieteen tiedossa olevan tiedon valossa voi olla seurausta tuosta yhdestä ainoasta kerrasta, jos aine olisi ollut kovasti epäpuhdasta niin et varmasti olisi voinut olla sitä tuntematta jo nauttimisen jälkeen. Olisit suurella todennäköisyydellä ollut jo hengetön...

      Neurologilla (tai ylipäätään ainakin lääkärillä) käyntiä suosittelen kyllä itsekin, jos tosiaan fyysisiä ja aitoja on edes osa noista tuntemuksistasi. Mutta silti kaikista suurimpana todennäköisyytenä pidän jo ihan koulukirjaesimerkin mukaan pitäisin, että tuosta tapauksesta on nyt jäänyt sinulle niin tajuton trauma, että psyyke tekee melkoisia tepposia. Et ole yksi ja ainut tapaus todellakaan jolle noin käy.

      Ja ihan pienenä mainintana: entäpäs muut jotka ottivat samaa ainetta? Tuliko kenellekään muulle mitään, jos ei edes heti tuoreeltaan niin kovin epäpuhdasta itse aine ei ainakaan ole voinut olla. Vähän sellaisia on/off-aineita eli jos jotain laukeaa tai on epäpuhdasta niin sen kyllä tuntee nopeasti. Ei jätä kertakäytöllä tuollaisia oireita.

      Mutta korostan jo toiste, että johtui mistä vain niin jo oman mielenrauhan takia käy lääkärissä juttelemassa. Uskoisin kyllä, että samansuuntaisia kuin tässä mainitsin, sinulle puhuu jo lääkärikin.

      • Kärsijä-

        Olenkin monesti ajatellut että näistä oireista ei juuri mikään ole "fyysinen oire" vaan aivojeni aiheuttamia. Tätä olen miettinyt esim siksi että välillä oireita ei melkein edes ole. Ja sitten kun ne pyörii mielessä niin ne ikäänkuin voimistuu.


      • Kärsijä-

        Muille ei tullut tällaista. Ainoastaan yksi aineen käyttäjistä joutui muutaman kuukauden päästä mielisairaalaan. Ja itsekkin tunsin välillä että tulen todella hulluksi.


      • Anonyymi
        Kärsijä- kirjoitti:

        Olenkin monesti ajatellut että näistä oireista ei juuri mikään ole "fyysinen oire" vaan aivojeni aiheuttamia. Tätä olen miettinyt esim siksi että välillä oireita ei melkein edes ole. Ja sitten kun ne pyörii mielessä niin ne ikäänkuin voimistuu.

        Mitä masennuslääkettä söit?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3570
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      43
      3171
    3. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      56
      2897
    4. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      2778
    5. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      16
      2698
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2560
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      44
      2210
    8. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      26
      2065
    9. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      1965
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      1749
    Aihe